Özgürlükçü Demokrasi'ye polis baskını ve 'kayyum': 22 gözaltı
28.03.2018 08:52 GÜNCEL

Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi'nin Beyoğlu'nda bulunan merkez binası ve basımı yapılan matbaa polis tarafından basıldı. Baskın sonrası 22 kişi gözaltına alındı.

Gün Matbaacılık sahibi, çalışan ve yöneticilerine yönelik İstanbul’da 9 ilçede ve Diyarbakır’da sabah saatlerinde eşzamanlı yapılan baskında, aralarında Erdoğan Zamur, Musa Kaya, İhsan Yaşar, Kemal Kürt ve Cemal Tunç'un da bulunduğu 22 kişi gözaltına alındı.

'KAYYUM ATANDI'

Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri ise Gün Matbaacılık'ta basılan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’ne giderek gazetenin TMSF'ye devredildiğini ve kayyum atandığını bildirdi. Polis ekipleri gazetenin imtiyaz sahibi İhsan Yaşar’ı gözaltına aldı.

GAZETEDEKİ MEMUR: TMSF’DEN GELDİM

Evrensel'in haberine göre, gazetenin sabaha karşı polis tarafından basılan ofisinin kapı kilidi kırılarak açıldı.

Bilgi almak üzere gidilen gazetede kapı arkadan kapatılmış. Ofisin kilitli kapısının ardında TMSF görevlisi olduğunu söyleyen takım elbiseli bir kişi, TMSF görevlisi olduğuna dair kimlik göstermeye ve bilgi vermeye yetkisi olmadığını söyledi:

“Bana öyle bir yetki verilmediği için gösteremiyorum belge. TMSF’den gerçek yetkilileri bekliyorum. Ben gözlemci olarak buradayım. Ne zaman geleceklerini bilemiyorum belki gün içinde ama saate ilişkin bilgi veremiyorum.”

TMSF: BİZ DE ÖYLE BİR BİLGİ YOK

Gazetenin TMSF’ye devredildiğini ve kayyum atandığı iddialarına ilişkin Evrensel'de yer alan haberde, TMSF yetkilisi kendilerine böyle bir bilgi gelmediğini binadaki yetkilinin TMSF’den geldiğini söylüyorsa, kimlik göstermesi gerektiğini söyledi.

TMSF yetkilisi şunları söyledi:

“Maliye Bakanlığı, Milli Emlak Müdürlüğü ile görüşmeniz gerekiyor. Çünkü kapatma kararını onlar veriyor ve onlar bize bildirirse bize ancak gazeteler ve diğer şirketler geliyor. TMSF memurunun kimlik kartının görülmesi gerekiyor. Biz bir şey almadık, alsak buradaki memurlar bilir. Kapatmayla bize gelmiş öyle bir kurum yok. Sizin Maliye Bakanlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile görüşmeni lazım. Bu kurumların kapatma kararlarını ve işlem yapma yetkilerini bize onlar gönderiyor. Resmi Gazetede yayınlansa bile bana ankara Milli emlak’tan yazı gelmedikçe benim herhangi bir işlem yama yetkim yok.”