Anasayfa KÜLTÜR SANAT Önder Babat Kültür Merkezi 10. yılında yeni yerinde

Önder Babat Kültür Merkezi 10. yılında yeni yerinde

SABRİ KUŞKONMAZ
[email protected]

3 Mart 2014 yılında Taksim’de faili “meçhul” cinayetlerden biri işlenmişti. İmam Adnan Sokak’ta buluna Devrimci Hareket dergisinden çıkan Önder Babat neden geldiği belli olmayan bir kurunla vurularak öldürüldü. Önder Babat devrimciydi. İstanbul Hukuk Fakültesi son sınıf öğreniciydi. Aktif devrimci mücadele içinde bir kişiydi. Tetiği çekenin bulunamadığı pek çok politik cinayetlerden biri olarak devletin sabıka kaydına yazıldı.

Sonraki süreçte, Devrimci Hareket dergisiyle ilgili olarak, bu derginin de, sahte kanıtlar kullanılarak kirli dava sürecine sokulmaya çalışıldığını gördük. Daha sonra çatlayan AKP-Cemaat iktidar bloku, o dönemde “Ergenekon” davaları sürecine ve Ergenekon’a “sol” bir boyut ekleme entrikalarına girişti. Bu veriden açıkça anlaşılıyor ki, Devrimci Hareket dergisi iktidarın yakın takibi altındaydı. Cinayetin ipucu buralara çıkıyor.

Önder Babat’ın katlinden sonra, onun yoldaşları Önder Babat Kültür Merkezi’ni kurdular. Bu merkez ve bu merkezdeki kültür sanat çalışmaları, hayatın tüm yönleriyle örgütlemesi ve hayatın tüm yönlerinde devrimci çalışmanın başarılı bir örneğini verdiler. Özellikle 12 Eylül öncesi siyasal çalışmaların içinde kültür sanat alanında yoğunlaşmanın çok özel bir yeri vardı. Her eylemde, her grevde amatör toplulukların sokak tiyatrolarının oyunlarını, koroları görmek çok olağan ve sıradandı. Bu tarz, siyasal etkinliklerin olmazsa olmazıydı. 12 Eylül sonrasında bu alanın ihmal edildiği bir gerçektir. Bu sonuç aslında 12 Eylül rejimin özellikle yarattığı bir sonuçtur. Merkez, bu eksikliğe karşı ve kültür sanat alanında devrimci tarzı yeniden gündeme taşımanın başarılı bir örneği oldu. Hem yeniden hem de yeni bir çalışma tarzıyla. Yeniliğin en başta gelen özelliği, kurumsallaşmaydı. Yeni olan bir başka yön de, çalışma alanlarının çeşitliliğiydi. Düzenlenen kurslarda gitar, bağlama, keman, piyano, bateri, yan flüt, erbane gibi enstrümanların öğretildiği, aynı zamanda tiyatro, sinema, fotoğrafçılık, drama, çocuk korosu, felsefe kursları da verildiği düşünüldüğünde ulaşılan yetkinlik daha iyi anlaşılacaktır.
Başarı listesi kurslarla sınırlı değil; tiyatro topluluğu geçen on yılda “Ana” ve “Haziran’da Ölmek Zor” oyunlarını binlerce kişiye ulaştırdı. Yine ADALILAR müzik topluluğu, pek çok konser ve çıkardığı albümle zoru başarmanın başka bir örneğini verdi.

onder-babat-kultur-merkezi-10-yilinda-yeni-yerinde-88365-1.Merkez, 10. yılında bugün yeni yerinin açılışını yapacak. Beyoğlu İstiklal Caddesi Asmalı Sokak’ta Nil Pasajı’nda yeni yerinde, kendine ait bir tiyatro salonu ve sahnesi var. Düzenli olarak oyunlar oynanacak, film gösterimleri, paneller, söyleşiler ve sergiler düzenlenecek. Ayrıca bu salon, prova yapmak ve oyunlarını oynamak isteyen alternatif tiyatro topluluklarına da hizmet verecek. Önder Babat Politik Tiyatro Topluluğu da oyunlarını burada sahneleyecek. Kurslar, atölyeler, seminer ve paneller de yine bu yeni mekânda yapılacak.

Açılışa katkı sunacak olanlar; Apolas Lermi, Erdal Güney, Hakan Yeşilyurt, Mustafa Kaya, Serhad Raşa, Adalılar, Hozan Beşir, Ayla Yılmaz, Ahmet can Akyol, Onur Akın, Uğur Karataş, Atilla Meriç, Tunay Bozyiğit, Sevinç Eratalay, Rıza Akın, Mehmet Gümüş, Domane Dersim, Melda Onur, Heyula, Gökhan Birben, Erdal Bayraktaroğlu.

15 Kasım’da saat 14.00-21.00 arası gerçekleşecek açılış programına merkezin emekçileri herkesi destek ve dayanışmaya, sahip çıkmaya çağırıyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,646AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: 2020 başkanlık seçimlerini kazanamazsam piyasa çöker

Sosyal medyadan yaptığı sansasyonel açıklamalarla sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump,...

Yeşil alana trafo yapımına tek başına engel oldu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, yeşil alana yapılması planlanan trafonun tehlikeli olabileceği...

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT, Tele 1, Cem TV...

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda şampiyon Ukrayna

Polonya'nın ev sahipliğindeki FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın şampiyonu, Güney Kore'yi...

‘La Diva Turca Leyla Gencer’ belgeseli İzmir Festivali’nde

33. Uluslararası İzmir Festivali, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde...

İzmir Torbalı’da geri dönüşüm fabrikasında yangın

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1,5 saatlik...

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Sonraki haber