ÖSO’nun gizliliği esastır!

Suriye’deki çatışmalarda desteklenen cihatçı ÖSO militanlarından çatışmalarda yaralandıktan sonra Türkiye’deki hastanelerde tedavi edilenlerin sayısını soran CHP’li Bakan’a “yüksek gizlilik” nedeniyle yanıt verilmedi

Fırat Kalkanı operasyonu ile resmi ortaklık kurulan ve operasyonda destek verilen cihatçı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanlarından Türkiye’ye getirilerek tedavi edilenler, “yüksek gizlilik” derecesiyle gizleniyor.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) aracılığıyla yaptığı başvuruyla Milli Savunma Bakanlığı’na (MSB) ÖSO ile ilgili sorular yöneltti. Bakan başvurusunda, “Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Eylül 2016’dan bu yana aylar bazında sayı vermek suretiyle kaç ÖSO mensubu yaralı olduğu gerekçesiyle Türkiye’ye sevk edilmiştir? Sevk edilen ÖSO mensuplarının kaçı Suriye’ye geri dönmüştür? Kaçı dönmemiştir?” sorularına yanıt istedi.

MSB Sağlık Hizmetleri Yönetim Şubesi Müdürlüğü, Bakan’ın sorularına, “Talep edilen hususlar tasnif dışı gizlilik derecesinden daha yüksek gizlilik derecesine haiz olduğundan olduğundan cevaplandırılamamıştır” karşılığını verdi.

“Kendileri de mi bilmiyor?”

CİMER’den gelen yanıtı BirGün’e değerlendiren CHP’li Bakan, “Soruların yanıtını kamuoyundan gizliyorlar mı yoksa cevaplarını kendileri de mi bilmiyor, bunu açıklamaları gerekiyor” dedi.

Konunun Türkiye’nin ulusal güvenliği açısından önemli olduğunun altını çizen Bakan, “Eleğe döndürülen Suriye sınırımızdan ülkemize giren bu cihatçılar, Türkiye’de örgütlendi, hatta dernekleşti ve yüzlerce vatandaşımızı katleden bombalı eylemler yaptı. Hatırlayın, canlı bomba olduğu şüphesiyle gözaltına alınan bir IŞİD’li terörist İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde bir polisimizin boğazını kesti, polisimiz şehit oldu. Cihatçı teröristlerin ne kadarının ülkemizde olduğu ülkemizin ulusal güvenlik sorunudur ve bunu açıklamaları gerekiyor” dedi.

BİZİ TAKİP EDİN

358,896BeğenilerBeğen
54,842TakipçiTakip Et
1,080,015TakipçiTakip Et
7,376AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL