-Reklam-
Anasayfa KÜLTÜR SANAT Oyuncular Sendikası: Sansür algısı yaratan bu madde sinemanın ruhuna aykırı

Oyuncular Sendikası: Sansür algısı yaratan bu madde sinemanın ruhuna aykırı

Kamuoyunda tartışılan, Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda kabul edilmesi üzerine Oyuncular Sendikası bir açıklama yaptı.

Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında 5224 sayılı Kanun’un güncellenmesi sürecini uzun zamandır yakından takip ettiklerini belirten Oyuncular Sendikası, bu süreçte sendikadan görüş almak isteyen parlamenterlere, meslek birliklerine ve basın mensuplarına ilettikleri görüşlerini kamuoyu ile paylaşmak isteklerini ifade etti.

Sansür algısı yaratan bu madde sinemanın ruhuna aykırı

“Özellikle bağımsız sinemacıların yıllardır dile getirdiği sorunlar ve sektörün tümünü ilgilendiren telif gibi önemli konularda gerekli düzenlemeleri bir türlü gerçekleştiremeyen bakanlığın; yapımcılar ile dağıtımcılar arasında süregelen tartışma ve anlaşmazlıklara ivedilikle çözüm bulmaya çalıştığını görmekteyiz” denilen açıklamada, “Özellikle tasarıda yer alan ‘Komisyonca uygun bulunmayan filmler ticari dolaşıma ve gösterime sunulamaz’ maddesi, sektörün tüm paydaşlarını yakından ilgilendirmektedir. Cümle içerisinde dahi bir sansür algısı yaratan bu maddenin, çağımıza ve sinemanın ruhuna aykırı olduğu su götürmez bir gerçektir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamı şöyle:

“09.01.2019 tarihinde “TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu”nda kabul edilen teklifte, ilgili maddenin hala korunuyor oluşu kabul edemeyeceğimiz bir durumdur. Sektörümüzde kaygı ve endişe yaratan bu maddenin yasalaşması sonucunda doğacak tartışmaları şimdiden öngörmek mümkün olduğundan, ilgili maddenin yasa teklifinden çıkarılmasını acilen talep ediyoruz.

Yine teklifte dikkatimizi çeken bir başka madde, Değerlendirme Kurulu’nun oluşturulması esası ile ilgilidir. Bu zamana kadar çoğunluğunu sektör meslek birliklerinin oluşturduğu kurulda üye çoğunluğu, bu yeni düzenleme maddesi ile sektör temsilcilerinden bakanlık bürokratlarına geçecektir. Kaygımız şu ki; kurulda var olan sektör temsilcilerinin azınlığa düşmesi ile kurul içerisinde az çok işlediğini düşündüğümüz ‘çok seslilik’ ortadan kalkacaktır. “

Emekçiler olmadan sinema olmaz

“Ayrıca ilgili tüm devlet kurumlarından, sinemanın geleceğini konuştuğumuz bugünlerde, sinema emekçilerinin haklarını da bu hızla ele almalarını bekliyoruz. 2012 yılından bu yana beklediğimiz “Sanat, Kültür ve Reklam Faaliyetlerinde Çocukların Çalıştırılması Hakkında Yönetmelik”in çıkarılmasını, 4857 sayılı İş Kanunu’na göre açıkça 4A’lı çalıştırılması gereken oyuncuların ve kamera arkası ekiplerinin haklarının verilmesini, günde 16-18 saate varan insanlık dışı çalışma saatlerinin düzenlenmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini, en önemlisi de tüm sektör emekçilerinin can güvenliğinin sağlanması için gerekli çalışmaların yapılmasını bekliyoruz.

Çağdaş, ilerici, özgür bir sinema için; tüm sektör paydaşlarının eleştirilerine kulak verilmelidir, emekçiler olmadan sinemanın olmayacağı unutulmamalı ve sektör çalışanlarının sorunları da acilen ele alınmalıdır.”

- Reklam -

SON HABERLER

TBMM’de 23 Nisan özel oturumu

TBMM Genel Kurulu, Meclis'in açılışının 99. yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal...

Elektrik panosunda patlama: 9 kişi hastaneye kaldırıldı

Ordu'nun Fatsa ilçesinde, 4 katlı binanın elektrik panosunda meydana gelen patlama sonucu...

Kılıçdaroğlu kendisine saldıranlardan şikayetçi oldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asker cenazesinde kendisine saldıranlardan avukatı aracılığı ile...

TBMM Başkanı: Şiddet ile arasına mesafe koyamayanlar, bu ülkenin ve milletin aleyhine çalışmaktadır

TBMM Genel Kurulu, Meclisin açılışının 99. yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal...

Zonguldak’ta iş cinayeti: Toprak altında kalan işçi yaşamını yitirdi

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde tuğla fabrikasında eleme makinesinde sıkışan taşı almaya çalışan Şerif...

YSK, İstanbul itirazlarını görüşmeye devam ediyor

Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK) İstanbul seçimlerine yönelik itirazların ele alındığı toplantının bugünkü...

‘Çocuk başkan’ talimat verdi, gerçek oldu: Bayraklı’da artık deve güreşi yok

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla makam koltuğunu bir öğrenciye...

MMA dövüşçüsü kadın, kendisini taciz eden erkeği dövdü

Brezilyalı amatör kadın MMA dövüşçüsü Joyce Vieira, fotoğraf çekimi için bulunduğu Rio...

Sri Lanka katliamını IŞİD üstlendi!

Sri Lanka'da 321 kişinin hayatını kaybettiği ve 500'den fazla kişinin yaralandığı bombalı...

Kağıthane’de mahalle sakinleri yaşananları anlattı

Kağıthane'de çöken binada yaşayanlar ile mahalle sakinleri yaşananları anlattı.Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi...

Sonraki haber