Anasayfa ÖZEL Orman projesi tutmadı millet bahçesi verelim!

Orman projesi tutmadı millet bahçesi verelim!

Pamukkale’de yapımı süren ve ağaç kıyımına sebep olan ‘Tematik Orman Bahçesi’ projesi, millet bahçesine dönüştürüldü. Başından beri projeye tepki gösteren Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Serdar Alayont “Başarısız bir projeydi. Bu kötü imajı yok etmek için böyle bir adım atmışlar” dedi

Denizli’de Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin’in “En özel projemiz” olarak nitelendirdiği ve tepkilere rağmen yapımı süren ‘Tematik Orman Parkı’ projesi, yaklaşık bir hafta önce Belediye’nin internet sitesinde “Millet Bahçesi açılıyor” afişiyle paylaşıldı. Kınıklı Mahallesi’ndeki yapılan ve bölgenin doğal yapısını tahrip ettiği gerekçesiyle tepki çeken projenin yapımında, 4 işçi de yaşamını yitirmişti.

Konuya dair BirGün’e konuşan Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Serdar Alayont, “Başarısız bir proje, kötü imajı yok etmek için böyle bir adım atmışlar” dedi. Alayont sözlerini şöyle sürdürdü: “Tematik Orman Projesi yaklaşık 40 hektarlık bir alanda ortaya çıkıyor. Bu alan, Orman Bölge Müdürlüğü’nden kiralanmış. Pamukkale Belediyesi buraya kendince bir Tematik Orman Parkı yapalım demiş. Yaklaşık 100 milyon liraya bir firmaya vermişler. Sonra bütün tepeyi traşlamaya başladılar. Kamuoyunun tepkisini çekti, biz de bununla alakalı Belediye Başkanı Gürlesin’e gittik, sahada gezi yaptık. Bu gezimizi “Mimarlar Odası’nın desteği var” şeklinde servis ettiler, oysa destek vermedik. Bölgeye dair rapor hazırladık.”

Ağaçlık alanın projeyle tehdit edildiğini söyleyen Alayont, belediye başkanın bölgeyi ‘makilik’ olarak lanse ettiğini ifade etti. Durumun bölge halkı tarafından tepki çektiğini de kaydeden Alayont, sözlerine şöyle devam etti: “Raporumuzda, alanın makilik alan değil ağaçlık alan olduğunu, yeşil alan olduğunu ve yaşanacak tahribatı detaylıca anlattık. Millet bahçesi olacağını duyunca biz de şaşırdık. Pamukkale Belediyesi’nin 2018 bütçesi yaklaşık 300 milyon lira. Bu proje KDV’yi de dahil ederseniz neredeyse yarısını kapsıyor. Raporda buna da değindik. Ekim ayında projenin yüzde 40’ı tamamlanmıştı. Firmaya maliyetin büyük kısmı ödenmiştir diye düşünüyorum. Millet bahçesi olacağını biz de bir hafta önce gördük. Başarısız bir proje, kötü imajı yok etmek için böyle bir adım atmışlar.”

durumu kurtarma çabası

“Tematik Orman Parkı ile millet bahçesi’nin ne alakası var” diyen ve bölgede yerel gazetecilik yapan Seval Uysal da izlenimlerini BirGün’e anlattı: “Burası mesire yeri, yeşil bir alan. Bu proje kapsamında kazılmaya başlamasından itibaren sivil toplum örgütleri de tepki gösterdi. Hazırlanan raporda doğal dokunun yok edildiği, bu durumda ‘tematik orman’ projesinin şehrin neresinden bakarsanız bakın mümkün olmadığı, bu tepenin çıplak bir tepe olarak görüleceği yazıyor. Bu proje kapsamında bölgede çok fazla ağaç kesildi. Çok fazla eleştiri yapıldı. Gelen tepkilerden sonra projenin gerçekleştirilemeyeceğini anlayınca durumu kurtarmak adına burayı ‘Millet Bahçesi’ne çevirme kararı almışlar. Kötü imaj kalmasın projede diye böyle bir şeye dönüştürmüşler. Görünce ben de çok şaşırdım. Sonuçta bu proje kapsamında yapılan çalışmalarda yaşanan kazada 4 tane işçi yaşamını yitirdi. Şimdi bana göre bunları aklamaya çalışıyorlar. Seçim öncesi aceleyle açılış yapıyorlar. Millet Bahçesi fikri Recep Tayyip Erdoğan ile fikir bulmuş bir iktidar projesi. Büyükşehir Belediyesi de daha önce Denizli Atatürk Stadı’nı yıkıp millet bahçesi yapacağız demişti. Tematik Orman Parkı ile ne alakası var?”

- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan: Seçimlerden sonra Ayasofya’yı cami ismiyle müsemma hale getiririz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda...

CHP’li Özel’den Süleyman Soylu’ya: Ey hadsiz, elinden geleni ardına koyma

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, CHP’ye ilişkin açıklamalarına...

Galatasaray, Avrupa ikincisi oldu

CEV CUP 2019 finalinin rövanş maçında Trentino İtas’a 3-2’lik setlerle mağlup olan...

Galatasaray’a kötü haber: Diagne sakatlandı

Galatasaray'ın Senegalli futbolcusu , ülkesinin Mali ile oynadığı hazırlık maçında sakatlandı.

Rusya ile Lübnan’dan ortak Suriye açıklaması

Rusya ile Lübnan, Suriye meselesinin siyasi ve diplomatik yollarla çözümünü savunduğunu bildirdi.

Adana’da narenciye paketleme tesisinde yangın

Adana'nın Yüreğir ilçesi Havutlu mahallesinde bir narenciye paketleme tesisinin deposunda yangın çıktı.

Bogdan Tanjevic’e ‘Hall of Fame’ üyeliği

A Milli Erkek Basketbol Takımı ve Fenerbahçe'nin eski başantrenörü Bogdan Tanjevic, FIBA "Hall...

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvurular başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için...

Sosyal medyadan Öykü Arin çağrısı: Harekete geç Sağlık Bakanlığı

İzmir’de lösemi tanısı konulan ve ilik nakli olmayı bekleyen 4 yaşındaki Öykü...

Akşener: Siyaseten sağ kalan tek kadın politikacıyım

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ben kadın olarak Türkiye'de yola çıkıp...

Sonraki haber