-Reklam-
Anasayfa YAŞAM Özgürlük ve boyun eğme

Özgürlük ve boyun eğme

İnsanlık tarihi bir bakıma siyasal, ekonomik ve tinsel kelepçelerden kurtulma tarihidir de. Ezilenler, özgürlük alanlarını genişletmek isteyenler, kendilerini ayrıcalıklı sınıftan sayanlara karşı özgürlük savaşı verdiler. Özgürlük; birçok yenilgiyle karşılaştı, ancak direnişin kazanımları da çok oldu. Baskıcı rejimlere karşı savaşırken ölmenin, özgür olmaksızın yaşamaktan daha iyi olduğu inancı insanın bireyselliğini en açık bir biçimde ortaya koyma şekliydi. Tarih, insanlığın kendi kendini yönetmesinin, kendi adına karar vermesinin olanaklı olduğunu kanıtlıyordu sanki. Egemenlikler yıkılmıştı/insanlık egemenlikleri yıkmıştı. Kilisenin egemenliğini, mutlakiyetçi devletin egemenliğini vb…

Ancak yüzyıllar süren direnişlerin sonucu elde ettiği kazanımlarını yok sayan yeni yeni sistemlerin ortaya çıkması sıkıcıydı. İnsanların toplumsal ve kişisel yaşamlarını tümüyle ve etkin olarak denetimi altına alan bu sistemlerin özü, bir avuç insan dışında herkesin, kendilerinin denetleyemedikleri bir yetkeye boyun eğmelerine dayanıyordu.
Hitler ve Mussolini yalnızca kurnazlık ve hileyle devlet aygıtının tümünü ele geçirmişler, etki ve yetke sahibi olmuşlardı. Bunlar ve onların uyduları ülkelerini zor kullanarak yönetirken, insanlar, ihanet ve terörün iradesiz nesnelerinden başka bir şey değildi. Milyonlarca insanın, özgürlüklerini başkalarının eline teslim etmede gösterdikleri isteklilik şaşırtıcıydı. Özgürlük istemek yerine, ondan kaçmanın yollarını aradılar. Özgürlüğü savunmayı, uğrunda savaşmaya ve ölmeye değer bir olgu olarak görmediler. Nasıl oluyordu da, özgürlük hem pek çok kişinin ulaşmak için can attığı bir amaç hem de çok kişi için de bir tehdit oluşturuyordu?


Acaba güdüsel bir boyun eğme isteği de var mıydı? Bunu içgüdüyle açıklamak saçma geliyor değil mi? Eğer bu istek yoksa, bugün birçok kişinin gösterdiği, ‘lidere hayranlık’ olgusunu nasıl açıklayacağız? Yoksa temiz olmadıklarının deşifre olma korkusu mu? Kişisel çıkarları ve bu çıkarlara uygun hareket etme yeteneğiyle donanmış ussal varlık olarak insan! Ya temiz olanların boyun eğmeleri? Katliamlara, katillere, ölümlere karşı sessiz kalanlar temiz olabilir mi? Almanya’da faşizm iktidara geldiğinde, insanların çoğu, gerek kuramsal ve gerek pratik açıdan hazırlıksızdı. İnsantekinin böylesine derin kötülük eğilimleri ve büyük iktidar hırsı, zayıfın haklarını böylesine yok sayma eğilimi, ya da büyük bir boyun eğme özlemi taşıdığına inanamıyorlardı.

ozgurluk-ve-boyun-egme-104338-1.

Biliyoruz ki; açlık, susuzluk, cinsellik gibi bütün insanlarda ortak olan bazı gereksinimler vardır gerçi ama sevgi ve nefret gibi, iktidar hırsı ve boyun eğme arzusu, duyusal zevkleri yaşama ya da yaşamaktan korkma gibi insanın kişiliğindeki farklılıkları oluşturan itkilerin hepsi de, toplumsal sürecin ürünleridir. Çirkin eğilimler değişmez ve biyolojik olarak var olan insan doğasının bir parçası değildir, bunlar, insanı yaratan toplumsal sürecin sonuçlarıdır.
Leni Riefenstahl sinemacı ve fotoğrafçı, Nazilerin propagandasını yapması liderine inançtan mı geliyordu? Bir yetkeye boyun eğmekle, onun propagandasını yapmakla tarihin en korkunç ölümlerine ortak olmadı mı? Şimdi söz Leni’nin değil, merak edenler daha fazla bilgi edinmek için Riefenstahl’ı araştırıp okuyabilirler. Hitler Almanyası’nı etkili yönetim örneği olarak bahseden Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarını çeken Ara Güler’e gelmek istiyorum ve yorumum da kısa olacak; Hak vermiyorum ama, -çektiği fotoğrafları ne amaçla kullanacağını zamanla göreceğiz- şimdi bir anda Leni Riefenstahl gibi muamele görmesini de erken buluyorum. Kütüphanede elinde bir kitap karıştıran Erdoğan’ın fotoğrafı, gece yarısı saat dördü on geçe dahi ülkesi için çalışan(!) Napolyon’un fotoğrafını anımsatıyor. İçgüdüsel bir boyun eğme mi, lidere hayranlık mı? “Hiç bir nedeni yok,” bir yanıt olabilir mi?

- Reklam -

SON HABERLER

Biri evde, biri hacda, biri Kuran kursunda: Müftünün karmaşık aşk ilişkisi

Hatay’ın bir ilçesinde görev yapan müftü, dört ayrı kadınla yaşadığı ilişkinin ardından...

Türkiye, Rusya ve İran’dan ABD’ye kınama

Türkiye, Rusya ve İran, Suriye konulu toplantısının sonuç bildirgesinde, ABD'nin Golan Tepeleri...

Küçükçekmece’de kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan zanlı tutuklandı

Küçükçekmece Kanarya Mahallesi'nde 5 yaşındaki kız çocuğa cinsel istismarda bulunan Pakistan uyruklu...

“İşçiler için daha adil bir Avrupa”

Belçika'nın başkenti Brüksel'de binlerce işçi, ücretlerin ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi talebiyle eylem...

Rabia Naz soruşturmasında “dosyaya erişim yasağı” kararı

Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümüyle ilgili soruşturmada savcılığın talebi üzerine mahkeme tarafından...

Atölye ve sergi konsepti bir arada

Türkiye’de ilk kez atölye ve sergi konsepti, bir mekana taşınıyor. Sanatçının üretim...

“AKP’nin kısıtlı seçmen itirazları bir bir çöküyor”

AKP'nin seçim sonrasında yaptığı itirazlara ilişkin açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Özgür...

Balıkesir’de iki öğrencisini taciz eden öğretmen tutuklandı

İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki çocuğun cinsel saldırıya uğraması henüz gündemdeyken, bir skandal...

Fransa’da Sarı Yeleklilere yönelik polis şiddetine 220 adli soruşturma

Fransa İçişleri Bakanı Castaner, Ulusal Polis Soruşturma Birimi'nin (IGPN), polisin Sarı Yeleklilerin...

İlave TV muhabirine Erdoğan’a hakaretten soruşturma

Seçim döneminde yaptığı sokak röportajlarıyla yurttaşın tepkisini, derdini aktaran İlave TV muhabiri...

Sonraki haber