Anasayfa ARŞİV Parlamenterler protesto etti

Parlamenterler protesto etti

İsveç’te bu hafta en heyecanlı televizyon yayını Parlamento’dan yapıldı. Hafta boyunca, memleketin gözü kulağı İsveç Devlet Televizyonu SVT’nin, parlamentodaki görüşmeleri canlı sunduğu kanalındaydı. Açıkçası kimseler, görüşmelerin ne üzerine olduğunu takip etmedi. Parlamenterlerin ne konuştuğundan çok, konuşmalarına nasıl başladıkları önemliydi. Konuşma yapacak vekiller, “Sayın Meclis Başkanım” dedi mi, demedi mi, işte buna bakıldı.

İsveç’te Meclis Başkanlığı, Başbakanlığın üstünde bir makam. Devlet protokolü, kral, meclis başkanı ve başbakan sıralamasıyla gidiyor. Hükümet partisinden bir meclis başkanı görevlendirmesi isteniyor. Parlamentodaki görüşmelerin akışını, hangi partiden, hangi vekilin konuşma yapacağını, kimin yapılan konuşmalara cevap vereceğini, parlamento çatısı altındaki yasama çalışmalarıyla ilgili oylamaları ve bununla ilgili olarak bütün parlamenter düzeni meclis başkanı götürüyor.

Bu görevi yürüten kişi, Meclis Başkanlığı sandalyesine oturduktan sonra tarafsızlık gereği politik kimliğinden de uzak duruyor. Milletin meclis başkanı oluyor. İşlerin aksamaması için bu makama, ikinci meclis başkanları da seçiliyor. Üç parlamenter de ikinci meclis başkanı olarak belirleniyor. Hükümet partisi haricinde, genel seçimlerde en yüksek oyu alan ilk üç partiden birer parlamenter, ikinci meclis başkanı oluyor ve vekillik yaptıkları meclis başkanıyla aynı yetkilerle donatılıyor.

İsveç Meclis Başkanı Urban Ahlin, Sosyal Demokrat Parti’den geliyor ve İsveçli Parlamenterlerin “Sayın Meclis Başkanım” dediği biri. Siyasi gelenekler bu selamlamayla parlamento konuşmalarına başlamayı gerektiriyor. Tartışmaların odağındaki isim İsveç Parlamentosu’ndaki görüşmeleri zaman zaman Ahlin’in yerine götüren ikinci başkanlardan Björn Söder. 2014 Eylül ayındaki seçimlerde, üçüncü büyük parti olan, ırkçı parti İsveç Demokratları’na mensup parlamenter Björn Söder, geçen hafta pazartesi gününden beri meclis çatısı altında protestolara maruz kalıyor.

38 yaşındaki Björn Söder, Dagens Nyheter gazetesine verdiği bir söyleşide, İsveçliliğin ne olduğunu tanımlarken örneğin toplumdaki Yahudilerin ve Samilerin, grup olarak belki İsveç vatandaşı olduğunu ama asimile edilmezlerse İsveçli olamayacaklarını söyledi. Geçen pazar yayımlanan söyleşinin ardından pazartesi günü, ilk protestolar başladı. Sol Parti’den Parlamenter Rossana Dinamarca, meclisteki görüşmelerde söz aldı. Göçmen kimliği olan kadın vekil, İkinci Meclis Başkanı Björn Söder’e “Sayın Meclis Başkanı” demeyerek çok büyük dikkat çekti. Söder’in düzeltmesine Rossana Dinamarca, “Sen, benim meclis başkanım değilsin” diye cevap verdi.

Björn Söder’in çarşamba günü yönettiği oturumlarda bu kez Çevre Partisi’nden Jan Lindholm konuşmasına başlarken Kuzey Sami dilinde “Sayın Meclis Başkanı” diye sözlerine başladı. Björn Söder, Lindholm’u “Sayın Meclis Başkanı denilecek” diye uyardı. Daha sonra Sol Parti’den Karin Rågsjö, konuşmasına başlamadan önce İbranice “Şalom” dedikten sonra, gelenek olan “Sayın Meclis Başkanı” selamlamasını yaptı. Yine Çevre Partisi’nden başka bir vekil Pernilla Stålhammar, başka bir dil kullanarak bu kez Romanca giriş konuşmasında ”Sayın Meclis Başkanı” diye hitap etti. Bu giriş de Björn Söder tarafından İsveççe konuşulacak diyerek düzeltildi.

İstifası istenen Björn Söder’e partisi sahip çıktı. İsveç Demokratları’nın geçici Parti Lideri Matias Karlsson, Söder’in yanlış anlaşıldığını söyledi “Björn Söder’in demek istediği; İsveç Demokratları’nın ulusal azınlıkların kendi kimliklerini  ve dillerini kullanmaya hakkı olduğunu parti olarak savunduğumuzdur” dedi. Böyle bir açıklama, Karlsson ve Söder’in birbirlerini anlamak için kendi aralarında hangi dili kullandığını merak ettirdi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,885AbonelerABONE OL

SON HABERLER

‘İşten atılan oyuncular geri alınsın’

İstanbul Bakırköy Belediye Tiyatrosu'nda işine son verilen oyuncuların işe geri alınması talebiyle...

TÜSİAD: Ekrem İmamoğlu’nu kutluyoruz

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), dün tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye...

Öykü Arin, 74 gün sonra ilk kez dışarı çıktı

İzmir'de, geçen yılın Kasım ayında, löseminin ender görülen türü Juvenil Miyelomonositik Lösemi...

Putin, Rus ordusuna savaş hazırlığı emri verdi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısında, Rusya ordusunun...

Bir Bakışta BirGün

YSK Başkanı Güven oy oranlarını açıkladı

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kazancı: AA sandık başı veri aktarımında dünyada tek

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı, AA'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini...

Sokak sokak gezerek kedilere işkence yapanı arıyor

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde, sokak kedilerinin kulaklarının ve kuyruklarının kesildiğini...

KESK: Gezi yargılanamaz!

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), bugün görülen ve 16 kişinin “Türkiye Cumhuriyeti...

Kazaya karışan sürücü: Dün çok coştuk varsın böyle çıksın

Boğaziçi Köprüsü çıkışında önünde seyir halindeki araca çarpan otomobil takla attı. Kazada...

Meteoroloji’den sağanak yağış uyarısı

Edirne, Kırklareli, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Ardahan çevreleri ile Giresun'un iç kesimlerinde...