Anasayfa GÜNCEL Önder Babat vurulduğu yerde anıldı: Unutmadık unutturmayacağız

Önder Babat vurulduğu yerde anıldı: Unutmadık unutturmayacağız

Üniversite öğrencisi Önder Babat katledilişinin 15’inci yıldönümünde vurulduğu yerde anıldı.

Devrimci Hareket üyeleri, 15 yıl önce Beyoğlu İmam Adnan Sokağı’nda katledilen İstanbul Üniversitesi öğrencisi Önder Babat’ı andı. Polis ablukası altında yapılan anmaya ÖDP, EHP, TİP destek verdi.

Üzerinde Önder Babat’ın resminin yer aldığı, “Önder Babat ölümsüzdür” yazılı pankart ve dövizlerin taşındığı eylem, Önder Babat ve demokrasi mücadelesinde yaşamını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Sık sık, ”Önder Babat ölümsüzdür”, “Emperyalizm yenilecek haklar kazanacak”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarını atan Devrimci Hareket üyeleri adına açıklamayı Semra Aslan okudu.

15 YILDIR TEK BİR DELİL BİLE TOPLANMADI

Önder Babat’ın bundan 15 yıl önce bulundukları sokakta, çalışanı olduğu Devrimci Hareket Dergisi’nin bürosunun önünde vurularak katledildiğini hatırlatan Aslan, o günden bugüne, onu katledenleri saklamak, olayı karanlıkta bırakmak ve gerçeği karartmak adına her şeyin yapıldığını vurguladı. Babat’ın vurulduğu sokakta tek bir delilin bile toplanmadığını; havuz medyasında olayı çarpıtan haberler yaptırıldığını ve otopsi işleminin engellenmek istendiğine belirten Aslan, bir kamu davasının dahi açılmadığını; Önder Babat’ın katilinin bulunmasını isteyenlerin gözaltına alındığını ve işkenceye maruz kaldığına dikkat çekti.

Aslan, bundan yalnızca iki gün önce İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin Beyazıt Meydanı’nda Babat için dile getirmek istedikleri adalet talebinin polisin saldırısı ile engellendiğini; 17 öğrencinin gözaltına alındığını hatırlattı.

BABAT İLE HEDEF DEVRİMCİLERDİ

Önder Babat’ın NATO’nun İstanbul toplantısı öncesinde vurulduğuna işaret eden Aslan, “O gün kişi olarak Önder seçilmiş olsa da esas hedefin bu ülkenin tüm anti-emperyalistleri, devrimci ve ilerici muhalefeti idi. Aradan geçen 15 yıl içerisinde, egemenler ülkemizi emperyalizme bağımlılık noktasında bir uçurumun kıyısına getirdiler. Halka ait kaynaklar emperyalist tekellere peşkeş çekildi, özelleştirme adı altında tüm birikimlerimiz heba edildi, gerek sanayi gerekse de tarımsal üretim bütünüyle dışa bağımlı hale getirildi. İşsizlik ve yoksulluk milyonları kasıp kavurur hale geldi. Bugün milyonlarca insanın, evlerine en temel gıda maddelerini bile alamadığı, insanların tanzim satış kuyruklarında sıraya sokulduğu bir memleket fotoğrafı var karşımızda” diye konuştu.

Önder Babat’ın milyonların eşit, özgür ve refah içinde yaşamasını amaçlayan bir mücadelede ısrarcı olduğu için öldürüldüğünü vurgulayan Aslan, “Önder, bir avuç egemenin kendi iktidarları için milyonlarca insanın geleceğini çalmalarına hayır dediği için öldürüldü. Önder, ülkemizde bir senede iki bin işçinin ‘iş kazaları’ adı altında öldürüldüğü, daha fazla kâr için insan canını hiçe sayan bu düzene karşı çıktığı için öldürüldü. Önder, her yıl yüzlerce kadının sokak ortasında öldürüldüğü, mahkemelerin katilleri aklamaktan başka bir işlevinin kalmadığı, takım elbise giymenin ceza indirimi almak için yeterli olduğu, ülkeyi yönetenlerin kadınları sürekli hedef gösterdikleri bu düzene karşı mücadele ettiği için öldürüldü” dedi.

“Önder Babat’ı öldürerek yok edebileceğini sananlar kendi karanlıklarıyla tarihin tozlu raflarındaki yerlerini mutlaka alacaktır” diyen Aslan, şunları kaydetti: “Vurulduğu günden bugüne dek, ne Önder’i bizden ayırabildiler ne de bizi Önder’den. Biz onunla, Gezi’de, Suruç’ta yitirdiğimiz arkadaşlarımızın yanında; Cumartesi Annelerimizin omuz başında; Soma’da, 10 Ekim’de, Ankara Garı’nda hep birlikteydik. Yüreği insanlık için atanlar olarak bugüne dek, “bir yarınlara gidenleri bir de yarınlar için direnenleri” asla unutmadık, unutturmayacağız. Hesap soracağız.”

Açıklamanın ardından Önder Babat’ın vurulduğu noktaya karanfiller bırakıldı.

SON HABERLER

Feridun Düzağaç: Dinleyicimle bağ kurmak beni çok mutlu ediyor

Feridun Düzağaç, 10. stüdyo albümü ‘10’a Doğru’yu yayımladı. 2015 yılında çıkan Başka...

Düğün salonunun asma tavanı çöktü: 2 yaralı

Erzurum'da, düğün salonunun asma tavanının çökmesiyle 2 kişi yaralandı.

Senegalli yolcunun şikayetçi olduğu taksici tutuklandı

İstanbul'da aracına binen Senegalli yolcuya yönelik ırkçı sözleriyle dikkat çeken taksici Osman...

BDDK’dan bazı bankalara soruşturma

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), müşterilerini yanıltıcı ve manipülatif şekilde...

Erdoğan ve Bahçeli’den Ankara’da ortak miting

AKP ve MHP'nin kurduğu Cumhur İttifakı, İzmir'den sonra ikinci ortak mitingini Ankara'da...

Hançerli ve İmamoğlu’ndan ortak miting

CHP Avcılar Belediye Başkan Adayı Turan Hançerli ve  İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu...

ÇHD’li avukatlar açlık grevini sonlandırdı

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ve tutuklu avukat Selçuk Kozağaçlı arasında Silivri...

Maduro’dan barış koruma tugayları kurma önerisi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesinde barış koruma tugayları kurma önerisinde bulundu....

Evden çaldıkları eşyalarla yakalandılar

Düzce'de, bir evden çaldıkları eşyalarla kaçmak üzereyken yakalanan 4 şüpheli, tutuklandı.

Norveç’te 1300 yolcu taşıyan gemi yardım çağrısında bulundu

Norveç’te ‘Viking Sky’ isimli bin 300 yolcusu olan gemi, kötü hava koşulları...