Patronlar ‘tasarruf tedbirleri’ istiyor

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), ülkedeki ekonomik duruma ilişkin yaptıkları ortak açıklamada hükümetin yanında olduklarını duyurdu. Taleplerini de sıralayan patron örgütleri, daha sıkı bir para politikasına geçilmesini, ‘tasarruf tedbirlerini’ de içeren maliye politikasının en kısa sürede açıklanmasını istedi.


‘Daha sıkı bir para politikasına geçilmeli’
Açıklamada şöyle dendi: “Hükümetin açıkladığı ekonomik programın hedefleri ve alınmakta olan önlemlerin başarısı için iş dünyası azimle destek olmaya kararlıdır. Son dönemde karşılaştığımız finansal zorlukları milletimizle dayanışma içinde aşacağız. Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır ve bu süreçte reel sektörümüzün üretim ve istihdam kapasitesinin korunması son derece büyük önem arz etmektedir.”

Açıklamada, ülke ekonomisinin gerek küresel gelişmeler gerekse iç dinamikler nedeniyle hassas bir dönem içerisinde olduğu belirtilerek, bu durumun reel ekonomi üzerinde kalıcı bir etkiye neden olmaması için şu adımların atılması talep edildi:

»“Merkez Bankası’nın dün sabah likidite yönetimi için attığı olumlu adımların yanısıra, kurun istikrara kavuşması için daha sıkı bir para politikasına geçilmesi,

»Sıkı para politikasını destekleyecek tasarruf tedbirlerini içeren maliye politikasının en kısa sürede açıklanması,

»Enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi için güven verici somut bir yol haritasının bir an önce hazırlanması,

»En önemli ekonomik partnerimiz olan Avrupa Birliği ile ilişkilerin yeniden olumlu çerçeveye kavuşturulması,

»ABD ve Türkiye’nin mevcut sorunların stratejik ortaklık çerçevesinde diplomasi yoluyla ve ivedilikle çözülmesi için çaba göstermeye devam etmesi.”

BİZİ TAKİP EDİN

360,150BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,358TakipçiTakip Et
7,987AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL