Ortadoğu İstanbul’da buluşuyor
14.12.2017 14:37 GÜNCEL

Türkiye Sosyal ve Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı ve Şişli Belediyesi’nin işbirliğiyle düzenlenen "Bir Arada Yaşamanın ve Barışın İmkanlarını Aramak" başlıklı uluslararası Ortadoğu Konferansı yarın Şişli Hilton Bomonti'de başlıyor.

Hilton Bomonti Hotel'de 17 Aralık'a kadar sürecek toplantının açılış konuşmalarını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP sözcüsü Ayhan Bilgen,Saadet Partisi Genel Başkan Temel Karamolaoğlu ve İYİ Parti GİK üyesi Nuri Okutan yapacak.

Kudüs ve Filistin’deki son gelişmeleri, Filistin Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa'nın yorumlayacağı toplantıda Mısır'dan“Arap bölgesel sisteminin ötesi: Devlet ve toplum yapılarındaki dönüşümleri anlamak ve analiz etmek için yaklaşımlar" başlıklı bir konuşma yapacak.

Lübnan'dan Paul Halife de,“Suriye krizinde İsrail’in rolü ve hedefleri” başlıklı konuşmasıyla toplantıda yer alırken, Irak'tan Vasık el Haşimi, "Post-IŞİD döneminde Irak'ın Karşı karşıya kaldığı sorunlar ve çözüm yolları” konusunda konuşacak.

Toplantının ikinci günü, Lübnan'dan Bissane eş-Şeyh, Iraktan Ahmet el Katib, Suudş Arabistan'dan Hena Humeydan, İran'dan Macid Tafreşi'nin içide olduğu isimler kendi alanlarında sunumlar yapacak.

Toplantının son günü olan 17 Aralık günü de Mısır'dan Didi Salik “Tahrir devriminden sonra Mısır’da demokrasiye geçişin başarısızlığının nedenleri”, Filitin'den Macid Azzam“Mısır’da dönüşüm: Mevcut statükoyu aşmanın yollarını düşünmek”, Fas'tan Said Halid El-Hassan“Mısır meselesi ve bölgesel Arap sisteminin çöküşü: Çözüm önerileri” konularında konuşacak.