Anasayfa MEDYA Peki yarın ‘Sabah’ hedefe kim koyulacak?

Peki yarın ‘Sabah’ hedefe kim koyulacak?

Sabah’tan bir haber: Başlığı “Kamuoyu yargıyı göreve davet ediyor. PKK’nın kanalı neden hala yayın yapıyor. Yargı PKK kanalları için de harekete geçsin” şeklinde. Bu kadarla kalmıyor. Haber spotu hedef gösterme konusunda bir adım daha öne geçiyor. “Fetullahçı Terör Örgütü’nün medya organlarının mahkeme kararıyla Türksat uydusundan çıkarılmasının ardından aynı kararın PKK’ya yakın kanallarda da uygulanması bekleniyor. Terör örgütü propagandası yapan İMC TV’nin halen Türksat üzerinden yayın yapmasına kamuoyu tepkileri de sürüyor.” Yani haber tam da tahmin edilen şeyi yapıyor, “cemaat kanallarına uygulanan tarifeyi baz alarak” aynısını başkaları için de istiyor. Belli ki terör tanımları için diğer muhalif gruplara sıra gelecek. Gezi’de hangi grupların ne kadar kolay “terör” tanımına sokulduğunu hatırlarsanız, bunu görmek zor değil. Bu haftaki Köşe Vuruşu’nda bu haberi öğelerine ayırarak incelemek isterim.

Hangi kamuoyu?
Sabah gazetesi demiş ki, “kamuoyu yargıyı göreve davet ediyor?” Burada bahsedilen hangi kamuoyu acaba? Haberin detayına girdiğimizde “sosyal medyadan da tepkiler gelmeye devam ediyor” gibi muğlak bir kamuoyu kaynağı gösterilmiş. Bu herhalde savcılar için atılmış bir işaret fişeği. Destekledikleri parti %49,5 alınca duruma göre nöbetçi kamuoyu tayin etmek de mümkün oluyor demek ki. AKP-Cemaat koalisyonunun mutlu günlerinde özellikle Cemaat yayın organlarında bu tarz “yargıya bir şeyler işaret etme” haberleri görürdük, aynı gelenek devam ediyor olmalı.

‘Yargı harekete geçsin’ ne demek?
Haber hiçbir kanıt ya da belge sunmaksızın “İMC TV’yi PKK kanalı” ilan etmiş. Üzerine yargıyı göreve davet etmiş ama kendisini yargının yerine de koyup infaz etmiş yani. Üstelik her gazeteci bilir ki, bu ülkede bu sadece yargıyı göreve davet etmek demek değil, alenen hedef göstermek ve o kurumda çalışan herkesi tehlikeye atmak demek. Seçim öncesi dillerine doladıkları “Beyaz Torosların” dönemi de tıpkı böyleydi. Aynı haberin son paragrafında kapatılması için adı geçirilen Özgür Gündem’in 90’larda defalarca bombalandığını unuttunuz mu? Özgür Gündem’in birçok çalışanı ‘faili meçhullere’ kurban giderken, bölgede sadece 90’larda 46 gazete kapatıldı. “Beyaz Toros” artık üretilmiyor diye hedef göstermek meşrulaştı mı sanıyorsunuz?

“PKK’ya yakın kanallar” vurgusu
Haber başlığında “PKK’nın kanalı” vurgusu yapılsa da spotta “PKK’ya yakın kanallar”a bağlanıyor iş. Peki bir kanalın bir gruba “yakın” olup olmadığına kim karar veriyor? Hadi birileri verdi diyelim, “yakın?” ne demek yani? Yakın veya uzak gibi muğlak tanımlamalarla “ifade özgürlüğü”ne kastedilebiliyor mu?

Sıra kimde?
Özellikle Cemaat’in yaptıklatından dolayı Cemaat kurumlarına yönelik baskınlara sessiz kalanların Sabah’ın “İMC TV” haberine dikkat kesilmesi ve ses vermesi şart. Bu “terörist” tanımlaması üzerinden işin nerelere uzatılacağının da bir göstergesi. Kaldı ki, bu yazı yazıldığı sırada aralarında BirGün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Berkant Gültekin ve İmtiyaz Sahibi İbrahim Aydın’ın da aralarında olduğu 18 gazetecinin “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı dava başlamıştı. Pek “ama” deme lüksümüz kalmadı artık.

***

KANAL KAPATILSIN DİYENLERİN SANSÜR İSYANI

Yukarıda söz ettik. Birkanalın ve bir gazetenin kapatılması için haber yapan Sabah’ın yer aldığı grup aynı zamanda bir “sansür isyanı”nda şu günlerde. Yani YSK ve RTÜK’ün A Haber’e verdiği yayın durdurma cezalarını “sansür” olarak niteleyerek “A Haber’ime dokunma!” diye kampanya başlatmış durumda. Cezaları bile tartışmadan sormak gerek, “İMC TV Haberi” ile zaten kendi kendinizi yalanlamış olmuyor musunuz, siz değil yayın durdurma kanalı komple atmak istiyorsunuz yahu, birazcık da yüzünüz kızarmaz mı?

***

YANDAŞLIK YASASINDA NÖTR HABERCİLİĞİN ANLAMI

“Bir süre önce Fethullah Gülen’le yaptığı telefon görüşmesinin ses kayıtları basına yansıyan ve o konuşmada “Emirlerinize hazırım efendim” dediği iddia edilen Turgay Ciner ise yeni “emir almamış” olacak ki TV’leri ve gazetesi G-20’ye karşı nötr bir habercilikle yetindi. Tek kelimeyle utanç verici!” Bu paragraf Sabah yazarı Melih Altınok ‘un pazartesi günkü yazısından. Haberi “nötr vermek” ne zamandan beri “utanç verici” oldu yahu? Yandaşlık yasasında öyle demek ki.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,522AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Havayolu şirketleri uçak biletlerinin fiyatını yükseltmek için bakanlıkla görüşüyor

Havacılık sektörü; dolar kurunun ve akaryakıt fiyatlarının yükselmesi, enflasyon, işçilik ve diğer...

Adana’da 22 bin litre sahte içki ele geçirildi

Son günlerde sahte içki sonucu yaşanan ölümler artmaya devam ediyor.

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 5 akademisyen görevden alındı

BERKAY SAĞOLDokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi...

Bursluluk Sınavı sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı sonuçları "www.meb.gov.tr" internet...

James Jeffrey ile görüşme sonrası yeni bir görüşme: Çavuşoğlu Lavrov’u aradı

ABD'li Jeffrey ile Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan görüşmeden hemen sonra Rusya Dışişleri Bakanı...

Trump: İran’ın CIA raporu yalan

İran’ın, CIA adına casusluk yaptığı belirtilen 17 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili açıklamasına...

CHP’den Burhan Kuzu’ya ’15 Temmuz’ yanıtı

CHP Milletvekili Muharrem Erkek, AKP'li Burhan Kuzu'nun, "FETÖ'cülerden aldığı izinle tankların arasından...

LGS’de boş kontenjanlar ve taban puanları açıklandı

LGS'de boş kontenjanların ve taban puanlarının açıklandığı duyuruldu.LGS...

Instagram’dan Van Gölü Ekspresi paylaşımı

Van Gölü Ekspresi'nin, Ankara-Tatvan-Van seferi sırasında çekilen bir fotoğrafı Instagram’ın resmi hesabından...

Yılmaz Güney Sahnesi sezonu rekorla kapattı

Ankara Çankaya Belediyesi'nin yeniden yaptığı Yılmaz Güney Sahnesi, 2019 yılı sanat sezonunda...

Sonraki haber