Onur Ünlü’nün Cingöz Recai’si vizyonda
13.10.2017 09:22 KÜLTÜR SANAT
Peyami Safa’nın unutulmaz eseri Cingöz Recai 3. kez sinemaya uyarlandı. Onur Ünlü’nün yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Kenan İmirzalıoğlu, Haluk Bilginer ve Meryem Uzerli gibi isimler var…

Türk edebiyatında hem romancı hem de bir düşünür olarak tanınan Peyami Safa’nın takma isim kullanarak yazdığı romanı Cingöz Recai, daha önce 1954 ve 1969 yıllarında beyazperdeye uyarlandı. 1969’da Safa Önal’ın yönettiği, başrolünde Ayhan Işık’ın oynadığı film Yeşilçam’ın klasikleri arasında yerini aldı. 48 yıl aranın ardından Cingöz Recai’nin sinema filmi tekrar çekildi. Kenan İmirzalıoğlu, Haluk Bilginer ve Meryem Uzerli’nin rol aldığı yeni filmin yönetmen koltuğunda ise Leyla ile Mecnun, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Görünen Adam, Beş Kardeş gibi yapımların yönetmenliğini yapmış Onur Ünlü var.

Filmin hikâyesi
“İyiliksever hırsız” Cingöz Recai yıllar sonra yeni bir soygun için ekibiyle sahalara döner. Ama bu soygunu kendi ekibiyle yapmayacaktır. Karanlık bir çeteye dahil olur ve bir teknoloji dehasının evini soymak için kılıktan kılığa, oyundan oyuna geçerek, kimsenin bilmediği gerçek hedefine yaklaşmaya başlar. Yıllardır aradığı, kişisel bir kin güttüğü Hayalet, artık ona nefesi kadar yakındır. Tabii ki belası Baş Komiser Mehmet Rıza da peşinde.