Anasayfa EKONOMİ Patateste ithalat dönemi!

Patateste ithalat dönemi!

Ödemiş’in lokomotif ürünü patatesle ilgili “200 bin tonluk ithalata sıfır Gümrük Vergisi” kararı alındı. 20 Nisan’a kadar olan dönemde sıfır Gümrük Vergisi ile ithal edilecek patates ile pazardaki etiketlerin ateşinin düşürülmesi hedefleniyor.

Birkaç yıl öncesine kadar “Tarlada kaldı”, “Patates eken dert topladı” gibi haberlerle gündemde olan Ödemiş’in Sarıkızı’na rakip yurtdışından geliyor. Ticaret Bakanlığı’nın “Patates İthalatında Tarife Kontenjanı” uygulanmasına ilişkin tebliği ve konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

20 NİSAN’A KADAR İTHAL PATATESE GÜMRÜK VERGİSİ YOK

Tebliğe göre ithal edilecek 200 bin ton patatesten 20 Nisan 2019 tarihine kadar Gümrük Vergisi alınmayacak. Tezgahlarda kilo fiyatı 5 liraya kadar ulaşan patatesin ateşini azaltmayı hedefleyen bir adım olarak düşünülse de Ödemiş’te bahar patatesinin hasadına yaklaşık 1 ay kala yapılacak ithalat kafaları karıştırdı.
Bu yılki güz hasadında, gerek ekim miktarının az oluşu, gerek artan maliyetler, gerekse de hava koşulları ile fiyatlar yükselse de geçmiş yılların zararlarını onarabilmek ve uçuşa geçen maliyetlerle baş edebilmek için mücadele eden üreticinin bir umut ektiği patateste bahar hasadına yaklaşık 1 ay kala alınan ithalat kararının etkileri merakla bekleniyor.

AKGÜN: “OLUMSUZ BİR KARAR”

Üretimin merkezi Ödemiş’te yankı uyandıran patateste Gümrük Vergisi’nin kaldırılması kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ödemişli Ziraat Mühendisi Özkan Akgün, “Bizim gibi ekim alanlarının geniş olduğu, ekonominin patatese bağlı olduğu insanlar için olumsuz bir karar. Düşünün bundan iki yıl önce insanların patatesi toprak altında kalmıştı. Söküm maliyetini bile karşılamadığı için patatesler çürümüştü. O zaman bunun milli bir servet olduğunu, hükümetin bununla ilgili çare üretmesi gerektiğini söylediğimizde duymayanlar, patatesin şu an içinde bulunduğu çaresizliğe, fiyatla ilgili dengesizliğe, ki bu da üretilmeyişinden kaynaklanıyor, ithalatla çare bulmaya çalışıyor” diye konuştu.

“PATATES ÜRETEMEZ DURUMA GELDİK”

Patateste Türkiye’nin sadece iki yıl öncesine kadar 6 milyon ton üretimle dünyanın 13. Büyük üreticisi konumunda olduğunu hatırlatan Akgün, “Ancak bu iki yıldaki zararla geçen hasatlarla birlikte üretimimiz 3 milyon tonlara düşen bir süreç yaşadık. Binlerce üreticimiz, özellikle küçük ve orta ölçekli üreticimiz üretimden vazgeçtiler. Bugün kendi üretimimiz olan patatesi üretemez duruma geldik. Son 1 yılda da patateste ciddi bir üretim yetersizliği ve akabinde de ciddi bir fiyat artışı yaşanmaya başladı. Tanzim satışlar gibi konularla çare aranmaya başlandı. Yazık ki bunlar da günü kurtarmaya yönelik. Türkiye’nin aylık 250 bin ton patates tüketimi var. Şu ithal edilecek 200 bin ton patates ülkenin bir aylık ihtiyacını karşılayacak patates. Peki bir ay sonra ne olacak? Yani siz üreticinize destek olmadığınız takdirde bir ay sonra ne yapacağız? Nereye kadar üretmeden yaşayabileceğiz” dedi.

“KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ”

Ödemiş’te bugün 1 kilogram patatesin üreticiye üretim maliyetinin 1 lira ile 1,5 lira arasında değiştiğini vurgulayan Akgün, “Yani bir üretici ürününü 2 liraya satabilmeli. Ama fiyatın 4 liraya 5 liraya çıkması üretimin yeterli olmadığının bir göstergesi. Türkiye’de ekim alanlarının bu denli azalması ülkemizde bu sıkıntılı sürecin daha da devam edeceğini gösteriyor. Bir an önce patates ekim alanlarının belirlenmesi, patates üretim alanlarında küçük ve orta ölçekli üretimin sağlanabilmesi  gerekiyor. Hükümet tarafından önlemler alınması gerekiyor. Sertifikalı tohumla üretimin desteklenmesi özellikle küçük ve orta ölçekli üreticiler için önemli. Ödemiş’e baktığınızda  küçük ve orta ölçekli üreticimizin 10 ile 20 dekar arasında tarımsal işletme büyüklüğüne sahip olduğunuzu görüyorsunuz. İşte bu üreticilerimiz patates üretemiyorlar artık. İşte bu insanlarımızın desteklenmesi gerekiyor ki biz patates ithal etmek durumunda kalmayalım” ifadelerine yer verdi.

SOĞANDA SIFIR GÜMRÜK VERGİSİ UZATILMIŞTI

Ocak ayında da soğandaki Gümrük Vergisi, Şubat ayı sonuna kadar kaldırılması kararı alınmıştı. Halen tezgahlardaki kilo fiyatı 7 lira olan soğandaki sıfır Gümrük Vergisi uygulaması 31 Mart’a kadar uzatılmıştı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,662AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Yıldırım-İmamoğlu: Yayımlanmayan tartışma

Bugün herkes muhtemelen İmamoğlu-Yıldırım tartışmasını tartışıyor olacak. Tartışmadan önce kaleme alınan bu...

Öğrenciye su indirimi AKP grubunu böldü: ‘Evet deseler de hayır diyorum’

31 Mart seçimlerinin ardından gün yüzüne çıkan, YSK’nin İstanbul seçimlerine yönelik verdiği...

Kamu bankalarının kâr oranı azalıyor: Bankalar, iktidarın hedeflerine alet edildi

Volkan AteşAKP iktidarının seçim yatırımları ve politikalarının...

Mağduriyet değil mahrumiyet

AKP ve RTE‘nin en büyük propaganda başarılarından biri “mağdur” edilmişlerin sesi oldukları...

“İnsanlar eski reisi istiyor, Erdoğan arayış içinde”

İktidara yakın Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Erdoğan'a "İnsanlar eski reisi istiyor"...

Bir ‘demokrasi’ fotoğrafı: 15 yıllık gazeteciler ilk kez tanık oldu

Türkiye demokrasisinin geldiği yeri özetleyen nokta bu başlık aslında. Adayların karşı karşıya...

İhracatçılara ‘kambiyo vergisi’ muafiyeti getirildi

Sanayi sicil belgesi sahibi işletmeler ve ihracatçı birliklerine üye olan ihracatçılar, döviz...

İmamoğlu ile Yıldırım açık oturumda karşılaştı: İsrafın belgesini reddetti

Türkiye, 17 yıl sonra ilk kez siyasi liderlerin TV ekranlarında tartışmasına tanıklık...

“Şehremini” ve “şehremaneti”

Bir hafta sonra İstanbul Anakent Belediye Başkanlığı seçimi yenilenecek. Bana göre “yinelenen”...

Herkesi davamıza bekliyoruz

Dilan Esen16 Haziran 2013’te Gezi Direnişi’nde polisin...

Sonraki haber