Anasayfa YAZARLAR Patlıcana mermi sıkmak…

Patlıcana mermi sıkmak…

Seçim kampanyasının; biri üzerinden iktidarın, diğeri üzerinden de muhalefetin ilerleyeceği iki ana ekseni olacak. AKP’nin seçim kampanyasını başlattığı Sivas’taki konuşmasında, Erdoğan bu iki ekseni de somutladı.

Erdoğan, “domates-patlıcan-patates-sivri biber” diyerek; ekonominin durumuna ve krizin artık bıçak olup tencere kaynatabilmek için pazar pazar dolaşan vatandaşların kemiğine dayanmış olmasına işaret ediyor.

Muhalefetin politikasını bu eksen üzerinden yürüteceğini görüyor. Dahası, her şeye karşın hala AKP’ye oy verecek olsalar bile, kendi seçmenlerinin de yaşadıkları hayattan sadece şikayet ederek kendilerinden uzaklaştığının farkında.
Domates-biber-patlıcan, AKP’li seçmenin elinde de iktidarı vuran bir silaha dönüştü!

31 Mart’tan sonra memleketi çok daha ciddi sıkıntılar bekliyor. İş çevrelerinde; Yunanistan ve Portekiz gibi ağır kriz yaşamış ülkeler yüzde 1,5 faiz oranıyla dış borç bulabilirken, Türkiye’nin yüzde 9 gibi bir faiz oranıyla bile borç bulamadığı konuşuluyor.

AKP hükümetleri bugüne kadar her ekonomik sıkıntıya bir dış adres gösterdi. Bugün ise, hamasetle vatandaşların “milli duygularına” seslenerek domates- biber-patlıcandaki fiyat artışlarının Türkiye’nin terörle mücadelesinin, Suriye’de girişilen savaşın bedeli olduğu tezine sarılıyor!

Görünen o ki, 31 Mart’a kadar bir yandan AKP’li belediyelerin semt pazarlarına alternatif olarak kurduğu çadırlarda daha ucuza domates-biber-patlıcan satmaya çalışırken, öte yandan da her mitingde, domates-biber-patlıcancılara “Siz bir merminin fiyatını biliyor musunuz?” diye yüklenecekler.   

Erdoğan, “domates-biber-patlıcancı” diye yüklenip, “İki ay Afrin’de leblebi, çekirdek mi kullandık?” diye muhalefete hesap sorar gibi yapsa da, o sözlerin ucu onun mitinglerine gelip kadro talep eden vatandaşa da dokunuyor.

Deniz bittiği için artık ne kadro dağıtmak kolay, ne de domates-biber-patlıcanı ithal etmek!

Vatandaşlar, gıda fiyatlarındaki artışın, sebze ve meyvedeki pahalılığın nedeninin atılan mermiler olduğuna ikna olunca, “O halde o mermileri neden attın? Suriye’de ne kazandın?” diye sormayacaklar mı? “İşi üç beş ayda bitirecek, Şam’da namaz kılacaktık, ne oldu?”nun cevabını aramayacaklar mı?

Suriye’de gelinen noktanın itirafı, rejimle asla görüşülmeyeceğini söyleyen Erdoğan’ın “Suriye ile alt düzeyde politika yürütülüyor” cümlesidir. “Alt düzeyde politika”dan kastedilen istihbarat örgütlerinin görüşmeleri ve herhalde bu ilk günden beri olan bir şeydi. Şimdi olansa, Suriye’de geri vitese takıldığının ilk ağızdan ifadesinden başka bir şey değil.

Dış politikasıyla da iç politikasıyla da iflas etmiş bir iktidar var ve kendisinden başka herkesi “terörist” ilan ederek ayakta durmaya çalışıyor. Sonunda, teröristin kapsama alanı hallerde sebze-meyve işiyle uğraşanlara kadar genişledi ve onlar da namlunun ucuna kondu: “Kendini devletten güçlü zanneden varsa, devlet nasıl teröristlerin Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te mağaralarda işini bitirdiyse, halde terör estirenlerin de işini bitiririz.”

AKP’nin geldiği nokta patlıcana mermi sıkmaktır ve patlıcana sıkılan mermiler ona oy veren kitlelere de değiyor.

Göç kuramları insanların yurtlarını terk edip başka diyarlara gidişlerini “itici” ve “çekici” faktörlerle açıklarlar. İnsanların bir yerden bir başka yere doğru yollara düşmeleri için, onları bulundukları yerlerden “iten” ve gidecekleri yere “çeken” nedenler olmalıdır. 

Patlıcana mermi sıkılması, AKP’de “itici” nedenlerin fazlasıyla varlığının kanıtı. Eksik olan, “çekici” bir muhalefet adresi!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,032AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

AKP, 15 bin kişinin yaşadığı mahalleyi ‘terörist’ ilan etti

AKP Maltepe İlçe Başkanlığı tarafından Maltepe ilçe seçim merkezinin taşınması talebiyle hazırlanan...

AKP’li belediye 21 bin liraya tespih almış!

AKP’den 10 milyon 500 bin TL borçla Elazığ’ın Yazıkonak belde belediyesini devralan...

Fenerbahçe’den ‘UEFA’ açıklaması

Fenerbahçe Kulübünden yapılan açıklamada, "Kulübümüz Yargı Dairesine sevk edilirken, olası UEFA gelirlerinden kesilmek üzere...

Tunç Soyer: Ekrem İmamoğlu’nun her zaman yanında olacağız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve...

YSK, kamu görevlisi olduğunu belirtti: 23 Haziran’da sandıklara imam başkan

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul seçiminin iptaline ilişkin gerekçesi üzerindeki tartışmalar sürerken, imamların...

Mansur Yavaş’tan araç ve ihale genelgesi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımına...

Venezuela’da mahkumlarla polis çatıştı: ‘En az 23 ölü’

Venezuela’da bir polis merkezinde tutulan mahkumların polise saldırarak firar girişiminde bulunmasının ardınan...

Aydın Büyükşehir’den 650 milyonluk yatırım: Sarıçay barajı için geri sayım başladı

Aydın Büyükşehir Belediyesi önemli bir yatırıma daha imza atıyor. İkizdere barajından sonra...

İzmir ‘Demokrasi Nöbeti’ne devam ediyor

AYCAN KARADAĞİstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimlerinin Yüksek Seçim...

TÜİK Başkanı Yinal Yağan, trafik kazası geçirdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Yinal Yağan, makam aracının bariyere çarptığı kazada...

Sonraki haber