Anasayfa EKONOMİ Patateste ithalat dönemi!

Patateste ithalat dönemi!

Ödemiş’in lokomotif ürünü patatesle ilgili “200 bin tonluk ithalata sıfır Gümrük Vergisi” kararı alındı. 20 Nisan’a kadar olan dönemde sıfır Gümrük Vergisi ile ithal edilecek patates ile pazardaki etiketlerin ateşinin düşürülmesi hedefleniyor.

Birkaç yıl öncesine kadar “Tarlada kaldı”, “Patates eken dert topladı” gibi haberlerle gündemde olan Ödemiş’in Sarıkızı’na rakip yurtdışından geliyor. Ticaret Bakanlığı’nın “Patates İthalatında Tarife Kontenjanı” uygulanmasına ilişkin tebliği ve konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

20 NİSAN’A KADAR İTHAL PATATESE GÜMRÜK VERGİSİ YOK

Tebliğe göre ithal edilecek 200 bin ton patatesten 20 Nisan 2019 tarihine kadar Gümrük Vergisi alınmayacak. Tezgahlarda kilo fiyatı 5 liraya kadar ulaşan patatesin ateşini azaltmayı hedefleyen bir adım olarak düşünülse de Ödemiş’te bahar patatesinin hasadına yaklaşık 1 ay kala yapılacak ithalat kafaları karıştırdı.
Bu yılki güz hasadında, gerek ekim miktarının az oluşu, gerek artan maliyetler, gerekse de hava koşulları ile fiyatlar yükselse de geçmiş yılların zararlarını onarabilmek ve uçuşa geçen maliyetlerle baş edebilmek için mücadele eden üreticinin bir umut ektiği patateste bahar hasadına yaklaşık 1 ay kala alınan ithalat kararının etkileri merakla bekleniyor.

AKGÜN: “OLUMSUZ BİR KARAR”

Üretimin merkezi Ödemiş’te yankı uyandıran patateste Gümrük Vergisi’nin kaldırılması kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ödemişli Ziraat Mühendisi Özkan Akgün, “Bizim gibi ekim alanlarının geniş olduğu, ekonominin patatese bağlı olduğu insanlar için olumsuz bir karar. Düşünün bundan iki yıl önce insanların patatesi toprak altında kalmıştı. Söküm maliyetini bile karşılamadığı için patatesler çürümüştü. O zaman bunun milli bir servet olduğunu, hükümetin bununla ilgili çare üretmesi gerektiğini söylediğimizde duymayanlar, patatesin şu an içinde bulunduğu çaresizliğe, fiyatla ilgili dengesizliğe, ki bu da üretilmeyişinden kaynaklanıyor, ithalatla çare bulmaya çalışıyor” diye konuştu.

“PATATES ÜRETEMEZ DURUMA GELDİK”

Patateste Türkiye’nin sadece iki yıl öncesine kadar 6 milyon ton üretimle dünyanın 13. Büyük üreticisi konumunda olduğunu hatırlatan Akgün, “Ancak bu iki yıldaki zararla geçen hasatlarla birlikte üretimimiz 3 milyon tonlara düşen bir süreç yaşadık. Binlerce üreticimiz, özellikle küçük ve orta ölçekli üreticimiz üretimden vazgeçtiler. Bugün kendi üretimimiz olan patatesi üretemez duruma geldik. Son 1 yılda da patateste ciddi bir üretim yetersizliği ve akabinde de ciddi bir fiyat artışı yaşanmaya başladı. Tanzim satışlar gibi konularla çare aranmaya başlandı. Yazık ki bunlar da günü kurtarmaya yönelik. Türkiye’nin aylık 250 bin ton patates tüketimi var. Şu ithal edilecek 200 bin ton patates ülkenin bir aylık ihtiyacını karşılayacak patates. Peki bir ay sonra ne olacak? Yani siz üreticinize destek olmadığınız takdirde bir ay sonra ne yapacağız? Nereye kadar üretmeden yaşayabileceğiz” dedi.

“KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ”

Ödemiş’te bugün 1 kilogram patatesin üreticiye üretim maliyetinin 1 lira ile 1,5 lira arasında değiştiğini vurgulayan Akgün, “Yani bir üretici ürününü 2 liraya satabilmeli. Ama fiyatın 4 liraya 5 liraya çıkması üretimin yeterli olmadığının bir göstergesi. Türkiye’de ekim alanlarının bu denli azalması ülkemizde bu sıkıntılı sürecin daha da devam edeceğini gösteriyor. Bir an önce patates ekim alanlarının belirlenmesi, patates üretim alanlarında küçük ve orta ölçekli üretimin sağlanabilmesi  gerekiyor. Hükümet tarafından önlemler alınması gerekiyor. Sertifikalı tohumla üretimin desteklenmesi özellikle küçük ve orta ölçekli üreticiler için önemli. Ödemiş’e baktığınızda  küçük ve orta ölçekli üreticimizin 10 ile 20 dekar arasında tarımsal işletme büyüklüğüne sahip olduğunuzu görüyorsunuz. İşte bu üreticilerimiz patates üretemiyorlar artık. İşte bu insanlarımızın desteklenmesi gerekiyor ki biz patates ithal etmek durumunda kalmayalım” ifadelerine yer verdi.

SOĞANDA SIFIR GÜMRÜK VERGİSİ UZATILMIŞTI

Ocak ayında da soğandaki Gümrük Vergisi, Şubat ayı sonuna kadar kaldırılması kararı alınmıştı. Halen tezgahlardaki kilo fiyatı 7 lira olan soğandaki sıfır Gümrük Vergisi uygulaması 31 Mart’a kadar uzatılmıştı.

SON HABERLER

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.