Panama'da ikinci perde: Bilal’i yurtdışında okutan da var, damadın şirketi de
11.05.2016 07:32 GÜNCEL
Panama Belgeleri’nin Türkiye listesinde 101 şirket, 684 kişi ve 21 aracı yer alıyor. Listede Erdoğan’ın çocuklarını yurt dışında okutan Remzi Gür de var, adı başbakan adayları arasında geçen Enerji Bakanı damat Berat Albayrak’ın şirketi Çalık Enerji de. Medya patronları da vergi kaçıranlardan

"Panama'dan da eksik kalmadılar" başlıklı haberimize gelen cevap metni

T.C. İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği'nin 25.05.2016 tarih ve 2016/2522 Değişik İş Sayılı kararına BirGün gazetesi olarak yaptığımız itiraz üzerine T.C. İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği'nin 10.06.2016 tarih ve 2016/2915 Değişik İş Sayılı kararıyla yayınladığımız "Panama'dan da eksik kalmadılar" - "Bilal'i yurtdışında okutan da var, damadın şirketi de" başlıklı haber ile ilgili tekzip metnidir:

"BirGün gazetesi ve yazarlarının Sn. Berat Albayrak'ı hedef alan gerçek dışı ve iftira niteliğindeki yazısına cevabımızdır

Birgün Gazetesinin 11.05.2016 tarihli nüshasında "PANAMADAN'DA EKSİK KALMADILAR" başlığıyla gerçek dışı bilgiler kaynak edinilerek yayınlanan yazıda; Panama'da faaliyet gösteren bir danışmanlık firmasına ait olduğu iddia edilen, kimliği belirsiz kişi/kişilerce, kamuoyuyla paylaşılan ve hangi amaca hizmet ettiği belli olmayan bu anlamda güvenirliliği konusunda ciddi kuşkular barındıran bilgiler eşliğinde sözgelimi birtakım kişi veya kuruluşların off-shore şirketler ile ilişkili olduğu iddia edilmektedir.
Her ne kadar internet üzerinden sızdırılan bilgide Müvekkilim adı hiçbir şekilde geçmiyor olsa da Birgün Gazetesinin pişkinlikte sınır tanımayan yalan ve sözde haberi ile Müvekkilimin şahsı üzerinden kasıtlı bir algı operasyonu yaptığı anlaşılmaktadır. Aslında bu gazete cevap vermeye değecek bir yayın organı da değildir ama kamuoyunun yalanlarla meşgul olmaması ve gerçeklerin kayda geçmesi adına bu tekzip yazılmıştır.
Müvekkil Sayın Berat Albayrak'ın yazıda iddia edildiği gibi yurtdışında herhangi bir bankada hesabı ve bahse konu işlemlerle ilgisi bulunmamaktadır. Bu nedenlerle gazetede haber diye yayınlanan yazı her bakımdan tamamen gerçek dışı ve iftira niteliğindedir. Kaldı ki yazının kaynağını teşkil eden belgede de zaten hiçbir şekilde Müvekkilimin adı geçmemektedir.
Tekzibe konu yazı için 'damadın şirketi' şeklinde kullanılan başlık gereği lüzumu üzerine yeniden değinmek gerekir ki;Müvekkilim 2013 yılı İtibariyle Çalık Holding bünyesindeki görevini de sonlandırmış, T.C. Enerji Bakanı olarak kamu görevine başlamış ve halen ülkeye hizmet görevini layığıyla sürdürmektedir.'

Müvekkil Sayın Bakanımız Berat Albayrak doğrudan ya da dolaylı olarak herhangi bir enerji şirketinin sahibi ya da ortağı da değildir. Hal böyleyken Birgün Gazetesi ve basın meslek ilkelerini gözetmeksizin yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini yıpratmak amacıyla yayın yapan diğer sözde gazeteler, her fırsatta Müvekkilim Sn. Berat Albayrak'ı suçlamak, kamu nezdlnde itibarını sarsmak amaçlı bir yayın politikası güttüğü için internete sızdırılan iddiaları da ahlak gözetmeyen yayın anlayışına uygun olarak Müvekkilimle ilişkilendirmek adına adeta 'fırsat' olarak kullanmıştır.
Vurgulamak gerekir ki, sözde haberde geçen tüm iddialar ve isnatlar tamamen yalandır. Söz konusu iddialar, Müvekkil Sayın Bakanımız Berat Albayrak hakkında gerçeğe yakın en ufak bir bilgi kırıntısı dahi barındırmamaktadır. Bu iddiaların kamuoyunun gündemine taşınmasına aracılık eden gazete ülke gündemini bir şekilde manipüle etmeye çalışmaktadır.
Birgün Gazetesi ve yazarları uzun süredir Müvekkilimi hedef alan yazılarla gerçeğe aykırı şekilde belirli bir amaca matuf iftira niteliğindeki iddialarını yayınlayarak hukuk dışı ve basın meslek ilkelerini açıkça ihlal anlamına gelen yayıncılık politikasını sürdürmektedir.
Bu nedenle Birgün Gazetesinin çamur at izi kalsın stratejisine uygun olarak, kin ve nefret söylemleriyle sürdürmekte olduğu yayın anlayışı basın ve ifade özgürlüğü korumasından yararlanamayacaktır. Zira basın özgürlüğü korumasından yararlanmanın öncelikli kriteri en azından görünür gerçekliğe uygunluktur. Fakat Birgün Gazetesinin yalnızca internet üzerinden 'sızdırılan' ve hiç bir somut gerçekliğe dayanmayan iddiaları kaynak edinip, Müvekkilimin adı dahi geçmese de bir şekilde asılsız iddialarla irtibatlandırarak Müvekkilim aleyhine yayın yapması AİHM kararlarında da belirtildiği üzere tam anlamıyla 'basiretsiz gazetecilik' örneğidir.
Basın ahlakını gözeterek kamuoyunu aydınlatma noktasında bir kaygısı bulunmayan gazete tıpkı daha önceki gerçek dışı yazıları nedeniyle tarafımızca gönderilmiş olan tekzip metinlerini mahkeme kararları mecburiyetiyle usule uygun olmasa da yayınlamış olduğu gibi, bu gerçek dışı iddiaları nedeniyle de Müvekkili hedef alan 11.05.2016 tarihli yazınınneden olduğu kişilik hakları ihlalini cevap/düzeltme metnini yayınlayarak gidermelidir.
İfade ve basın özgürlüğünün sınırlarını aşarak yayın yapan basın organları kamuoyunu, ortaya attıkları İddialarla yönlendirebilmekte ve bu anlamda hedef aldıkları kişilerin itibarlılarına zarar verebilmektedirler.
Gazete ile televizyonların propaganda ve algı yönetiminin en etkili enstrümanlarından olduğu gerçeği yadsınamaz. Bu anlamda propaganda ve kamuoyu üzerindeki algı yönetiminin Birgün Gazetesi'nde sistematik olarak yayınlanan yazılar ile Müvekkilim Sn. Berat Albayrak aleyhine sürdürüldüğü görülmüştür.
Sonuç olarak yazı içeriğinde anılan belgelerde Müvekkilim Sn. Berat Albayrak'ın adı geçmemektedir. Gazetenin sözde haberi yalan ve iftiradır. Bu sebeple tekzibe konu yazı içeriğinde Müvekkilin adının kullanılması habercilik adına kamuoyunu gerçek bilgilerle aydınlatma noktasında hiçbir kaygısı olmayan gazetenin kasıtlı yayın anlayışını bir kere daha gözler önüne sermektedir. Gazetenin tek amacı algı oluşturmak olduğu için hiçbir basın etiği kuralına uyulmamış, Müvekkile saldırmak, kin kusmak, nefretini dışa vurmak için bile bile yalan haber yapılmıştır.
Müvekkilime yöneltilen bu aşağılık iftiralar, herkesçe malum karanlık zihniyetin, Türkiye Cumhuriyetine karşı yürüttüğü kirli tezgâhın bir parçasıdır.
Ülkesini seven, görev bilinci taşıyan, tüm eylem ve işlemlerini hukuk dairesinde yapan, Müvekkilim Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanı Sayın Berat Albayrak bu karanlık odaklara karşı mücadelesini tüm kararlılığıyla sürdürecek, asılsız haber yapmayı kendine düstür edinmiş olan Birgün Gazetesinden yargı önünde hızlı ve etkin bir şekilde bu hukuk dışı eyleminin hesabı sorulacaktır.
Kamuoyuna saygılarımızla sunarız.

BERAT ALBAYRAK Vekili
Av. AHMET ÖZEL

DERVİŞ CEMAL

Tarihin en büyük "sızıntı"larından Panama Belgeleri’nin tamamı önceki gece Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyum’unun (ICIJ) internet sitesinde yayınlandı. Dünyanın önde gelen off-shore hizmetler firması Mossack Fonseca’ya ait 11 milyondan fazla dokümanın ifşa edilmesiyle ortaya çıkan belgelerin ikinci "sızıntı"sında Türkiye’den 101 şirket, 684 kişi ve 21 aracının isimleri bulunuyor.

Sitede yer alan arama motoru sayesinde ülke bazlı arama yapılabiliyor. Yayınlanan listede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın CEO'luk yaptığı Çalık Enerji'den Erdoğan'ın çocuklarına yurt dışında okumaıs için burs veren Remzi Gür'e, Doğan Holding'ten Zorlu Holding'e, Anadolu Grubu'ndan Galatasaray ve Beşiktaş kulüplerinin eski başkanlarına kadar kamuoyunun yakından tanıdığı birçok isim var.

Belgeler, zengin kişilerin vergilerden ve yaptırımlardan muaf olmak için offshore şirketlerini nasıl kullandığını gösteriyor. 684 ismin bu listelerde yer alması, bu kişilerin Panama’da offshore şirketlere sahip olduğu ya da bu şirketlerde payı olduğu anlamına geliyor.

Doğan, Sabancı, Altınbaş, TÜSİAD

Listede adı geçen isimlerden bazıları şöyle: Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı, Sabancı Holding’in eski yönetim kurulu başkanvekili ve Densa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Emre Zorlu ve Olgun Zorlu; Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Altınbaş ve İmam Altınbaş; Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Çarmıklı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Erol Çarmıklı ve M. Oğuz Çarmıklı; Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı ve Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat; Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, Gürmen Group Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür; Beşiktaş’ın eski başkanı ve Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı ve Anadolu Grubu CEO’su Tuncay Özilhan ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu.

Damat Beraat Albayrak ve Çalık Enerji

Vergi kaçırmak için hesapların açıldığı Mossack Fonseca isimli hukuk şirketine ait sızdırılan belgeler arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın da uzun sure CEO'luğunu yaptığı Çalık Holding'e bağlı Çalık Enerji de yer alıyor. Ahmet Çalık’a ait Çalık Enerji'nin ise Meet Continent Limited isimli şirketle ilişkili olduğu görülüyor. Şirketin Panama'daki hesaplarının 2002 ve 2003'te kullanıldığı açıklanan belgelerden anlaşılıyor. Birleşik Krallık merkezli şirket ve Çalık Enerji'nin Panama'da açtığı hesabın Çin merkezli olması ise dikkat çekiyor. Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak Çalık Grubu’nda ABD’de iken çalışmaya başladı. 2006 yılında Türkiye’ye dönen Albayrak, holdingin Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanmıştı. Albayrak, 2007 yılında da Çalık Holding Genel Müdürü olmuş, bu görevi 2013 sonuna kadar sürdürmüştü. 1 Kasım seçimlerinin ardından kurulan kabinede Enerji Bakanı olan Berat Albayrak'ın adı son günlerde başbakanlık koltuğu için sık sık geçiyordu.

Erdoğan'ın çocuklarını okutmuştu

Listede bir diğer dikkat çeken isim de Gürmen Group Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür. Erdoğan'ın gizli kasası konumundaki Gür, Erdoğan'ın çocuklarını yurt dışında okutan isim olarak biliniyor. Gür, Erdoğan'ın çocuklarına eğitim amacıyla burs verdiğini kabul etmişti.

Şirketlerden bazıları

Ata Yatırım Portföy A.Ş., Çalık Enerji A.Ş.,Enka Teknik Genel Müteahhitlik Bakım İşletme Sevk ve İdare A.Ş., Guardhealth Securities Limited,Kares Karadeniz Enerji Servisleri ve Makine Ticaret A.Ş, Koç Holding, Mermeden Limited, Sharecorp Limited,TML İnşaat Sanayi Ticaret ve Turizm A.Ş., UNG Universal Hospital Group, Zorlu Holding.

***

‘BELGELERİ Gelir adaletsizliği’ne tepki amacıyla yayınladım

Belgeleri sızdıran ve John Doe mahlasını kullanan kişi sessizliğini geçtiğimiz hafta bozmuştu. Belgeleri ilettiği Süddeutsche Zeitung’taki açıklamasında Doe, amacının dünya genelinde gittikçe artan gelir eşitsizliğiyle mücadele etmek olduğunu söylemişti.

Doe bin 800 kelimelik açıklamada, hiçbir zaman bir istihbarat servisi veya bir devlet için çalışmadığını belirtti. Doe isimli kaynak belgelerin sızdırılmasıyla ilgili motivasyon kaynağının ‘gelir adaletsizliği’ olduğunu söyledi. ‘Devrim dijitalleştirilecek’ adlı açıklamada Doe, “Bankalar, mali düzenleyiciler ve vergi makamları başarısız oldu” dedi ve bunların orta ve düşük gelirli yurttaşların aleyhine kararlar aldıklarını belirtti.

***

11 milyonu aşkın belge
panama-da-ikinci-perde-bilal-i-yurtdisinda-okutan-da-var-damadin-sirketi-de-136282-1.

Geçen ay yayınlanan Panama Belgeleri’yle, zengin ve muktedirlerin servetlerini gizlemek için çevirdiği dolaplar ortalığa saçılmıştı. Dünyanın önde gelen off-shore hizmetleri firması Mossack Fonseca’ya ait 2,6 terabayt hacmindeki 11 milyondan fazla belgenin ‘sızdırıldığı’ skandalda adı geçen 140 şirketin, bir siyasetçi ya da kamu görevlisinin doğrudan ya da aileleri yakınlarıyla bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştı. Sızdırılan belge sayısı Wikileaks’den de Snowden Belgeleri’nden de fazla.

370 gazeteci inceledi

Belgeler ilk olarak geçen yıl nisan ayında Suddeutsche Zeitung’a ulaştırıldı. Gazete, belgeleri Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’yla paylaştı. Konsorsiyum da belgeleri BBC, Guardian ve Le Monde gibi gazetelere incelemeleri için gönderdi. Toplamda 78 ülkede çoğu gazete ve tv olmak üzere 107 medya kuruluşuyla paylaşılan belgeleri yaklaşık bir yıl boyunca 370 gazeteci doğrulatıp irdelemeye uğraştı.

***

Offshore nedir?

İngilizce’de kıyıdan uzak anlamına gelen offshore, ekonomide ise kaba tabir ile vergiden uzak anlamına geliyor. Offshore bankacılık ise Türkçe’de “Kıyı bankac��lığı” olarak geçiyor. Şöyle tanımlayabiliriz; kişinin / kurumun kendi ülkesindeki bankacılık sektörü için düzenlenmiş olan her türlü yasa ve yönetmeliklerin dışında kalan serbest bankacılığa offshore bankacılık denir. Bu bölgelerde kurulan şirketler her türlü vergiden muaftır. Ayrıca yaptıkları işlemlerle ilgili kayıt tutmak ve hesap verme zorunlulukları yoktur. Hesaplarda ise tasarruf mevduat sigorta fonlarına prim ödemezler. Daha yüksek faiz kazanımı söz konusudur.

Panama Papers

Panama merkezli Mossack Fonseca’ya ait 40 yıllık özel belge ve dokümanların internete sızmasıyla birlikte, offshore hesaplarda paralarını saklayan siyasi liderler, sanatçılar ve birçok ünlü isim deşifre oldu. Ortaya çıkan ve ünlü liderlerin hesaplarını deşifre eden bu belgelere Panama Papers (Panama belgeleri) adı verildi.

Mossack Fonseca

Mossack Fonseca bir hukuk firması. Şirketin verdiği hizmetler arasında offshore şirketlere (vergi muafiyetinin olduğu ülkelerde kurulan şirketler) hukuki danışmanlık vermek bulunuyor. Mosscak Fonseca, offshore şirketlere verdiği hizmeti yıllık olarak faturalandırıyor. Şirket aynı zamanda varlık yönetimi de yapıyor.

***

MEHMET Şimşek: Offshore yolsuzluktur

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, offshore şirketler aracılığıyla vergiden kaçmanın yolsuzluk kapsamında değerlendirildiğini söylemiş vevergi cennetlerindeki gizlilikle mücadele ettiklerini ifade etmişti. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı (OECD) bünyesinde vergi cennetlerindeki gizliliğin ortadan kaldırılması ve bilgi paylaşımının artırılması adına da girişimlerde bulunuluyor.

***

Ekonomistlerden liderlere ‘Panama Belgeleri’ mektubu
panama-da-ikinci-perde-bilal-i-yurtdisinda-okutan-da-var-damadin-sirketi-de-136283-1.

Panama belgelerinin, 200 binden fazla hesabın ayrıntılarını içeren ikinci bölümünün yayınlanmasının ardından, önde gelen 300 ekonomist, dünya liderlerine yönelik yazdıkları açık mektupta vergi cennetlerinin kimsenin yararına olmadığının altını çizdiler.

Kıtlık ve açlık sorunlarına çözüm üretmeyi amaçlayan Britanya merkezli Oxfam'ın eşgüdümünde 300 ekonomistin yazdığı açık mektupta, "Bazı birey ve şirketler vergi cennetlerinde kazanıyor olsalar da, bu diğerlerinin çıkarları pahasına gerçekleşiyor ve eşitsizliğin artmasına katkıda bulunuyor’’ denildi.

İmzacıları arasında, uluslararası alanda tanınan ekonomistlerden Nora Lustig, Thomas Piketty ve geçen yılın Nobel Ekonomi ödülü sahibi Angus Deaton da bulunduğu mektubun, perşembe günü İngiltere'de düzenlenecek, dünya liderleri ile Dünya Bankası ve IMF’nin de katılacağı "Yolsuzlukla Mücadele Zirvesi" öncesi liderlere ulaştırılacağı öğrenildi.

Vergi cennetlerinin sonlandırılması için, bu cennetlerin yaklaşık üçte birini kontrol eden Büyük Britanya’nın öncü rol oynaması istenen mektupta ekonomistler, "Paravan şirketler aracılığı ile varlıkların gizlenmesine izin veren bölgelerin global ekonomiye zarar verdiklerini" belirttiler.