-Reklam-
Anasayfa ARŞİV Paranın paylaşımı

Paranın paylaşımı

Basketbol liginin Beko Basketbol Ligi adını almasına ne kadar fazla sevindiğimi geçen haftaki yazımda sizlerle paylaşmıştım. Yazımın sonlarında ise federasyon tarafından Beko’nun ligin ismine ne kadar para verdiğini açıklamadığını ve bunu hiç doğru bulmadığımı belirtmiştim. Hafta içinde yaptığım araştırmalarda masraflar ve kesintiler çıkartıldıktan sonra kulüpler arasında 1.4 milyon doların pay edileceği bilgisine ulaştım. Ligimizde 16 takım olduğuna göre eşit bir paylaşım yapılacağını varsayarsak kulüp başına yaklaşık olarak 88 bin dolar düşmektedir. Yani bir haftadır herkesin dediği gibi bu anlaşma kulüpleri özellikle maddi olarak çok fazla rahatlatmamıştır.


Bu kadar para ile neler yapılabileceği herkesin malumudur. Ama bu büyük birlikteliğin diğer avantajlarının olduğuna ben de katılıyorum. Böylesine dünya devi bir şirketin lige ismini vermesi ve bunu her mecrada duyurması basketbolümüz açısından çok büyükbir gelişmedir. Basketbolün daha fazla sevilmesi ve geniş kitlelere yayılması için çok büyük faydalar sağlayacaktır.


Federasyonu böyle bir dev ile sponsorluk anlaşması yapmayı başardığı için kutlamak gerekiyor. Beko’nun yaptığı ise çok yerinde bir uygulamadır ve halktan aldığını halka vermenin en güzel yollarından biridir. Bu güzide şirketimize sosyal sorumluluk ilkesi doğrultusunda başka şirketlerinde katılması herkesin arzuladığı bir gelişmedir.


Ancak bu birlikteliğin takımları maddi açıdan çok fazla rahatlatacağı konusundaki düşüncelere maalesef katılmıyorum. Bir basketbol takımının ligde başarı ile mücadele edebilmesi için en azından 1 milyon dolar bir bütçesi olması gerekiyor. Bunun altında mücadele eden takımlar maalesef büyük borçlar altında ve çok ucuz ve kalitesiz yabancı oyuncularla mücadele etmek zorunda kalıyorlar. Bu borç altında ezilen takımların zaten federasyona lige katılım bedelleri ve oyuncuların lisans ücretleri için borçları bulunmakta. Federasyon Beko’dan gelecek paradan bu kulüplerin borçlarını düşecek ve kısaca takımlara ödeme yapmayacak. Vurgulamak istediğim önemli nokta şu; para sorunu olan takımların sorunu sürmeye devam edecek. Bana göre paranın paylaşımında özellikle 3 büyüklerin ve müessese kulüplerinin diğer takımları koruması gerekiyor. Ligde bulunan 4 takım zaten Ülker’den fazlası ile sponsorluk yardımı aldı. Son gelen paradan ihtiyacı olan takımlar biraz daha fazla yararlansınlar ki onlarda biraz nefes alma imkânı bulsunlar. Aksi halde tekrar ediyorum ligdeki takımlar arasındaki güç dengesi çok fazla bozulacak ve aşağıdakiler yukarıdakiler söylemi gerçek olacaktır. Zaten bu haftaki maç sonuçlarına bakarsanız 3 maç çok farklı sonuçlarla bitti. Eğer bu böyle devam ederse lige olan ilgi gittikçe azalır bundan başta Beko olmak üzere herkes zarar görür.


Başarılı çalışmalarını taktir ettiğim federasyon yetkilileri bu görüşlerimi dikkate alır ve bu yönde çalışmalarını sürdürürlerse ligimizin kesinlikle çok daha güçlü olacağına inanıyorum. Aksi taktirde lig sadece 6 takımın mücadele ettiği tadı tuzu olmayan sıradan bir lig halini alacaktır.

- Reklam -

SON HABERLER

AYM’den ‘spin’ ve ‘drift’ kararı

Anayasa Mahkemesi, araç sahibi olmayan sürücülerin, kamuoyunda "spin ve drift" olarak bilinen;...

Fox TV, reyting rekoru kırdı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatayı alıp göreve başlamasının ertesi günü,...

Gençlerden 1 Mayıs çağrısı: “Özgürlüğümüzü geri alalım, birlikte yürüyelim”

"Hayatlarımızı, özgürlüğümüzü, geleceğimizi, kampüsümüzü, sokaklarımızı geri alabiliriz" diyen gençler 1 Mayıs için...

20 yıldır kuru olan pınardan su gelmeye başladı

Mardin'in Derik ilçesinde, 'Peri Pınarı' olarak bilinen doğal kaynak suyunun geldiği kuruyan...

Hasek’in romanından uyarlanan “Şvayk Harikalar Ülkesinde” Akatlar Kültür Merkezi’nde sahnelenecek

Kadıköy Tiyatro Oyuncuları Topluluğu'nun Jaroslav Hasek'in "Aslan Asker Şvayk" isimli romanından sahneye...

Erdoğan: Seçim tartışmalarını geride bırakmamız şart

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan,"Seçim tartışmalarını geride bırakarak, ekonomi ve güvenlik başta...

Siirt kayyumu, makam odalarına kurşun geçirmez cam taktırmış

Siirt Belediyesi’ne atanan kayyum Ceyhun Dilşad Taşkın’ın hem kendisine hem de özel...

İzmir’de 4 çocuğa cinsel istismarda bulunan şahsa 84 yıl hapis cezası

İzmir'de, 4 çocuğa cinsel istismarda bulunan tutuklu sanığa 84 yıl hapis cezası...

“Mazbatamı aldım, ertesi gün alacaklılar kapıya geldi”

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, geçen perşembe günü mazbatasını aldığını, cuma...

MHP’li Başkan, AKP’li selefinin bıraktığı borçları belediye binasına asarak ifşa etti

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre Tokat’ın Erbaa ilçesinde...

Sonraki haber