Anasayfa GÜNCEL Ovacık Belediye Başkan Adayı Güngören: Aklım ve yüreğim sizlerle

Ovacık Belediye Başkan Adayı Güngören: Aklım ve yüreğim sizlerle

Dersim Demokratik Halk Dayanışması’nın tutuklu Ovacık Belediye Başkan Adayı Hayati Güngören, hapishaneden mektup gönderdi.

Yaklaşık yirmi aydır Elazığ T tipi hapishanesinde tutuklu bulunan Güngören mektubunda, “Aranızda olmasam da bulunduğum hapishane koşulları içerisinde aklımın ve yüreğimin sizlerle birlikte” ifadelerini kullandı.

Komünist başkan Mehmet Fatih Maçoğlu’nun danışmanı olan Güngören, 2014 yerel seçimlerindeki seçim programında yer alan çalışmalarda suç unsuru bulunduğu gerekçesiyle yaklaşık 2 yıl önce tutuklanmış, geçen ayki son duruşmada da tahliye edilmemişti.

Güngören’in yerine seçim çalışmalarını kendisini destekleyen Ovacıklılar yapıyor.

‘Ne olacağımızı ve nasıl yaşayacağımızı biz belirleriz’

Güngören mektubunda, “Bu seçimler bizler için sadece bir Belediye Başkanlığı seçimi değildir. Sizden alacağımız görevle kadim ilçemizin kültürüne, doğasına, ana dil ve geleceğine sahip çıkmak, geliştirmek için aldığımız bir sorumluluktur. İlçemizde yaşayan herkesin emeği ile birlikte inşa edeceğimiz daha umutlu bir gelecek ancak aşk ile semaha dönen kadim bilgeliğe sahip çıkmakla anlamlı olur. Bu bilgelik dayanışmadır. Bu bilgelik öğrenmektir. Bu bilgelik ilçesi, komşusu, kendisi ve iyi olan, umutlu olanlarla buluşma sorumluluğudur. Bu bilgelik bu umudu gelecek kuşaklara miras bırakmaktır. Tarih bize kim olduğumuzu söyler. Ama ne olacağımızı ve nasıl yaşayacağımızı biz belirleriz” dedi.

‘Bizi bir orman gibi buluşturan dilimiz, kültürümüz ve doğamıza sahip çıkacağız’

Güngören, Ovacık’a dair geçen beş yıllık deneyimin ardından hala yapılacak çok şeyin olduğunu belirtti. Kent atölyeleri, dil atölyeleri ekoloji atölyeleri gibi çalışmalara değinen Güngören, “Bu tarih ile gelecek arasında bir köprü olacağını düşüneceğimiz bir kent müzesi inşa etmek bizi birbirimize bağlar. Bu müzede hünerli elleriyle yaratılan sanatlarımız da olacak, ana dilimizde dile gelen ağıtlarımız da olacak. Ana dilimiz bizim sığınağımızdır, gülüşümüzdür; konuşuldukça kendisini yeniden yaratır ve gelişir. Dilin gelişmesi ve günlük hayatımızın bir parçası olması için dil atölyeleri ile özgün yazınsal çalışmalar yapmakla sorumluyuz. Kendimizi ana dilimizde ne kadar çok anlatırsak hep birlikte biz oluruz. Bizi bir orman gibi buluşturan ve aynı dili konuşturan doğamıza karşı daha duyarlı olmak ve onu korumak için yapacağımız her çaba sizlerle gelişir. Doğamız vicdanımızın sesidir. Bu dayanışma bilinci ile kuracağımız ekoloji atölyelerinin çocuklarımıza daha yaşanır bir dünya bir doğa bırakmanın önemli çabası olacaktır” dedi.

‘Çocuklarımızın düşlerine uzanacak atölyelerimiz olacak’

Güngören İlçede faaliyet yürüttüğü üç yıllık süreçte çocukların yaratıcı dünyalarını geliştirmek için çaba harcadıklarını fakat bunların yetersiz olduğunu belirterek, “Çocuklarımız yeteneklerini geliştirecekleri, kendilerine ve ilçelerine daha duyarlı olmalarını sağlayacak bilim kulübü ve düş atölyeleri kurarak onları geleceğe hazırlamakla sorumlu olacağız” ifadelerini kullandı.

Emek ışığımızdır, üretmeye devam edeceğiz’

Güngören, üretim çalışmalarını daha fazla geliştirmek gerektiğini vurgulayarak, “üretim atölyeleri adı altında birimler geliştireceğiz. İlçemizde yaşayan herkese destek ve dayanışma içinde olmakla sorumlu olacağız. Ortak yarar ilkesiyle birlikte üretip birlikte yöneteceğiz. İşbirliği ve paylaşım ilkesiyle bütünleşip sizlerle birlikte geleceğimize sahip çıkacağız. Umutlu olacağız. Çünkü umudumuz için yürüdüğümüz yol hakikatimizdir. Bu yolda harcayacağımız emek ise ışığımızdır bu yüzden üretmeye devam edeceğiz. Hikmetimiz sizlerin bilgisi ve bilgeliğidir. O yüzden hepimiz beraberiz”  ifadeleriyle mektubu sonlandırdı.

SON HABERLER

Konut sakinleri eşyalarının çalınmaması için nöbet tutuyor: Minibüste kalan da var borçlanarak taşınan da

MERAL DANYILDIZ İstanbul’un Kartal ilçesindeki Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesi...

Feridun Düzağaç: Dinleyicimle bağ kurmak beni çok mutlu ediyor

Feridun Düzağaç, 10. stüdyo albümü ‘10’a Doğru’yu yayımladı. 2015 yılında çıkan Başka...

Düğün salonunun asma tavanı çöktü: 2 yaralı

Erzurum'da, düğün salonunun asma tavanının çökmesiyle 2 kişi yaralandı.

Senegalli yolcunun şikayetçi olduğu taksici tutuklandı

İstanbul'da aracına binen Senegalli yolcuya yönelik ırkçı sözleriyle dikkat çeken taksici Osman...

BDDK’dan bazı bankalara soruşturma

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), müşterilerini yanıltıcı ve manipülatif şekilde...

Erdoğan ve Bahçeli’den Ankara’da ortak miting

AKP ve MHP'nin kurduğu Cumhur İttifakı, İzmir'den sonra ikinci ortak mitingini Ankara'da...

Hançerli ve İmamoğlu’ndan ortak miting

CHP Avcılar Belediye Başkan Adayı Turan Hançerli ve  İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu...

ÇHD’li avukatlar açlık grevini sonlandırdı

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ve tutuklu avukat Selçuk Kozağaçlı arasında Silivri...

Maduro’dan barış koruma tugayları kurma önerisi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesinde barış koruma tugayları kurma önerisinde bulundu....

Evden çaldıkları eşyalarla yakalandılar

Düzce'de, bir evden çaldıkları eşyalarla kaçmak üzereyken yakalanan 4 şüpheli, tutuklandı.