ÖSO’dan Erdoğan’a teşekkür!
24.09.2018 07:24 SİYASET

AKP’nin destek vermeyi sürdürdüğü Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bileşenlerinden Ulusal Özgürleştirme Cephesi, Türkiye ile Rusya arasında varılan İdlib mutabakatını desteklediklerini açıkladı. Ancak grup, “Parmağımız tetikte kalacak” mesajını verdi.

‘Diplomasi başarısı’
Suriye ‘muhaliflerinin’ oluşturduğu en büyük askeri grup olan Cephe, sosyal medya hesabından mutabakatla ilgili bir açıklama yayımladı. Anadolu Ajansı’nın aktardığı açıklamada, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a savaşı engellediği için teşekkür ederiz. Soçi görüşmelerinde edinilen kazanımlarla Türkiye’nin yürütmüş olduğu diplomasi çalışmaları bir başarı niteliğindedir” denildi.

Halkın da mutabakat sonuçlarını memnuniyetle karşıladığı belirtilen açıklamada, “Cuma günü yapılan halk gösterileri mutabakat sonuçlarını destekler nitelikteydi” ifadelerine yer verildi.

Hedef ‘Esed rejimi’
Hedeflerinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimi olduğu hatırlatmasında bulunan Ulusal Özgürleştirme Cephesi, “Esed rejiminin düşmesi hedefinden vazgeçmeyeceğiz. Bu yüzden silahımızı bırakmayacağız. Türkiye ile iş birliğimiz devam edecek. Rusya, İran ve Esed rejiminin gaddarca saldırılarına karşı teyakkuzda kalacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 17 Eylül’de Rusya’nın Soçi kentinde, ‘İdlib Gerginliğin Azaltılması Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin Mutabakatı’ imzalamıştı. İki lider, İdlib’de silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulmasına karar verdiklerini duyurmuştu.