Panahi’nin idamına karşı protestoda gözaltı

ZEYNEP KURAY

Kürt siyasi aktivist Ramin Hossein Panahi’nin idamına karşı İran Konsolosluğu önünde açıklama yapmak isteyen HDP heyeti ve beraberindeki aydınlara polis saldırdı. HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in etrafını saran ve tartaklayan polisler, aralarında yazar Muazzez Avcı’nın da yer aldığı 4 kişiyi darp ederek gözaltında aldı.

İran İslam rejimin Kürt siyasi aktivist Rahim Hossein hakkında verdiği idam cezasını İstanbul Cağaloğlu İran Konsolosluğu önünde protesto etmek isteyen HDP Mardin Milletvekilli Tuma Çelik’in de aralarında bulunduğu gruba polis saldırdı. Konsolosluğun önünü ablukaya alan polisler, açıklamayı izlemeye gelen gazetecilere GBT kontrolünden geçirip alandan uzaklaştırdı. HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in eşliğinde gelen gruba da müdahale eden polis, milletvekilli dışındaki kişileri konsolosluk önünden itekleyerek uzaklaştırdı. Bu keyfi uygulamaya “Ramin Hossein idam edilmesin” sloganı atması üzerine yazar Muazzez Avcı’nın de aralarında bulunduğu 4 kişi darp edilerek gözaltına alındı.


ÇEVİK KUVVET AMİRİDEN MİLLETVEKİLİ ÇELİK’E: HADİ BAŞKA YERE

Basının görüntü almasını engelleyen polis, gözaltıltılara tepki gösteren HDP Milletvekili Tuma Çelik’i da itekleyerek konsolosluğun önünden uzaklaştırdı. Arbede esnasında Çelik ve Çevik Kuvvet Amiri arasında sözlü tartışma yaşandı. Çelik’in milletvekili olduğunu hatırlatması üzerine amirin, “PKK’nın propagandasını yapamazsın. Hadi başka yere” demesi dikkat çekti.

DEVLET MEMURLARI İKTİDARIN VERDİĞİ GÜÇLE KANUNSUZLUK YAPIYOR

Saldırının ardından basına açıklamada bulunan Tuma Çelik, keyfi engellemeye şöyle tepki gösterdi: “Türkiye Cumhuriyeti’nde (TC) haddini bilmeyen kendisine devlet memuru diyen insanlar var. Bu insanlar iktidarın kendilerine verdiği güçle kanunsuz bir şekilde hareket ediyorlar. Basın açıklaması yapmak için izin almaya gerek yok. Basın açıklaması yapmak isteyenler gözaltına alındı. Beni de itekleyip hakaret ettiler. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının yerine getirilmesi için çaba sarf ediyorum. Hukuksuz bir şekilde engellenmesini içime sindirmiyorum. Sindirmeyeceğim. Bundan sonra da bu çerçevede mücadele edeceğim.”

Gözaltına alınan kişilerin ismi: Muazzez Avcı, Ercan Bilgili, Seçuk Avcı ve ismini öğrenilmeyen bir kadın.

panahi-nin-idamina-karsi-protestoda-gozalti-505960-1.panahi-nin-idamina-karsi-protestoda-gozalti-505961-1.panahi-nin-idamina-karsi-protestoda-gozalti-505962-1.panahi-nin-idamina-karsi-protestoda-gozalti-505963-1.panahi-nin-idamina-karsi-protestoda-gozalti-505964-1.panahi-nin-idamina-karsi-protestoda-gozalti-505965-1.panahi-nin-idamina-karsi-protestoda-gozalti-505966-1.

BİZİ TAKİP EDİN

359,021BeğenilerBeğen
54,852TakipçiTakip Et
1,080,659TakipçiTakip Et
7,423AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL