Anasayfa ARŞİV Orada, burada, basın özgürlüğü

Orada, burada, basın özgürlüğü

Yıllardır Türkiye’de bu kadar uzun kalmamıştım. Özlem giderme, yeni karşılaşmalar, umut verici gelişmelerle birlikte endişe, merak, kargaşa, karmaşa üç haftayı doldurdu. 24 Nisan’ı ve 1 Mayıs’ı İstanbul’da yaşamanın keyfinin yanısıra, 3 Mayıs Basın özgürlüğü gününe damgasını vuran haber ve yazılar düşündürücüydü.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin verilerini temel alırsak, bugün Türkiye’de 67 gazeteci tutuklu, iki bini aşkın gazeteci yargılanıyor. On bin gazeteci hakkında ise soruşturma devam ediyor. İfade ve basın özgürlüğü konusunda birçok meslektaşımız değerli yazılar yazdılar, yazmaya da devam edecekler. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) gibi kuruluşlar son aylarda Türkiye’de hızla tırmanan basına baskı ve saldırıları kınarken, ülkeyi ve yönetenlerini izlemeye aldıklarını arka arkaya açıklıyorlardı.

İfade özgürlüğü bağlamında çok haklı savların ve eleştirilerin ötesinde, basın mensuplarının kaynaklarına dokunan baskılar sanırım daha az irdelendi. Son haftalarda Fransa kamuoyu 2012 Cumhurbaşkanlığı seçimleri adaylarına, özellikle de Sosyalist Parti’nin hangi adayı göstereceğine odaklansa da, gündemde sessiz sedasız önemli bir haber geçti. Geçen yılın son aylarında “L’Oréal/Bettencourt skandalı” başlıklı olayda, soruşturmadan sorumlu Nanterre savcısı Philippe Courroye, bir diğer meslekdaşını davadan çekilmeye zorlamıştı. Bunu başarabilmek için de diğer hakimin “basına bilgi sızdırdığını” öne sürmüştü. Söz konusu basın, Le Monde gazetesiydi. Zira Eylül 2010’da ülke bu skandalla çalkalanırken, Le Monde ünlü milyarderin evinde bu genç hakimin arama yaptığını yazmıştı. Bunu kanıtlamak için de Le Monde gazetecilerinin yaptıkları telefon konuşmalarının dökümünü izinsiz olarak ve Ceza Kanununu ihlal ederek elde etmişti. Bütün bu baskılar size çok tanıdık gelecek bir bahane ile yapılmıştı: “devletin ve ulusun çıkar ve güvenliğini korumak”. Böylece, Adalet Bakanlığı’nda görevli bir danışmanın izi bulunmuş, hedef tespit edilmişti. Le Monde gazetesi sonuçta “kaynakların gizliliği ilkesini ihlalden” dava açmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Bordeaux temyiz mahkemesi Le Monde’un haklılığına karar vererek, “demokratik bir toplumda basın özgürlüğünün temel taşı gazetecilerin kaynaklarının gizliliğini korumaktır” şeklinde hüküm verdi. Mahkeme ayrıca kararına “gazetecilerin bilgi ve haber kaynaklarını koruması, toplumun bilgiye erişim hakkının temel ilkelerindendir” ifadesini eklemiş.

Le Monde gazetesi, iktidar partisi ve Sarkozy’nin son yıllarda fütursuzca uyguladıgı basın ve kaynaklarının haklarını ihlaline karşı büyük bir zafer kazandı. Fransa gibi “normal” demokrasilerde bile kısa gazete haberi olan bu zafer, bizim gibi “ileri” demokrasilerde haber olmaz elbette.

Ülkemizde zaten sansürlü İnternet erişimini daha da sınırlayacak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nca (BTK) hazırlanan “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” yürürlüğe girince, ifade, basın ve kaynakları koruma özgürlüğü artık iyice rafa kaldırılır. 2010 yılında Türkiye’de basın özgürlüğü dünya sıralamasında 127. sıradan 138. sıraya düşmüşse, 2011’de sıralamanın neresine düşeceğini kestirmek korkarım ki zor değil!

 

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,396AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İngiltere’de devasa denizanası görüldü

İngiltere’nin Cornwall sahili açıklarında neredeyse insan boyutlarında bir denizanası görüldü.

“Birleştirilen sınıflarda öğrenciler üniversitede okuyabiliyor mu?”

Özgür Salih AltınTBMM Başkanvekili ve CHP Ankara...

Kılıçdaroğlu’ndan iktidara ‘FETÖ’ tepkisi: Gariban içeride, parası olan dışarıda

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında konuşuyor.  "FETÖ'nün...

Büyükada davasında savcı değişti: Duruşma 9 Ekim’e ertelendi

İstanbul Büyükada’da gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra haklarında dava açılan 11 insan hakları...

Gıda MO İstanbul Şube Başkanı: “Kaçak içkide kamu denetimi önemli”

YAĞMUR ÖZTÜRKSahte ve kaçak alkol zehirlenmeleri sonucunda...

Euroleague’de yılın koçu Itoudis

Euroleague'de 2018-2019 sezonunu şampiyon tamamlayan Rus ekibi CSKA Moskova'nın Yunan çalıştırıcısı Dimitris Itoudis, yılın başantrenörü...

Fatih Altaylı: Mehmet Şimşek ‘Bir yıl çalışıp para kazanmam lazım’ demiş

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun adının...

Stephen King’den ‘Stranger Things’ yorumu: Gülmekten yerlere yattım

Edebiyatın usta ismi Stephen King, Netflix dizisi Stranger Things'in üçüncü sezonunda geçen...

Kadın Savunma Ağı’nın Dikili’deki yaz kampına jandarma yasağı

Kadın Savunma Ağı'nın bu yıl 3'üncüsünü düzenleyeceği Kadın Yaz Kampı İzmir Dikili...

Türk gemisine korsan saldırısı: 10 denizci kaçırıldı

Gine Körfezi'nin Nijerya açıklarında Paksoy-1 adlı bir Türk gemisi korsanların saldırısına uğradı....

Sonraki haber