“ÖTV ve KDV temel gereksinimlerde sıfırlansın”
04.02.2017 14:06 EKONOMİ
Tekne, yat, kotra gibi lüks tüketimde ÖTV’nin sıfırlanmasına tepki gösteren Tüketici Hakları Derneği Başkanı Çakar, “Tüketiciler olarak su, gıda, elektrik, doğalgaz, telefon gibi temel mal ve hizmetlerde KDV ve ÖTV gibi dolaylı vergilerin sürekli olarak sıfırlanmasını istiyoruz” dedi

BİRGÜN/ANKARA

Bakanlar Kurulu Kararıyla 30 Nisan’a kadar mobilya çeşitlerinde KDV oranı yüzde 18’den yüzde sıfıra, elektrikli cihazlarda ise ÖTV oranı yüzde 6.7’den yüzde sıfıra indirildi. Aynı karar ile ön ödemeli konut satışlarında damga vergisi sıfıra indirildi Yatlar, kotralar, tekneler ve gezinti gemilerinde ise uygulanacak ÖTV oranı sıfıra indirildi ve bu indirimlerin hangi tarihe kadar olacağı belirtilmedi. Bu duruma tepki gösteren Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, “Yat, kotra, tekne ve gemi sahibi olanlara değil, dar gelirli ve yoksulların satın alabileceği mal ve hizmetlerde vergi indirimi yapılsın” dedi.

Hangi memur yat alabilir?
Çakar, bu değişiklik ile dünyanın en adaletsiz vergileri olarak adlandırılan KDV ve ÖTV’nin dar gelirli tüketicilerin en temel gereksinimleri olan su, gıda, elektrik, doğal gaz, telefon gibi mal ve hizmetlerden tamamen kaldırılması yerine, sektörleri kurtarıcı indirimler yapılmasına tepki gösterdi. Çakar, bu uygulamanın sosyal hukuk devleti anlayışına ve tüketici haklarına uygunluğunun tartışmalı olduğuna değindi. Çakar, tüketiciler adına “Hangi memur, işçi, işsiz, yoksul ve dar gelirli, küçük esnaf yat, kotra, tekne ve gezinti gemisi alabilir?” diye sordu.

otv-ve-kdv-temel-gereksinimlerde-sifirlansin-241451-1.

Düzenleme en zengin kesimlere yaradı
Çakar, gerek 23 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ön ödemeli konut satışlarına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı’nın gerekse 3 Şubat 2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan vergi indirimlerine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı’nın dar gelirli tüketicilerin değil, azınlığı oluşturan zengin kesimlerin lehine olduğunu belirtti. “Tüketiciler olarak sosyal devlet anlayışıyla tüketici haklarına uygun olarak vergi ve ekonomik politikaların uygulanmasını ve düzenlemeler yapılmasını istiyoruz” diyen Çakar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın en haksız vergilerinin dar gelirli ve yoksul tüketicilerin sırtından kaldırılmasını istiyoruz. Dar gelirli tüketicilerin en temel haklarından ve gereksinimlerinden olan ve erişimde zorlandıkları su, gıda, elektrik, doğal gaz ve telefon gibi mal ve hizmetlerde KDV ve ÖTV’nin herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın sıfıra indirilmesi için bir düzenleme yapılmasını tüketiciler olarak istiyoruz.”