Anasayfa ARŞİV PARadİS

PARadİS

O, evde, sokaklarda artık her yerde sıkılıyor. Davranışlarını biyonik bir hale sokmaktan. Kaçış çizgilerinde var olma zorunluluğundan ama en çok yalnızlıktan.
O, kentin birinde, dönüp dönüp kendi izini arıyor. Caddelerde, meydanlarda dolanıyor. Banklarda soluklanıyor. Geceye yazgılı öykülerde kayboluyor. Gün ışığı belirdiğinde, ait olduğunu zannettiği hadiseler, kentin öyküsüne karışıyor…
Zamanların sonu üzerine yazılan ve yazılabilecek bütün sözcükleri tüketmiş  bir hikâye anlatıcı gibi kalakaldığında; uçuşan, dağılıp çoğalan sadece fotografik anımsamalar-anlardır. Parça parça, sözcükler ve bakışlardır.
Önünden çıkıp, ardına koyulan insanlar. Dünyanın dayattığı görevler, tanımlar. Zamanı donduran olaylar. Durduran ve hep bitimsiz kılan. Kayboluşta açılan yaralar, kapılar. Kimle ve kimlerle olduğunu bilmediğin, binlerce taş ve imgeyle yüklü mitolojik masallar.
“Paradis”in sayfalarına gizlenmiş, yüzyılın başında, bir kentte asılı kalanlar… Levent Özçelik, kendi kadrajını aktarırken, paylaşırken; O’nun, benim, kenti yaşayan pek çok kişinin kadrını da yansıtmaktadır. Bilinmezlik içinde, adımlarını sıklaştıran, biteviye yürüyen, kendi’liğinin.
Özçelik, kentin fotoğrafını öznelliğinde dondururken, siyah-beyaz karelerde, bir o kadar nesneli yakalar. Hakiki, fazlaca tanıdık… Bizlerin bildiği bir gerçek. Peki, kim bu biz? Gece insanları, başkaldıran, uçurumdan atlayan, bir türlü uzlaşamayan… Sağnak yağmurda, fırtınanın ortasında, yürüyen. Açılarını, kenti kar kapladığında netleyen…
İşte bir parça tuhaf denen. Esrarlı, dumanlı şafaklarda, ağız dolusu kahkahalarla güneşi bekleyen… Hiç tanımadan, konuşmadan durduğun mekânda, birbirine bakıp; kadehleri boşalttığın, garip bir birliğin eklemlileri-yabancıları. Durum, literatüre “kentin, parçalanmış insanları” diye geçmiş.
“bir kış günü (eğer) ben…”, “Paradis”; Stüdyo İmge yayınlarından çıkan iki kitap. Fotoğraf ve cümlelerin paralel aktığı. Kentlerin, İstanbul ve Paris’in öykülerinin arandığı. Levent Özçelik’in öykülerinin. Ama, bu tanım doğru olmaz sanırım. Hissim bana ait öykülerinde fotoğraflandığı. Ve her farklı göz için aynı mekânlarda başka öykülerin hatırlanacağı ve “benim”de anlarım dedirtebilen bir çalışma. Kupon ve kıymetli iki kitap. Hafızalarımızda, kentte bir aralık yaratma hali…      
Belirtelim, “Aralık” kuramı iki şey, varlık, durum, oluşum arasındaki uzaklığı ölçen “mesafe” kavramından farklı olarak, birbirinden çok uzak olan herhangi iki şey arasındaki “yakınlık” derecesini ölçmeye adanmıştır. Böylece Aralık “ayrılmanın”, “uzaklaşmanın”, “yabancılaşmanın” keskin eleştirisinin temel kavramıdır.
Bu iki kitap (üçüncüsü yolda), bahsedilen keskin eleştirisinin estetize halidir; göze alabilenler, yola çıkabilenler için.
*PARadİS-Stüdyo İmge-2009/www.leventozcelik.com

SON HABERLER

İzmir’de down sendromlu öğrencileri taşıyan minibüs devrildi: 34 yaralı

İzmir'in Bayraklı ilçesinde down sendromlu ve zihinsel engelli öğrencileri taşıyan servis minibüsünün...

Kocaeli’de 55 kişi MHP’den istifa edip İYİ Parti’ye katıldı

Yerel seçimlere sayılı günler kala İYİ Parti, Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde toplu üye...

Kader değil cinayet!

Zonguldak'ın Kilimli İlçesi'ne bağlı Gelik Beldesi'nde kaçak maden ocağında meydana gelen göçükte...

Ankapark’ta can pazarı!

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, kenti çok büyük zararlara uğratarak...

Gana’da iki otobüs çarpıştı: En az 50 ölü

Gana’da iki otobüs çarpıştı. Çarpışma sonucu yangın çıktı. 50’den fazla kişinin hayatını...

IMF sözcüsünden Türkiye’ye uyarı

IMF Sözcüsü Gerry Rice, Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, "Türk ekonomisinde...

AB: İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımıyoruz

Avrupa Birliği, İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımadığını açıkladı. Açıklamada, birliğin ABD...

Güçbirliği işçileri: Kıdem tazminatı hakkımızdan asla vazgeçmeyeceğiz

İzmir Tire Organize Bölgesi’nde kurulu Güçbirliği Holdinge bağlı iplik üretim fabrikası işçileri...

“Türkiye, dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi”

İzmir Ekonomi Üniversitesi(İEÜ) Sinema ve Medya Kulübü ve Ege Üniversitesi’nden Ege Öğrenci...

“Adayın konuşması sırasında polis gelip ‘Dışarıya yayın yapmayın’ uyarısı yaptı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Eşit olmayan, adil...