Para halkın, rahatlık onun!
01.09.2018 09:43 SİYASET
Erdoğan, ekonomik kriz ve F-35’lerle ilgili rahat yorumlarda bulundu. Döviz kurundaki hareketlilik için ‘Bu da geçer yahu’ diyen Erdoğan, F-35’ler için ise “Verirler, vermezler bilemeyiz; parasını ödedik” dedi

AKP’nin ekonomi politikaları nedeniyle patlak veren ekonomik kriz Erdoğan’ı etkilemiyor. Ülkede ekonomik kriz olmadığını savunan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, dövizdeki kur dalgalanması için rahat bir tavırla, “Bu da geçer yahu” dedi. Erdoğan, ABD’nin sevkiyatını engellediği F-35 savaş uçakları için de “Verirler, vermezler bilemeyiz; parasını ödedik” diye konuştu.

‘Parasını verdik…’

Erdoğan, Balıkesir’de düzenlenen Astsubay Mezuniyet Töreni’nde konuştu. ABD’den alınan F-35 savaş uçakları ve Rusya’dan alınacak F400 füzeleriyle ilgili konuşan Erdoğan, “Türkiye’nin S-400’lere ihtiyacı var. Anlaşması bitti, en kısa zamanda alacağız. Türkiye’nin zaten proje ortağı olduğu F-35’lere de ihtiyacı var. Kendi geliştireceği uçaklara da ihtiyacı var. Verirler, vermezler onu bilemem. Verdikleri takdirde anlaşmaya uyduklarının bir ispatıdır. Şu ana kadar biz ortaklığımızın gereği 900 milyon dolar ödeme yaptık. Taksitler geldikçe ödüyoruz. 120 F-35 anlaşmamızda bize verilmesi gerekiyor. Verilir veya verilmez. Artık dünya ülkeden ibaret değil. Orası vermezse biz başka ülkeden bunları temin ederiz. Veya üretiriz” dedi.

Erdoğan, üretim yerine peşkeşe dayanan 16 yıllık ekonomi politikalarının ürünü olan ekonomik kriz hakkında da, “Ekonomide oturtulmaya çalışıldığı kriz görüntüsü gibi bir sorunu bulunmuyor” iddiasında bulundu.

‘Bu da geçer yahu’

“Döviz kurundaki istikrarsızlık ülkemize yönelik bir operasyondur” diyen Erdoğan, “Terör örgütleri içimizdeki ihanet çeteleri aracılığı ile yapamadıkları döviz kurunu döviz kurşunu haline getirdikleri ekonomi silahıyla yapmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şöyle devam etti: “Türkiye bu saldırının da üstesinden gelecektir. ‘Döviz kuru ne olacak’ diye soranlar varsa onlara verecek cevabımız şudur: Bu da geçer yahu… Ekonomi yönetimimiz gerekli tedbirleri alıyor.”

Meğer her şey iyiymiş!

Balıkesir’de cuma namazı çıkışında da konuşan Cumhurbaşkanı, kendisini dinleyenlere de çağrıda bulunarak, "Benim sizden bir ricam var, ne olur birbirinizi çok sevin; fitneye fesada kulak asmayın" dedi.

Konuşmasında kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili olumsuz tespit ve raporlarına da tepki gösteren Erdoğan, “Yok bilmem kredi derecelendirme kurumları şöyle dedi. Bırakın o sahtekarları. Düzenbazları bırakın. Onlar çook şeyler söylediler” diye konuştu.

Erdoğan, her şeyin ‘iyi’ olduğunu şu ifadelerle öne sürdü: “Turizmde patladık. İstihdam gayet iyi. Tarım, hayvancılık... evelallah. Güçlü bir Kurban Bayramı geçirdik, 4 milyon civarında hayvan kurban edildi. Bu noktadayız, daha da iyi olacağız.”

**

‘Sana tabii geçer yahu’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Bu da geçer ya hu" açıklamasına yanıt verdi. Özel, "Öyle geçmiyor, vatandaşın cüzdanını delip geçiyor" diye konuştu.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Özel, “Öyle geçmiyor, delip de geçiyor vatandaşın yüreğini cüzdanını delip geçiyor. Örtülü ödenekten beslenen ayda 35 bin maaş alan, Gül’ün kullandığı örtülü ödeneğin 7 kat fazlasını harcayan birisine tabi geçer yahu. Ama bir de bin 600 TL maaş alan birine sor bakalım geçer mi?” dedi.