-Reklam-
Anasayfa ÖZEL Oyalama taktiği

Oyalama taktiği

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun “Görevlerimiz arasında Türklerin Kürtleri katletmemesi var” açıklamalarını değerlendiren Loğoğlu, “ABD’nin oyalama taktiği söz konusu. TSK ile YPG’nin hiçbir koşulda karşı karşıya gelmesini istemiyorlar” dedi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye’den askerlerini çekme kararı alan ABD’nin görevleri arasında “Kürtlerin katledilmemesini sağlamak” olduğunu söyledi. Pompeo’nun açıklamalarını BirGün’e değerlendiren Emekli Büyükelçi ve eski CHP milletvekili Faruk Loğoğlu, “Bu açıklama, bir arada yaşayan Türklere ve Kürtlere hakarettir. İç içe yaşayan iki ülke insanları, sorunları olsa da birbirlerini katletmez” dedi.

ABD’nin Suriye’den çekilmesine yönelik takvim tartışmaları sürerken ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun açıklamaları tepki çekti. Çekilme takvimi uygulanmadan önce Kürtlerin katliama uğramaması için çaba sarf ettiklerini söyleyen Pompeo’nun açıklamalarını emekli büyükelçi Loğoğlu yorumladı.

‘ABD’nin Türkiye’ye bakış açısı’

Pompeo’nun ifadelerini “çirkin” ve “yakışıksız” bulduğunu belirten Loğoğlu, “Bu açıklamada asıl önemli olan şey, ABD zihniyetinin Türkiye’ye bakış açısını göstermesidir. Eskiden de Türkiye’ye yönelik böyle sert ve çirkin açıklamalar yapılırdı” dedi.

Emekli Büyükelçi ve eski CHP milletvekili Faruk Loğoğlu

‘Trump da böyle düşünüyor”

Bu görüşün sadece Pompeo’ya değil ABD Başkanı Trump’a da ait olduğunu bildiren Loğloğlu, “TSK ile YPG’nin hiçbir koşulda karşı karşıya gelmesini istemiyorlar. YPG’ye olan desteklerinin askeri, siyasi ve moral olarak süreceğini açık açık ifade ediyorlar. Bunun anlamı, Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakatın IŞİD ile sınırlı olduğudur” diye konuştu.

‘Operasyon sonraya kaldı’

Türkiye’nin ABD tarafından sıralanan, “YPG ile çatışma istemiyoruz” ve “Desteğimiz devam edecek” cümleleri karşısında “Peki, savaş istemiyorsunuz ama Fırat’ın doğusundaki YPG kontrolünü bertaraf etmeniz gerekiyor” demesi gerektiğini belirten Loğoğlu, şunları söyledi:

“Oralar Suriye toprağıdır. Elbette çatışmayı kimse istemez. YPG de benim tahminime göre zaten geri çekilecektir. Çatışma olmadan oradaki durumun normalleşmesi, tüm tarafların işine gelir. Olması gereken budur ancak açıklamalar çatışma ihtimalini ortadan kaldırmıyor. Bugünden söyleyebileceğimiz en önemli şey, operasyon takvimi ileriye doğru sarktı gibi görünüyor. ABD’nin çekilme takvimini ötelemesi ve Rusya’nın ‘koordinasyon’ çıkışı bunun bir göstergesidir. Ankara’da da operasyon söylemlerinin tonu düştü. Sanırım Suriye’ye yakın zamanda askeri operasyon olmaz. Askeri uzmanlar daha iyi değerlendirir ancak zaten bu mevsim şartlarında bir operasyon TSK için de zorlukları içerisinde barındırırdı.”

***

ABD’nin takvimi yok

ABD’nin Suriye’deki askerlerinin çekilmesiyle ilgili olarak belirli bir zaman çizelgesinin olmadığı belirtildi. Reuters Haber Ajansı, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ismini açıklamadığı üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, ABD’nin askeri güçlerinin Suriye’den çekilmesi için belirli bir takvimi bulunmadığını yazdı.

Ajansa konuşan yetkili, ABD’nin Suriye’de uzun süre kalma planlarının da olmadığını söyledi. Yetkili, “Başkan Trump çekileceğimize dair kararını verdi ve biz şu anda bunu yapmak için planlar hazırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yetkili ayrıca ‘’Arap güçlerinin Suriye’ye girmesine olanak sağlanması gibi bir planın’’ olmadığı da belirtti.

- Reklam -

SON HABERLER

Tunç Soyer, toplu ulaşım için verdiği sözü tuttu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi verdiği toplu ulaşımda belli...

Juventus üst üste 8. kez şampiyon

İtalya 1. Futbol Ligi'nde (Serie A) konuk ettiği Fiorentina'yı 2-1 yenen Juventus,...

Rölanti modunda 3 puan

Galatasaray, maçın genelinde oldukça vasat bir performans gösterdiği ve ikinci yarısını adeta...

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Başkanlar gitti, milyonluk araçları kullanılmıyor

Kocaeli’de 13 AKP’li belediyenin 12’sinde belediye başkanları değişti. Başkanların tepki çeken lüks...

İSPARK çalışanının skandal paylaşımına soruşturma

İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İSPARK) elindeki paralarla fotoğraf çektirerek sosyal medyada...

Silopi kayyumunun borçları belediye binasına asıldı

HDP'li Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, kayyum döneminden kalan...

Nadal’dan sürpriz yenilgi

Monte Carlo Tenis Turnuvası'nda mücadele eden dünya 2 numarası Rafael Nadal, yarı finalde...

Beyoğlu’nda 4 katlı binada yangın

Beyoğlu'nda 4 katlı apartmanın çatısında yangın çıktı. Çatının büyük bir kısmını kaplayan...

Sonraki haber