alpertasbeyoglu

Operasyon ve iç iktidar mücadeleleriYıl biterken, TSK’nın Kuzey Irak’a yönelik hava operasyonları sürüyor. Elbette, sınır ötesine yönelik bu müdahaleye dair tartışmalar da… Görebildiğimiz kadarıyla, Türkiye’nin müdahalesi ABD’nin izni ile oldu. Aksi düşünülebilir miydi? Evet. ABD, böyle bir müdahalenin, ‘kendi egemenliğindeki’ topraklara yapılmış olacağı konusunda ısrar edebilirdi. Bunun, Türkiye’nin elini kolunu bağlayacağını kestirmek zor değil. Lakin, Türkiye’deki sivil-asker otoritenin son PKK eylemleri karşısında düştüğü durum, ABD engeli karşısında o güne kadar gösterilen tahammülün sınırına gelindiğine işaret ediyordu. Türkiye’nin iç siyasetinde yara açabilecek, istikrarı sarsabilecek sonuçlar doğurma ihtimali belirmişti. Hani, ‘taşıran damla’ olayı… ABD de bunu farketti. Sınırlarını kendi belirlediği bir müdahaleye yol verdi.


Bunu yaparken, Türkiye’den muhtelif beklentileri olduğunu, bunların da masaya geldiğini düşünmemek saflık olur. Ama onlar ne? Şimdilik somut bilgi yok, muhtelif iddialar var. Nitekim, iki gün önce Mete Çubukçu, köşesinde yazdı.


• • •
Peki, ABD Türkiye’ye yol verirken Kürtlerle ilişkisini riske etmedi mi? Hadiseye PKK tarafından bakılacak olursa, örgütün yakın zamana kadar ABD’ye beslediği hüsnüniyet, elbette berhava oldu. Hatta ABD’yi düşman ilan etti. Ama bundan PKK’nın işgal güçlerini hedef alacağı sonucunu çıkarmak yersiz olur. Bedelini onlar da kestirebilir. Kuzey Irak’taki Kürt yönetimiyle köprüleri atmak anlamına gelir ki, bu dünyada tutunacakları tek bir dal kalmaz. Örgüt hızla kendi sonunu hazırlar.


Öte yandan, ABD’nin bölge üzerine stratejik planlarında, Türkiye’nin ağırlığı ile PKK’nın ağırlığı elbette mukayese edilemezdi. Yalnız, meseleye uzun süre kuşkuyla bakılmasının nedeni, Türkiye’nin PKK’yı hedef alan müdahalesi karşısında topyekûn Kürt hareketinin ne yapacağının çok kestirilememesiydi. ABD’nin onları da ‘ikna’ ettiği anlaşılıyor. Hatta, bir ‘ikna’dan ziyade, operasyon, ‘özerklik’ konumunu giderek ‘başına buyrukluk’ noktasına taşıyan Barzani yönetimine de sınırlarını gösterme vesilesi oldu, diyebiliriz… Sonuçta hem Türkiye ile ilişkiler tamir edildi; hem Kürtlere nerde durmaları gerektiği hatırlatıldı.


• • •
Meselenin iç politika cephesine gelirsek… Genel kanaat, operasyonların ardından Kürt sorununun siyaseten çözümü konusunda hamle yapılacağı yönünde… Yani Ankara, sarsılan itibarını bir dizi askeri operasyonla yeniden tesis edecek… PKK’yı kadro ve lojistik planda yıpratacak… Örgütün moral etkinliğini çökertecek… Ve koşulların oluştuğuna kanaat getirdiğinde de sorunun köklü çözümüne dönük adım atacak. Nedir bu adım? İddialara bakılacak olursa, kısa vadede kısmi af, orta vadede kültürel haklar, uzun vadede bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınması… Evet, ilk bakışta kulağa hoş geliyor. Ama, Türkiye’de birçok şeyde olduğu gibi bu meselede de işler, kulağa hoş gelen haliyle yürümüyor. Maalesef.


Tarihsel bilgilerimiz gösteriyor ki; Kürt meselesinin, ya da bu meselenin hangi yöntem ve araçlarla nasıl çözüleceğinin, Türkiye’de nasıl bir siyasi rejimin egemen olacağı konusuyla derin bağları vardır. Son tahlilde siyasal otoritenin kim olacağı bile, büyük ölçüde bu sorunun çözümüne endeksli gibi görünüyor. Şöyle de diyebiliriz: Devletin içinde ve kıyısında pozisyon almış güç odaklarının iktidar savaşı yürüttükleri en önemli alan Kürt meselesidir. Hâl böyle olunca, süreci esasen bu güçlerin mücadelesi belirleyecek. 2008 yılı, nasıl bir ülkede yaşayacağımıza dair ipuçlarının belirginleşeceği bir yıl olacak gibi…

BİZİ TAKİP EDİN

359,909BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,766TakipçiTakip Et
7,819AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL