alpertasbeyoglu

Önceden görüşselerdi bu noktada olmazdık

Türkiye ve Suriye ittifakının görüşme noktasında geç bile kaldığına değinen Barış Doster, Türkiye’nin doğrudan temas kurmasının olumlu olduğunu belirtti

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Suriye ile alt düzeyde politika yürütülüyor” açıklamasını BirGün’e değerlendiren gazeteci-yazar Barış Doster, Türkiye ve Suriye arasındaki görüşmelerin “olumlu” olduğunu ancak geç kalındığını belirtti. Doster, “Suriye’nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne garanti olan Rusya, İran, Türkiye’den oluşan bileşenler eğer bu birlikteliği daha ileri bir aşamaya taşımak istiyorsa burada kilit Türkiye’dir ve anahtar Türkiye’nin elindedir” dedi.

“Görüşme önceden başlasaydı iş belki bu noktalara kadar gelmezdi” diyen Doster, şunları söyledi: “Türkiye, Suriye, İran ve Irak yani tüm komşu ülkeler aynı tehdit ile karşı karşıyadırlar. Bu tehdit de ABD emperyalizmidir. Dolayısıyla bu dört ülkenin birlikte olması, iş birliği ve her alanda güçlendirip pekiştirmesi dört ülkenin de yararınadır.”

“TÜRKİYE KİLİT ÜLKE”

Suriye konusunda Türkiye’nin kilit noktada olduğuna dikkat çeken Doster, sözlerini şöyle tamamladı:

Barış Doster

“Türkiye-Suriye meselesine bakacak olursak eğer Türkiye’nin yakın zamana kadar izlemiş olduğu son bir kaç yıldır düzeltmeye çabaladığı Astana süreci ile birlikte önemli bir hatta girdiği görülüyor. Bu bağlamda Rusya, İran, Türkiye’den oluşan bileşenler Suriye’nin bağımsızlığı, bütünlüğü ve toprak bütünlüğüne garanti olan bu üç ülke eğer bu birlikteliği daha ileri bir aşamaya taşımak istiyorsa burada kilit Türkiye’dir ve anahtar Türkiye’nin elindedir. Türkiye Suriye ile temas kurarken İran ya da Rusya üzerinden değil eğer doğrudan temas kuruyorsa bu olumlu bir adımdır.”

BİZİ TAKİP EDİN

359,909BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,766TakipçiTakip Et
7,819AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL