Anasayfa ARŞİV Okurla düello-II

Okurla düello-II

Kitap Fuarı bağlamında, yazarın okurla düellosundan söz ettik geçen hafta. Böyle ciddi bir meselede düello da bir haftalık sürede bitmez doğaldır ki!

Bir yandan da, TÜYAP Kitap Fuarı sadece bu “düello boyutunda da ele alınamaz elbet. Nasıl ele alınırsa alınsın, temel olarak “bize özgülüğü” niteliği su götürmez bir gerçektir.

Yıllardır bu fuar,  Frankfurt Kitap Fuarı ile karşılaştırılır durulur. Frankfurt Kitap Fuarı bir “sektör içi” fuardır. Kitap sektörü yılda bir kez kendisiyle buluşur, ticaretini yapar.  Zaten fuarların temel olarak anlamı, amacı da budur. Yani, pencere fuarında, evine pencere taktıranlar gitmez fuara. İnşaat sektörünün bir yan pazarı, yan ekonomik alanı olarak ilgilenenler gider. Frankfurt Fuarı’na da, “telif ticareti” temelli bir katılım söz konusudur. Bizim fuar için “ telif sektörü” yönünden eksikliği yıllardır söylenir durur. Dedik ya, bunlar bize özgü hallerdir. 19. yüzyılda Londra ve Paris sanayi fuarları, derken iki binli yıların ilk yarısındaki New York Sanayi Fuarı gibi örnekler kapitalist ekonominin fotoğrafını verir bizlere. Bir de bu fuarların benzerini oluşturmak istediğimiz, Uluslararası İzmir Enternasyonal Fuarını düşünelim! Sanayi ve ekonomi boyutuyla değil, her yıl fuar alanındaki gazinolara çıkacak “sanatçılar”  ile aklımızda kalmıştır.

Tarihsel bağlamda, kitapla olan öykümüzde de yine bize özgülük vardır. Avrupa’da Gutenberg 1450’de ilk matbaayı çalıştırmıştır. “Avrupa’da matbaacılığın ilk elli yılında, ilk ve tekrar baskı olarak 30-35 bin yapıtın 20 milyon nüsha basıldığı hesaplanmıştır.” (Kağıdın ve Matbaanın Kültürel Tarihi, Zeki Tez, Durak Y.)

Peki bizim ülkemizde durum nedir? “İstanbul da ilk matbaa 1726’da kuruldu; 1815’e kadar İslamiyet’in en önde gelen kentinde basılan toplam başlık sayısı 63’dü”. ( Colin McEvedy, Modern Çağ Tarih Atlası, Sabancı Üni.Y.)  Aradaki farkın anormal boyutuna dikkat çekmek için alıntının sonuna aslında bir dizi ünlem koymak gerekirdi. Hakkını yemeyelim; o dönemde matbaanın dışında el yazma eserlerin yazımı sürmekteydi. Müstensihler de harıl harıl istinsah ile iştigal eylemekteydiler. Yani el yazısı ile kitap çoğaltma işini yapıyorlardı. O dönemde matbaaya bu kesimin de direnç gösterdiği bilinir.

İstanbul’da matbaanın kuruluşu ve İbrahim Müteferrika konuları bolca yazılır da, sonrasında ne olduğu, nelerin basıldığı, kurulan bu “ilk” matbaanın ne zaman kapatıldığı es geçilir. İlk matbaanın sonucu kısaca hüsrandır aslında. Bunlar da bize özgü hallerdir.

Neyse ne, kitap maceramız, hep yinelediğimiz bir Ünal Oskay sözüyle “ Kitap Uygarlığından geçmemiş bir toplum” olmamızla özetlenebilir. Bu özettir ki, okurla düellosunda yazarın kalbinden vurulması sonucunu doğurur her zaman.

Haftanın dizesi; “ her vakit iki şey arasında bir çatlak oluşabilir” ( Leyla Erbil, Kalan, T. İş Bankası Kültür Y.)

 

SON HABERLER

Feridun Düzağaç: Dinleyicimle bağ kurmak beni çok mutlu ediyor

Feridun Düzağaç, 10. stüdyo albümü ‘10’a Doğru’yu yayımladı. 2015 yılında çıkan Başka...

Düğün salonunun asma tavanı çöktü: 2 yaralı

Erzurum'da, düğün salonunun asma tavanının çökmesiyle 2 kişi yaralandı.

Senegalli yolcunun şikayetçi olduğu taksici tutuklandı

İstanbul'da aracına binen Senegalli yolcuya yönelik ırkçı sözleriyle dikkat çeken taksici Osman...

BDDK’dan bazı bankalara soruşturma

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), müşterilerini yanıltıcı ve manipülatif şekilde...

Erdoğan ve Bahçeli’den Ankara’da ortak miting

AKP ve MHP'nin kurduğu Cumhur İttifakı, İzmir'den sonra ikinci ortak mitingini Ankara'da...

Hançerli ve İmamoğlu’ndan ortak miting

CHP Avcılar Belediye Başkan Adayı Turan Hançerli ve  İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu...

ÇHD’li avukatlar açlık grevini sonlandırdı

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ve tutuklu avukat Selçuk Kozağaçlı arasında Silivri...

Maduro’dan barış koruma tugayları kurma önerisi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesinde barış koruma tugayları kurma önerisinde bulundu....

Evden çaldıkları eşyalarla yakalandılar

Düzce'de, bir evden çaldıkları eşyalarla kaçmak üzereyken yakalanan 4 şüpheli, tutuklandı.

Norveç’te 1300 yolcu taşıyan gemi yardım çağrısında bulundu

Norveç’te ‘Viking Sky’ isimli bin 300 yolcusu olan gemi, kötü hava koşulları...