Anasayfa KÜLTÜR SANAT Ölümü izlemek insanlığa yakışmaz

Ölümü izlemek insanlığa yakışmaz

Garcia Marquez’in “Kırmızı Pazartesi” adlı kitabında işlenen cinayette, suç ve suçlular, cinayetin işleneceği yer ve hatta saati bile tüm kasabalı tarafından bilinmekte, ama cinayet yine de gerçekleşmektedir. Üstelik kimse buna engel olamamakta ve herkes cinayeti seyretmektedir. Yani, deyim yerindeyse cinayete iştirak, bir katılım süreci vardır. Katil tek ve yalnız değildir. Çünkü cinayet izleyenlerce engellenebilecekken engellenmemiştir. Santiago Nasar öldürülmüştür ve cinayet herkesin canlı olarak izlediği bir gösteriye dönüşmüştür.

Diyarbakır Suriçi’nde, Baro Başkanı Tahir Elçi açıklama yaparken, çıkan silahlı çatışmada öldürüldü. Günlerdir polis, özel kuvvet, jandarma tarafından abluka altında olan Suriçi’nde böyle bir cinayet işlenebiliyorsa, bu cinayeti gerçekleştiren unsurların derin ilişkileri muğlaktır, ortaya çıkarılmalıdır. Bu birimlerin gözü önünde işlenen bir cinayetten bahsediyorum. “Kırmızı Pazartesi” romanındaki gibi izleyenlerin engelleyebileceği değil, birimlerin engelleyebileceği bir cinayet. Faili meçhuller döneminin acıları sönümlenmedi ve muğlaklıkları henüz ortaya çıkarılmadı… Yeniden başladı. Olmamalı/olmasın… Faili meçhul bir muğlaklık içeriyor. Muğlaklık korkunçtur, tüm çarpıtmalara, tüm karışıklıklara elverişlidir. Bunu zaten fazlasıyla biliyoruz. Ama bu muğlaklık kuşkusuz şiddetin kurucu unsurudur da.

Kuşkusuz bu aşamaya gelene kadar yalnızca ülkede son dönemde olanlara -Ankara, Suruç, Diyarbakır katliamlarına- izleyici kalanlar da suçludur. Cinayetler herkesin canlı olarak izlediği bir gösteriye dönüşmüştür. Tüylerimizi diken diken edecek bir suikast gerçekleştiriliyor. Ülkede yaşayan sessiz yığınlar tarafından yalnızca seyrediliyor bu cinayet… Ölen sadece Tahir Elçi değildir…
Ölen sadece Tahir Elçi değildir. Ölen insanlıktır da. Ülkedeki canlı bomba eylemlerindeki katliamlara ve böyle bir cinayete seyre dalan herkesin de ölü olduğu anlamına geliyor bu! Hrant’ın, Musa Anter’in katilleri hâlâ meçhuldür. Bu ülkede binlerce insan faili meçhul cinayete kurban gitmiştir. Üstü ölü toprağıyla örtülü bir toplum televizyonlarda canlı olarak izledikleri cinayetlerin gösterisinin esaretinde… Araştırılması gereken bir durum.

Sıkıntılıyım, bugün uzatmak istemiyorum. Af ola! Son satırlarda üç ustanın dört sözüne sığınacağım.
Benim doğduğum kentlere her gün kurşunlar yağardı, siz bilmezdiniz, bu yüzden ben terörist olurdum siz yurttaş! (Musa Anter)
Ölümü izlemek insanlığa yakışmaz. Vebali hepimizin. (Yaşar Kemal)
Ey mutsuzlar! Kardeşlerinizi boğazlıyorlar, göz yumuyorsunuz. Çığlıklar duyuluyor, ama siz susuyorsunuz. Aramızda dolaşıp kurbanını seçiyor zorbanın teki, sessiz kalırsak bize dokunmaz diyorsunuz. Bok yiyorsunuz! Ne tuhaf yer burası, sizler nasıl insanlarsınız! Haksızlık varsa bir yerde eğer ayaklanmalı insan. Ayaklanma olmuyorsa batsın o şehir yerin dibine. Yansın bitsin, kül olsun karanlıklar basmadan! (Bertolt Brecht)

Savaşan kaybedebilir, savaşmayansa çoktan kaybetmiştir. (Bertolt Brecht)

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,520AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Odunpazarı’nda ‘Akşamlar Birlikte Güzel’ etkinliği

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, mahallelerde etkinlikleri artırmak ve mahallelere canlılık kazandırmak için Akşamlar...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nde 13 kişi hastaneye kaldırıldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kalibrasyon merkezinde, içinde cıva bulunan cam fanusun yere düşmesi...

Binali Yıldırım: Hangi konumda olursak olalım İzmir bizim kalbimizdedir

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iki kez kaybeden AKP İzmir Milletvekili Binali...

İstanbul Valiliği, kaydı olmayan Suriyelilerin kenti terk etmelerini istedi

İstanbul Valiliği, İstanbul’da kaydı olmayan Suriyelilerin kentten ayrılması için tarih verdi.

Başakşehir’in Şampiyonlar Ligi’ndeki rakibi belli oldu

UEFA ŞampiyonlarLigi'nde 3. eleme turu kuraları çekildi.İsviçre'nin Nyon kentindeki...

Van Gölü için pedal çevirdiler

Türkiye’nin farklı illerinden gelen gönüllü bisikletçiler, Van Gölü kirliliğine dikkat çekmek için...

‘Tosuncuk’un eşinin verdiği ifade ortaya çıktı: Çiftlik Bank’ı yazılım şirketi olarak biliyordum

"Tosuncuk" olarak bilinen Mehmet Aydın'ın eşi Sıla Aydın'ın, 48 sanıklı Çiftlik Bank...

Gareth Bale’e inanılmaz transfer teklifi

Çin Süper Ligi ekiplerinden Beijing Guoan, Real Madrid'de Teknik Direktör Zinedine Zidane'ın kadrosunda...

Mor ve Ötesi, akustik performans ile müzikseverlerle buluşuyor

Türkiye’nin en önemli rock gruplarından Mor ve Ötesi, 1 Ağustos Perşembe akşamı...

Fenerbahçe’de Benteke operasyonu

Fenerbahçe'de Ersun Yanal’ın çok istediği Christian Benteke için girişimler başlıyor.

Sonraki haber