Anasayfa DÜNYA Oy kullanmak her zaman demokratik bir uygulama değildir!

Oy kullanmak her zaman demokratik bir uygulama değildir!

Katalonya’nın 1 Ekim’de düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referandumu nedeniyle Barcelona merkezli bölgesel yönetimle büyük bir kriz yaşayan İspanya yönetimi, 17 maddede referandumun neden geçersiz olduğunu kanıtlamaya girişti. İspanya’nın Ankara Büyükelçiliği Katalunya bağımsızlık sϋreci hakkında “yanlıș bilgiler” olduğunu iddia ettiği 17 teze madde madde yanıt verdi.

İşte o maddeler:

1. “Katalunya Hϋkϋmeti, İçișleri Bakanlığı’na bağlı polis gϋçlerinin koordineli saldırısına (…) maruz kalmıștır”.

Yanlıștır: Uzun bir sϋre önce bașlayan adli bir sϋrecin sonucu olarak, (Katalunya’nın bașkenti) Barcelona șehrinin bir yargıcının talimatıyla yapılmıștır. Aynı șekilde Jandarma, adli kolluk gϋcϋ sıfatıyla hareket etmiștir.

2. Operasyonun amacı, “demokratik meșruiyete sahip olan” Katalan “Hϋkϋmetinin faaliyetini askıya almaktır”.

Yanlıștır: Katalunya Hϋkϋmeti askıya alınmamıștır. Katalan Hϋkϋmeti bir bağımsızlık referandumu dϋzenleme yetkisine sahip değildir. Anayasa Mahkemesi, Katalan Hϋkϋmetine bu duruma ilișkin bilgi vermiștir. Katalunya Hϋkϋmetinin hiçbir faaliyeti askıya alınmamıștır.

3. “Bu saldırı yasal temelden yosundur”; “hukuk Devletini” ve AB Temel Haklar Belgesini zedelemektedir; “özerk yönetimi fiili olarak askıya almaktadır; fiili olarak bir olağanϋstϋ hal uygulaması” yapılmıștır.

Yanlıștır: Polis mϋdahalesi, merkezi Madrid’de bulunan İspanyol Hϋkumetinin değil, Adli Yetkilinin talimatı doğrultusunda yapılmıștır. Olağanϋstϋ hal yoktur, çϋnkϋ tek bir medeni hak bile askıya alınmamıștır.

4. “Özel konutlara varacak kadar ayrım gözetmeksizin yapılan arama” gibi uygulamalar ve “web sayfalarının kapatılması ya da erișimin engellenmesi” gibi diğer önlemler, “demokrasiye bir saldırıdır”.

Yanlıștır: Anayasa Mahkemesi kararları doğrultusunda, yasal olmayan oylama hakkında ayrıntılar ile bu oylamanın nasıl gerçekleștirileceğine dair talimatlar içeren bir web sitesinin kapatılması talimatını veren kurum Savcılık olmuștur.

5. “İspanyol Devletinin totaliter ve antidemokratik tutumunu kınıyoruz ve reddediyoruz. Bu tutumun ardından, “Hϋkϋmetin, onu otoriter ve baskıcı rejimlerden ayıran kırmızı çizgiyi aștığı ve demokrasinin temel prensiplerine saygı duymadığı kanaatindeyiz”.

Yanlıștır: Avrupa Birliği ϋyesi olan İspanya, ilgili tϋm uluslararası kurulușlar tarafından bir demokrasi ϋlkesi olarak tanınmıștır. Katalan hϋkϋmeti tarafından oylamanın ilan edilmesi, anayasal demokrasinin hϋkϋmsϋz kılınması projesinin en ϋst noktasıdır.

6. “Baskıcı ve tehditkâr bir rejime karșı demokrasiyi savunmak için 1 Ekim gϋnϋ tϋm vatandașlar oy vermeye çağrılmıș bulunmaktayız”.

Yanlıștır: Oylamanın ilan edilmesinin demokrasinin savunmasıyla bir ilgisi bulunmamaktadır; bu, anayasal demokrasinin hϋkϋmsϋz kılınması projesinin en ϋst noktasıdır; Katalunya Statϋsϋnϋn (yani, Katalunya özerkliğini dϋzenleyen temel kurallar bϋtϋnϋnϋn) yϋrϋrlϋkten kaldırılmasıyla ve İspanya Krallığını (Hukuk Devletini) parçalara ayırma niyetiyle ilgilidir.

7. “Katalanların gelecekleri hakkında özgϋrce karar verme haklarını savunacağız”.

Yanlıștır: Katalanlar, 1977 yılından bu yana (yerel, bölgesel, ulusal ve Avrupa Parlamentosu seçimleri olmak ϋzere) bϋtϋnϋyle demokratik olan 35 seçime ve 3 referanduma katılmıșlardır. Bölgesel hϋkϋmetleri bulunmaktadır.

8. 1714 savașı “ayrılma” savașıdır.

Yanlıștır: Bourbon ve Habsburg aileleri arasında ortaya çıkmıș bir hanedanlık savașıdır. Barcelona, Avusturya İmparatorluk tacını giyince İspanyol tacından feragat eden Habsburg Kralı Karl’ı (ya da Șarlken) desteklemiștir.

9. 1978 Anayasası, Katalanlara dϋșmanlık içermektedir.

Yanlıștır: Söz konusu Anayasa, oy kullanan seçmenlerin %91,09’unun, Katalanların ise %2,7’sinin desteğini almıștır. Katalunya, İspanya’nın gϋneyindeki Endϋlϋs Bölgesi ile birlikte, Anayasayı en çok destekleyen bölge olmuștur.

10. Özerklik bașarısızlığa uğradı.

Yanlıștır: Refah Devletinin temel yetkileri (sağlık ve eğitim), özerk yönetimdedir ve bu yetki alanları, hϋkϋmlϋleri ve polis kuvvetlerini kapsayacak șekilde genișletilmiștir. Üstelik, vergi yetkisinin bölgesel yönetimlere devredildiği ϋlkeler sıralamasında OECD ϋlkeleri arasında yedinci sıradadır. 1995-2004 yılları arasında vergi yetkisinin bölgesel yönetimlere devredilmesini en yoğun gerçekleștiren ϋlkeler arasında birinci konumdadır.

11. İspanya otoriter bir devlettir.

Yanlıștır: İspanya, insan hakları ve medeni özgϋrlϋkler konusunda, ayrıca Birleșmiș Milletler sisteminin politikaları ile ilgili tϋm anlașmaları imzalamıș bir ϋlkedir; Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği ϋyesidir; AB Temel Haklar Belgesini imzalayan ϋlkeler arasındadır. Tϋm mevzuatı, ulusal mahkemesi y mahkeme kararları, Strasburg (Avrupa Konseyi) ve Lϋksemburg (AB Adalet Divanı) mahkemelerine tabiidir. İspanya, Freedom House’un siyasi ve medeni haklar konusunda en yϋksek not verdiği ϋlkedir: 95/100. İspanya bu notu Almanya ile paylașmaktadır. Demokrasi sıralamasında The Economist 10 ϋzerinden 8,3 vermiștir; bu değer İspanya’yı Fransa (7,92) ile Almanya (8,6) arasına yerleștirmiștir.

13. Tek bașımıza daha zengin olacağız.

Yanlıștır: Katalunya bölgesinin gelirleri bϋyϋk ölçϋde İspanya’dan ve İspanyol ekonomisinden kaynaklanır. Euro para biriminde kalma seçeneği uygulanamaz; bunun için Ortak Para Biriminde olması gerekmektedir. Ekonomi Bakanlığı, Katalunya’nın İspanya’dan ayrılmasının, Katalunya Gayrisafi Yurtiçi Hasılasında %25 ile %30 arasında bir dϋșϋșe, yani yaklașık 63 milyar eurolık bir dϋșϋșe sebep olacağını belirtmiștir.

14. İspanya’dan ayrılmak hakkımızdır.

Yanlıștır: Birleșmiș Milletler (1945 Kuruluș Belgesi, 1514 ve 2625 Genel Kurul Kararları, Uluslararası Medeni Haklar Sözleșmesi), ϋçϋncϋ bir ϋlkede bağımsızlık hakkı tanımaktadır. Bu husus, AB’nin ϋst dϋzey yetkilileri tarafından beyan edilmiștir.

15. AB’den çıkmayacağız.

Yanlıștır: “Șayet AB ϋyesi bir devletin topraklarından bir bölϋmϋ, bu devletin bir parçası olmayı bırakıp bağımsız bir devlet haline gelir ise, o devletin taraf olduğu anlașmalar, ayrılan parçaya uygulanmaya devam edemez. Bağımsız olması sebebiyle, bu bölge ϋçϋncϋ bir ϋlkeye dönϋșϋr”. Bunlar, AB’nin ϋst dϋzey yetkililerinin beyanlarıdır.

16. 1 Ekim referandumu yasaldır.

Yanlıștır: Bir seçimin yasal olabilmesi için kanunlar tarafından korunması gerekir. İspanyol Anayasası; İspanyol Parlamentosu ve İspanyol Hϋkϋmetine “özel önem” arz eden konularda referandumlar yapabilmesi için özel yetki verir. 1 Ekim referandumu tek taraflı olarak ve Katalunya Hϋkϋmetinin kararıyla ilan edilmiștir.

17. Oy kullanmak her zaman demokratik bir uygulamadır.

Yanlıștır: “Referandum demokrasidir”; bu, 1 Ekim rererandumu icin yapılan ayrılıkçı kampanyanın temel sloganıdır. Ancak, referandumlar aynı zamanda en kötϋ diktatörlϋkler tarafından da kullanılmıștır. Kırım örneğinde görϋldϋğϋ gibi, ayrılma referandumları (Avrupa standartlarında) demokratik değildir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,527AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Nijerya’da kaçırılan 4 Türk için 44 bin dolar fidye istendi

Nijerya’da bir taş ocağında çalışan 4 Türk vatandaşı, Cumartesi gecesi Kwara eyaletinin...

Trump’tan tehdit: 10 gün içinde dünyadan silebiliriz ama 10 milyon insanı öldürmek istemiyorum

ABD Başkanı Donald Trump, Pakistan Başbakanı İmran Han ile Beyaz Saray'da yaptığı...

HDP’li Temelli: Çözüm istiyorsan çık Afrin’den, Afrinliler geri dönsün

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda “Onurlu barış için demokratik çözüm”...

Ceylanpınar’da patlama

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bir patlama meydana geldi.

İYİ Parti ilçe başkanına saldırı: 6 kişi gözaltında

İYİ Parti Güngören İlçe Başkanı Ayhan Kurt, bir grubun saldırısına uğradı. Kurt,...

CHP’li Gürsel Tekin: İntiharların en büyük nedeni işsizlik, kamu harcamalarını sıfırlayın

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2009-2018 yılları arasında intihar sayısının 30 bin...

Yurt dışı telefon kaydı 1500 lira oldu, ‘100 liraya kayıt’ başladı

Cep telefonlarının yurt dışı fiyatı Türkiye'ye göre oldukça uygun olması nedeniyle vatandaşın...

Akar-Jeffrey görüşmesinin ardından bakanlıktan açıklama

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bakan Hulusi Akar'ın, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi...

Babacan’ın partisini kuracak isimlere ilişkin iddia

Karar yazarı Ali Bayramoğlu, AKP'den istifa ederek yeni parti kuracağını açıklayan Ali...

Yazar Azra Kohen: Fi dizisi benim için utanç verici hale geldi

Yazar Azra Kohen, Fi dizisinin, kitabıyla hiçbir benzerliğinin bulunmayacak hale getirildiğini belirtti...

Sonraki haber