Pınarbaşılılar kazandı, Uşak Valiliği kaybetti: ‘ÇED gerekli değildir’ raporu hukuksuzdur!

Uşak’ın Sivaslı ilçesine bağlı Pınarbaşı Belediyesi, Uşak Valiliği aleyhine açtığı ÇED gerekli değildir raporunun iptali davasını kazandı. Taşocaklarına karşı birçok eylem yaparak tepki gösteren Pınarbaşılılar, kararı sevinçle karşıladı.


Manisa 1. İdare Mahkemesi’nde görülen davada “Maden işletme ruhsatı verilen alanın 25 hektardan büyük olduğu halde, küçük gösterilerek etaplar halinde işletmeye açılmasının planlandığı, aslında ruhsat alanının 98,84 hektar olduğu, buraya ÇED gerektiği halde Uşak Valiliği’nin gerekli değildir raporu vermesinin hukuka uygun olmadığı ve iptaline” hüküm verildi.

Alanı küçük göstermişler!
Yaklaşık 10 yıldır yerleşim alanlarının içine kadar giren taşocaklarının can ve mal güvenliğini ihlal ettiğini, tarımın ocakta oluşan toz nedeniyle bitme noktasına geldiğini vurgulayan Pınarbaşılılar, kararı sevinçle karşıladı.

Bölgede kalker ocağı işletmek isteyen Güven Madencilik’in talebine karşılık Uşak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 26 Aralık 2017 tarihinde ÇED gerekli değildir raporu vermesi üzerine, Pınarbaşı Belediyesi iptal davası açtı.

Yöre halkından Bayram Özadam, Süleyman Oğuz, Ayvaz Üçkuyu ve Ali Tuğlu’nun müdahil olduğu davada iptal gerekçeleri şöyle sıralandı:
pinarbasililar-kazandi-usak-valiligi-kaybetti-ced-gerekli-degildir-raporu-hukuksuzdur-470114-1.
“Proje dosyasındaki veriler gerçeği yansıtmıyor. Tarım arazileri, zeytinlik ve orman alanları zarar görmektedir. 100’den fazla su kuyusu kurumuş, maden faaliyetleri başlamadan önce 100 koyundan 150 kuzu alınırken bu sayı 60’a düşmüş, otlaklar tozla kaplanmış, solunum yolları rahatsızlıkları artmıştır. Güven Madencilik, 10,8 hektarlık alan için maden arama ruhsatı almasına rağmen yaklaşık 100 hektarlık alanda işlem yapmaktadır ve faaliyet alanını gerçek faaliyet alanından daha küçük gösterip projeyi ÇED sürecinden kaçırmıştır.”

‘İşlem yapılacak alanda ÇED gerekli’
Mahkemenin iptal kararında, şu ifadeler yer aldı:

“Açık işletme usulü ile yapılacak maden faaliyetinin 25 hektarın altında (10,38 hektar) olması nedeniyle proje tanıtım dosyası üzerinden işlem yapılmışsa da ruhsat alanı 98,84 hektar olan ve yönetmelikte belirtilen 25 hektarlık sınırdan daha büyük bir alanı kapsadığı anlaşılan faaliyet konusunun ÇED’e tabi olduğu; ÇED gerekli değildir kararının hukuka uygun bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır.”

10 yıllık mücadele
Yaklaşık 10 yıldır taşocaklarıyla mücadele eden Pınarbaşılılar, kararı sevinçle karşıladı.

Davaya müdahil olan Bayram Özadam, “Bu mücadele kişisel değil, beldemizin yaşanılabilir bir kasaba olarak kalması için verilen mücadeledir. Birlikten kuvvet doğar, bu işin sağı solu olmaz” dedi.


BİZİ TAKİP EDİN

359,024BeğenilerBeğen
54,864TakipçiTakip Et
1,080,423TakipçiTakip Et
7,416AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL