Anasayfa YAŞAM Orta Avrupa dolaşısı - 2

Orta Avrupa dolaşısı – 2

Kuyruklarda uzun uzun beklemeyelim diye, kılavuzumuz eşliğinde erkenden düşüyoruz yola; Seegrotte, Viyana’ya 17 km uzaklıktaki Hinterbrühl şehrindeki Avrupa’nın en büyük yeraltı gölüne… Yalnızca bir kişinin geçebileceği 250 metrelik dar bir tünelden yürüyerek tek sırayla içeri giriliyor. Duvarları fenerlerle aydınlatılmış tünelin ardından maden ocaklarının bulunduğu bölgeye geliyorsunuz. Orada alan biraz genişliyor. İçerdeki ortalama sıcaklık 9-10 derece ve nemden dolayı oldukça serin. Bu yeraltı dünyasına güneş ışığı girmediğinden hiçbir canlı yaşamıyor. Göl 6200 m2 alanda, 70 metre yerin altında. Daha önce kireç taşı çıkarılan bu madende büyük galeriler ve tüneller oluşmuş. 1848’de burası taş ocağıymış. Karanlıktan aydınlığa çıkınca hayvanlar çıldırdığı için, taşımayı kör ettikleri atlarla yapıyorlarmış. Birçok maden işçisinin yaşamını yitirdiği 1912’de büyük bir patlama sonucunda yeraltı sularının taştığını ve mağaranın içinde dev bir göl oluştuğunu öğreniyoruz sonra.

orta-avrupa-dolasisi-2-341817-1.

En önemlisi de, İkinci Dünya Savaşı’nda Hitler’in gizli çalışma toplanaklarından(kamplarından) biri, 1944’te uçak ve silah yapımı için kullanılmış olması bu yerin. Pompalarla suları boşaltarak(bugün bile günde yaklaşık 60.000 litre su boşaltılan) mağarada, yaklaşık 2000 tutsak işçi ile jet avcı uçağı (He162 Salamander) üretimi gerçekleştirilmiş. Her birinin gizlice yapıldığı bu yeraltı mağarasında o parçalar geceleri yine gizlice dışarı taşınarak ve değişik yerlerde kurgulanarak dünyada ilk kez jet savaş uçakları üretimini sağlamış, savaşta dengeleri değiştirme düşleriyle yanıp tutuşan Naziler… “Bu jet üstünlüğünü kullanma olanağı bulsaydılar, ne olurdu, nasıl değişirdi yazgısı savaşın?” konulu tartışmalar geçiyor biz gezmenler arasında. Konuşuyoruz boşuna, olan olmuş. Ardından Prag; gezi orada sonlanıyor. Dönüyoruz, THY ile pazar gecesi. Uçakta bir kaçının dışında tüm gazeteleri görebiliyorum. Bizim bakkal gazetemi ayırmışsa da, hostesten BirGün istiyorum. “11 yıldır bu gazetede yazıyorum da. Bugün köşe yazım yayımlanacaktı. Nasıl olmuş sayfa, fotoğraf koymuşlarsa nereye nasıl yerleştirmişler, bir görsem?” Özür dileyerek BirGün’ün olmadığını söylüyor. “Neden?” diyorum. “Neredeyse bütün gazeteler var, BirGün niye yok?” Uçakta gazeteyi bulundurmamak onun suçuymuş gibi hık mık ediyor hostes utangaç. Ortamı yumuşatmak adına “Peki, sinirim yatışsın, kırmızı Fransız şarabı rica ediyorum, var mıdır?” diye soruyorum bulucuklu(espirili) güleç bir yüzle. Kadının yanakları al al, sanki benle söyleştiğine bin pişman “O da yok ne yazık ki!” diyor. “Anlamadım, geçen binişimde içmiştim THY’de” derken, “Kalmamış efendim,” diyerek elindeki tepsiyi uzatıyor ivedilikle, bu yakınıp duran yolcudan bir an önce kurtulmak isteğiyle. İyi de, o ne? Tost makinasında sıkıştırılmış, ezik büzük, sandviçi andırır bir şey duruyor önümde. “Onca paraları savuruyor, Hollywood oyuncularıyla tanıtım filmleri çekiyorsunuz, ne var ki uzun yolculuklarda, hele bu saatlerde, bu kahvaltı benzeri şey yerine üç kuruşluk bir yemek veremiyorsunuz ha?!”

orta-avrupa-dolasisi-2-341816-1.

Uçarsam ne olayım THY ile artık gelecekte, savaş çıkacak yoksa aramızda…

O dönemin Nazi uçaklarından, şimdinin THY’lerine bilmem nasıl bir bağlantı kursam da dolaşıyı(turu) sonlandırırken haftaya, daha bir ayrıntılı yazabilsem, kimi başka jet uygulamalar üzerine…

orta-avrupa-dolasisi-2-341818-1.
orta-avrupa-dolasisi-2-341819-1.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,893AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Motorine 29 kuruş zam

Motorinin litre fiyatına 29 kuruş zam yapıldı. Zam, pompa fiyatlarına bu gece...

Bitcoin’de son durum

Kripto para birimleri piyasalarındaki genel düşüş eğilimine rağmen piyasanın en yüksek...

Bakan Akar’dan CHP’ye ziyaret

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. 

AKP’li Yavuz’dan seçim sonucuna ilişkin açıklama

31 Mart seçim sonuçlarına ilişkin, "Sandıkta bir şeyler oldu" açıklamasıyla kamuoyunun ti'ye...

Ekrem İmamoğlu mazbatasını ne zaman alacak?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu mazbatasını yarın alması bekleniyor.

Camide üniversiteli kadını taciz eden erkek tutuklandı: “Şeytana uydum”

Konya'da 62 yaşındaki emekli erkek Mazhar O., namaz kılmak için camiye giren 20...

Yandaş Cem Küçük: Rabia Naz olayı örtülmüştür

Yandaş gazeteci Cem Küçük katıldığı bir televizyon programında "Rabia Naz olayı örtülmüştür....

DSP Genel Başkanı Aksakal: İmamoğlu’nu tebrik ediyorum

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonucuna ilişkin açıklama...

Ali İhsan Varol: Senin gibi bir satılmış şimdiye kadar 806.415 defa pişman olmuştur

23 Haziran İBB seçimlerinden sonra dikkat çeken bir paylaşım da Ali İhsan...

Haluk Levent, ‘Ekrem İmamoğlu’ anısını paylaştı: Seçim bitti, artık yazabilirim

Sanatçı Haluk Levent, dün yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanan Ekrem İmamoğlu ile...

Sonraki haber