Anasayfa YAŞAM Parasız dünyayı gezen ikiliyi Türkiye'de soydular!

Parasız dünyayı gezen ikiliyi Türkiye’de soydular!

Ünlü Fransız yazar Jules Gabriel Verne '80 Günde Devr-i Âlem' hayalini 1873 yılında kâğıda döktü. Strasbourg'da yaşayan Muammer Yılmaz daha önce yaptığı Afrika gezileri ve ilkel kabile belgeselleri gibi sıra dışı maceralarına dostu Milan Bihlmann'la birlikte 80 günde dünya turu yaparak bir yenisi daha eklemek istiyor.

Yılmaz, Alman arkadaşı Milan Bihlmann ile dünya turu yapmak için 9 Eylül tarihinde Paris’ten yola çıktı. İkili seyahat süresi çok kısa olacağı için ise uçak kullanmıyor. Ceplerinde para bulunmayan Yılmaz ve Bihlmann seyahatlerini otostop çekerek ya da yürüyerek gerçekleştiriyorlar. Dünya turunu 80 günde tamamlamayı hedefleyen ikili Türkiye’den sonra İran, Pakistan, Hindistan, Mynmar, Tayland, Malezya ve Singapur’a ulaştıktan sonra Amerika ve daha sonra ise yeniden Paris’e gitmeyi umut ediyorlar. Alman Bihlmann en büyük sorunun Singapur’dan okyanusu geçerek Amerika’ya gitmek olduğunu söylüyor, ama başaracaklarına inanıyorlar.

'AMACIMIZ HER YERDE İYİ İNSANLAR OLDUĞUNU GÖSTERMEK'

Birçok farklı kültür, dil, din, ırk ve renkten insanla konuşup tanışarak onlarla vakit geçirmeyi amaçladıklarını ifade eden Yılmaz, "Şimdilik her şey iyi geçiyor. Amacımız dünyanın her yerinde iyi insanlar olduğunu göstermek. Her ırktan, her ülkeden, her dinden yardımsever insanlar var. Bunu göstermek istiyoruz. ‘Yabancılardan korkmayın. Gidin, gezin ve görün.’ diyoruz.” dedi.

Cepte para olmayınca seyahat etmenin çok zor olduğunu kaydeden Yılmaz, “Bizim için önemli olan insanlarla konuşmak. Paramız olsa kahvemizi tek içeceğiz, otelde kalacağız. Ancak şimdi ülkenin insanlarıyla konuşup, iletişim kurmamız gerekiyor. Okyanusu nasıl geçeceğimizi ise bilmiyoruz.” diye konuştu.

‘AVRUPA’DAN ASYA’YA GEÇMEK ÇOK ÖZEL BİR AN’

Avrupa’dan Asya’ya geçerken vapurda çok duygulandığını belirten Yılmaz, “Asya kıtasına gitmek ve bu kıtanın diğer ucu Singapur’a ulaşmak çok özel bir an.” ifadelerini kullandı.

Seyahat ederken yanlarında para bulunmadığı için insanlardan yardım isteyen ikili yolculuk boyunca farklı tepkilerle karşılaşıyor. Genelde insanlardan ‘Hayır’ cevabı alan ikili, ‘Evet’ cevabı alana kadar insanlardan yardım istiyorlar. Hiç tanımadığı insanların evlerinde, otellerinde kalan ikili yaşadıklarının tarifi mümkün olmayan bir deneyim olduğuna inanıyor.

Türkiye’yi çok beğendiğini ifade eden Bihlmann ise, “Cebimizde hiç para olmadan 8 günde Türkiye’ye geldik. Fransa, Almanya, Avusturya, Macaristan ve Romanya’dan sonra İstanbul’a geldik. İran, Pakistan, Hindistan, Mynmar, Tayland, Malezya ve Singapur’a uğrayacağız. En büyük sorun ise Singapur’dan okyanusu geçerek Amerika’ya geçmek.” şeklinde konuştu.

FATİH’TE ÇANTALARINI ÇALDIRDILAR

İstanbul’un tarihi dokusunu çok beğendiğini aktaran Bihlmann, Fatih’te gezerken içinde kamera bulunan çantasının da hırsızlar tarafından çalındığını ifade etti.

Gittikleri ülkeleri kamerayla görüntüleyen ikiliyi www.optimistic-traveler.com isimli internet sitesinden ya da Facebook hesabından takip etmek de mümkün.

CİHAN
 

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,517AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İngiltere Maliye Bakanı Hammond, istifa planını açıkladı

İngiltere Maliye Bakanı Hammond, katıldığı canlı yayında eski Dışişleri Bakanı Johnson'ın başbakan...

Meteorolojiden sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 8 il için sağanak uyarısı yaptı. Samsun'un doğusu, Tokat,...

Çukurova Belediye Başkanı, “Kadın Dostu Kent Taahhütnamesi”ni imzaladı

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Kadın Dostu Kent Taahhütnamesi”ni imzaladı.

Manazan Mağaraları büyülüyor

Karaman'da yüksek kaya kütlesi içine oyulmuş 14 asırlık, 5 katlı yerleşim yeri olan Manazan Mağaraları...

Küçükçiftlik Park’ta metal fırtınası: Manowar

İstanbul, dün akşam metal müzik tarihinin en büyük gruplarından Manowar'ı The Final Battle...

Yavuz Oğhan’dan hakkındaki iddialara yanıt

Gazeteci Yavuz Oğhan, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptıkları söyleşinin ardından RS...

31. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı tamamlandı

Türkiye ve İstanbul'un tanıtımına 31 yıldır önemli katkı sunan ve ‘Dünyanın En...

İBB’ye 3 yeni uzman atandı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim sürecinde söz ...

30 bin kamyon hafriyat kentin üst yamacına döküldü: Evlerin üstüne düşme riski var

Gümüşhane’de hastane güçlendirme çalışması için alınan taş ve topraktan oluşan tonlarca hafriyat kentin...

Adana’da yol çalışması: Karataş ve köyleri arasındaki mesafe kısalıyor

Adana Büyükşehir Belediyesi, Karataş’ın bazı köyleriyle bağlantısını büyük oranda kısaltacak yol çalışması...

Sonraki haber