-Reklam-
Anasayfa YAŞAM Özgürlüğün bedeni

Özgürlüğün bedeni

Konuşamayan, yazı yazamayan adam “Anayasa Hukukçusu” diye ortamlarda dolaşıyor. “Beni gomünizler profesör yapmadılar” diye ağlıyor… Soğuk savaş sırasında böyle bir laf etse, abiyi “Komünizm propagandası” yapmaktan paketlerlerdi. Neyse ki ülkemiz çok özgür bir ülke…

Ülkemiz hayvanca, özgürlüklerin doğal ortamında yaşandığı bir ülke. Hatta biz o kadar özgürce yaşamaktayız ki, gazetelerin çoğunun içeriği mağara yazısından hallice. İşin ilginci her mağarada aynı şeyler yazıyor. Ver basın bültenini, at havuz suyuna 1 ölçek, hop sana pırıl pırıl basın… Zaten basın temizlenirse ülke temizlenir otomatik olarak. Okuyacak kötü haber olmazsa, o ülkede olumsuzluklar yaşanmaz.

-Sizin ne özgürlüğü vardı kardeş? Günah işleme özgürlüğü mü? Hemen geliyor abicim…


Bakın çok ilginç bizim ülkede özgürlükler hunharca yaşanıyor. Geçen gün çıktım sokağa nasıl özgürüm, yoldan geçen kadın vardı bir tane. Gömdüm suratına yumruğu. Sonra memur beyler geldi. Bi iki soru sordular merkezde, saldılar sonra yine ver elini özgürlük… Nedir yani?

Ülkede özgürlükler nefessizce yaşanıyor ya. Geçenlerde bina sapladım şehrin göbeğine. Tuttum şehrin çenesinden, vurdum tam sol ciğerinden… Böyle hayvanlar gibi, siluet miluet bitti. Artık annesi geldi ağlıyor kenarda. Annesine özgürlüğümü kullanarak “Anneni al git” dedim. Siluete diyecektim ama özgürüm ya annesine dedim. O da kesmedi, çıktım meydanlara, özgürlük ya benimkisi onun bunun annesini yuhalattım. Çok aşırı özgürlükten nasıl keyif aldım, anlatamam. Titreyerek özgürleşmişim.

Ülke özgür ya, istediğimi yapıyorum. İstediğim gibi yaşıyorum. Mesela geçen gün “Kerkük için en az 5 bin Bozkurt hazır” dedim. Bugün de aynısını tekrar ediyorum. “Yüzbinlerce Bozkurt Afrin için hazırdır!” dedim. Çünkü bizim düzenli bir ordumuz yokmuşcasına şuursuz gibi konuşabiliyorum. Özgürüm yani. Ben mesela daha geçen yıllarda “40 yapar” diye antin kuntin sayı hesaplarına kopan bir insandım. O zamanlarda bizi yönetenler hakkında ileri geri konuşuyordum. Şimdi ise bütün o söylediklerimi yuttum. Nasıl yaranmaya çalışıyorum. Nasıl stepne hayatı yaşıyorum. Nasıl da karakterimin zincirlerinden kurtuldum ve “kendim” olabildim. Ben bile inanamıyorum. “Özgür olmak kendin olmak” derlerdi de inanmazdım. Ben mesela şu anda partimdekileri bile kendime küstürdüm. Çünkü bu da bir özgürlük… Odaya girdiğimde özgürlüğüyle oynuyordu.

Mesela ben ise bambaşka bir adamım. Kimin yanındaysam onun periyodik bakımını yaparım. Kim karşımdaysa en seviyesiz cümlelerimi ona hazırlarım. Ama gün geldi, ben de özgürlüklerimi yaşamak istedim ve beni içişlerinin başına koydular. Saçlarımdan başka kimse bana inanmıyor artık. Onlar da beni ağır ağır terkediyorlar. En yakın arkadaşım bıyıklarım artık.

Ya öyle feci şekilde yüzde yüz özgürüz ki her konuyla istediğimiz gibi laylay yapabiliyoruz. Mesela geçen gün arkadaşlarla toplandık yine oturuyoruz. Salondan bir slogan yükselmeye başladı. Bütün salon “Başbakan bizi Afrin’e götür” diye inliyor. Ya ben de özgürlüğün bana verdiği özgürlükle bu güzel sloganlara “Çıkışta hazır olun gidiyoruz” karşılığını verdim… Arada da gülümsemeyi ihmal etmedim. Yani kimse de kalkıp gelmedi…

Çünkü her şeyimi alsalar da gülümsememi benden alamazlar. Özgürlük gülümseyerek başlayacak. Saçmalıklara, aptallıklara, budalalıklara, mantıksızlıklara…

Gülmek için yaratılmış gözlerde yaşlar olmasın ama değil mi?

- Reklam -

SON HABERLER

Dünya Basın Özgürlüğü Raporu: Paradise Papers’ı haberleştiren gazeteciyi yargılayan tek ülke Türkiye

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün yayımladığı Dünya Basın Özgürlüğü Raporu'nda Türkiye, geçen...

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın’dan açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yerel seçim değerlendirmesinde, "Seçim sonuçları milletimiz için hayırlı...

“Tüm sorumlular yargılansın, adalet istiyoruz”

Çorlu'da yaşanan tren faciasında hayatını kaybedenlerin ve yaralananların yakınları adalet nöbetine başlıyor....

Gerici haber ajansının “Kızların futbol oynaması ahlak dışıdır” sözlerine sert tepki

Hüda-Par’a yakın gerici haber ajansı İlke Haber Ajansı, Bingöl’de kadın futbol takımlarının...

Tebrik çiçekleri, öğrencilere burs oldu

Uzun yıllar AKP'nin yönettiği Rize'nin Fındıklı ilçesinde belediye başkanlığını kazanan Ercüment Çervatoğlu,...

Erdoğan’ın atadığı rektörler yine ‘tanıdık’ çıktı!

BERRAK GÜNGÖRCumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep...

İklim değişikliği aktivisti Greta Thunberg İtalyan Senatosu’nda konuştu: Geleceğimizi çaldınız

İklim değişikliğine karşı dünya çapında öğrenci gösterilerine önayak olan 16 yaşındaki İsveçli...

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan “Çiçek yollamayın, bağış yapın” çağrısı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Twitter’da paylaştığı bir mesajla tebrik...

YSK’den HDP’nin ‘KHK’ başvurusuna ret

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), HDP tarafından adayların seçilmesine rağmen KHK'li oldukları için...

5. Neşeli Otlar Festivali Buca Karaağaç’ta

İzmir Buca Karacaağaç Köyü yetişen ot ve bitki yemeklerini tanıtmak, yöresel ot...

Sonraki haber