Anasayfa GÜNCEL Osmanlı çeşmelerinin restorasyonuna suç duyurusu

Osmanlı çeşmelerinin restorasyonuna suç duyurusu

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, Osmanlı Dönemi’nden kalma 51 tarihi çeşmeden 9’unu aslına uygun restore etmediği öne sürülen firma hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer, “Çeşmelerin bir an önce yapılıp, vatandaşlara sunulmasını istiyoruz; ancak bu çeşmelerin aslına uygun korunmasını sağlamak, korunarak, gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacımız” dedi.

Safranbolu Belediyesi’nce geçen yılın Mayıs ayında, ilçedeki 51 tarihi çeşmenin restorasyonu için çalışma başlatıldı. Atıl durumdaki çeşmeler tespit edilerek rölöve, restitüsyon ile restorasyon proje ve raporları hazırlanarak, Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Koruma Kurulu’ndan alınan izinler ve görüşler doğrultusunda restorasyon ihalesi yapıldı. İhaleyi 299 bin TL bedelle alan firma tarafından ‘Koruma Amaçlı İmar Planı’ sınırları içinde olan çeşmelerin restorasyonlarına başlandı. Safranbolu Belediyesi’nce restorasyonu tamamlanan 6 çeşmenin hak ediş bedeli olan 41 bin TL’nin ödemesi gerçekleştirilirken, 9 çeşmenin ise aslına uygun yapılmadığı gerekçesiyle ödemesi yapılmayarak, durum Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Koruma Kurulu’na bildirildi.

Kurulun yaptığı incelemeler sonucu çeşmelerdeki mevcut taşların değiştirildiği gerekçesiyle firma hakkında Safranbolu Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer, UNESCO çerçevesinde ilçede restorasyon çalışmalarına devam edildiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:


“Osmanlı mimarisinde ilçemizdeki su ve çeşmeler önemli bir yer teşkil ediyor. Bu çerçevede koruma kurulundan geçen 51 çeşmenin restorasyon çalışmalarında 6 çeşme tamamlandı ve bunlar kuruldan onaylandı. Ancak geri kalan 9 tane çeşmede kurulun uygun görmediği bir durum söz konusu. Kurul, kendisinin öngördüğü değişikliklerin birbiriyle uyuşmadığından dolayı çalışmalarını yaptı ve buradaki eksikliklerden dolayı müteahhit firma hakkında hukuki çalışmalarını sürdürüyor. Kurulun bu hukuksal prosedürleri tamamlamasından sonra biz de aynı ya da başka bir firma ile devam edip etmeyeceğimize bakıp, ona göre de bu çeşmelerin restorasyon çalışmalarına devam edeceğiz. Bizim açımızdan tam anlamıyla aksayan bir süreç söz konusu olmamakla beraber ilgili firmaya 6 çeşmenin ödemesini tamamladık. Biz çeşmelerin bir an önce yapılıp, vatandaşlara elbette sunulmasını istiyoruz ancak bu çeşmelerin aslına uygun bir şekilde korunmasını sağlamak, korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacımız. Tabi kurul ile belediyemiz arasında bir iş birliği var. O iş birliği çerçevesinde bu çeşmeleri hem bu kuşaklara hem de gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak için çalışmalara devam ediyoruz.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,480AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trabzonspor’dan Toure açıklaması

Trabzonspor Kulübü, Senegalli futbolcusu Zargo Toure'nin sözleşmesini karşılıklı olarak feshetti.

Endonezya’nın Komodo Adası 2020’de kapatılacak

Ekolojik düzenin iyileştirilmesi ve canlı türlerinin korunması için Komodo Adası, 2020'den itibaren...

KESK üyelerinden emekçilerin hakları için birlikte mücadele çağrısı

2020-2021 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos 2019 Perşembe günü Aile,...

MMO’dan “Ulaşımda demiryolu gerçeği” raporu: Kaza değil cinayet

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, “Ulaşımda Demiryolu Gerçeği” raporunu açıkladı. Raporda, “kaza” gibi...

İmamoğlu: Belediyeye bağlı iştiraklerde yönetimin yüzde 90’ı istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Yüzde 90'a yakın yönetimi kurulu...

Bahçede yaz festivali başlıyor

Bu yıl ikincisi düzenlenecek ‘Bachçede Yaz Festivali’ 5 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında...

Rusya’da 2 nükleer santralda arıza

Rusya’da halen faaliyette olan 10 nükleer santralden ikisinde, son bir haftada bazı...

Urfa’da taksilere ceza yağdı

Ülke genelinde bugün yapılan ticari araç uygulaması kapsamında Urfa’da belgeleri eksik birçok...

Sahilde drift yapan maganda 10 caretta caretta yuvasına zarar verdi

Antalya'nın Kumluca ilçesinde, otomobiliyle sahilde drift yapan maganda, 10 caretta caretta yuvasına...

Emin Alper’in ödüllü filmi ‘Kız Kardeşler’ Saraybosna Ana Yarışma’da

Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde yapan, Emin Alper’in son...

Sonraki haber