Anasayfa ARŞİV 'Pisti gördüm' dedi, düştü

‘Pisti gördüm’ dedi, düştü

Atlasjet Havayolları”na ait KK 4203 sefer sayılı İstanbul-lsparta seferini yapan MD 83 tipi yolcu uçağının İsparta Süleyman Demirel Havalimanı”na iniş yaptığı sırada düştüğü bildirildi. Uçağın iniş yapmak üzere Süleyman Demirel Havalimanı kulesinden izin aldıktan sonra güneyden kuzeye inişe geçmek için alçalmaya başladığı sırada Keçiborlu ilçesi Çukurören Köyü yakınlarında düştüğü açıklandı.

İstanbul Atatürk Havalimanı”ndan saat 00.50″de İsparta”ya gitmek için havalanan KK 4203 sefer sayılı uçak, 01.36″da iniş için alçalmaya başladığı sırada radardan kayboldu. Tekrar irtibat kurulamayan uçağın saat 06.10 sıralarında İsparta”nın Keçiborlu İlçesi”ne bağlı Çukurören köyüne düştüğü ortaya çıktı.

UÇAK PİSTİ GÖRDÜĞÜNÜ BİLDİRDİ
Konuya ilişkin olarak açıklamada bulunan Atlasjet CEO”su Tuncay Doğaner, “World Focus”tan kiraladığımız uçağımız in kaptan pilotu, pisti gördüğünü ve alçalmaya başladığını bildirdi. Ancak bir süre sonra uçak radar ekranlarından kayboldu. Uçuşun o anına kadar herhangi bir sorun söz konusu değildi. Uçağın İstanbul”dan yaklaşık 1.5 saat rötarlı kalktığı belirtiliyor, bu durum hava olaylarına bağlı olarak yaşanmıştır. İniş yapılacak bölgede yoğun sis vardı” dedi.

KARA KUTUYA ULAŞILDI
Atlasjet”e ait uçağın kara kutularına ulaşıldı. Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden verilen bilgiye göre, kazanın nedenlerini araştırmak üzere oluşturulan kaza kırım heyetinin, enkaz bölgesinde yaptığı arama çalışmaları neticesinde kara kutu olarak adlandırılan CVR VE FDR cihazlarına ulaşıldı. Heyetin kaza bölgesindeki araştırma ve incelemelerinin devam ettiği ifade edildi.

KAZA SONRASI İDDİALAR
Atlasjet”e ait İstanbul-Antalya seferini yapan yolcu uçağı ile ilgili kaza sonrası yapılan açıklamalarda kaçırma olabileceği de iddialar arasında. Yetkililer kazaya yol açan birden fazla neden ortaya çıkacağını belirtirken uçak kazalarının son 10 yıl içerisindeki kazalarının tamamının yurt içinde olması, yurt içi havaalanlarının operasyonu kolaylaştıracak alet yetersizliğine işaret edildi. Yetkililer, Uçak normalde U dönüşü yaparak pisti karşılaması gerekiyordu. Buna karşılık pilot Ü dönüşü yerine O dönüşü yaparak yaklaşık 1800 metre yükseklikte dağın yamacına çarptı.

KAZAYA AÇIKLIK GETİRDİ
Emekli Hava Pilot Seyfettin Seymen ise kazada da ilginç bir özellik olduğuna dikkat çekti. Seymen, yaptığı açıklamada: “Uçak düşük süratte uçuyormuş. Flaplar kanat yüzeyini genişletir. Birde bir önemli olan uçağın gövdesinin bütün olarak duruyor olması. Yani burada uçağın kuyruk kısmı kopmuş zarar görmüştür. Bu uçağın kuyruk kısmından darbe almış olabileceğini gösteriyor. Pilot pisti görüyorum dedikten sonra yaklaşık 4 dakika sonra piste inmiş olması gerekir. Ama böyle olmamış ve pilot kuleye pisti görüyorum diye bilgi verip dedikten sonra 1800 metredeki yamaca bindirmiştir” dedi.

SİYASİ GÖSTERİŞ İÇİN YAPILDI
Seymen, İsparta Havaalanı Siyasi gösteriş için yapılmıştır diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu havaalanı yaban kazlarının göç yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu ise göç mevsiminde uçuşları tehlikeye attığı gibi doğal hayatı da olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca bu havaalanı yapılırken sulak alanlara ve doğal bitki örtüsüne de büyük zararlar verilmiştir. Antalya havaalanının çok yoğun olduğu zamanlarda yolcu uçakları buraya yönlendirilmektedir. Ama yılda toplam 10 yolcu uçağın iniş-kalkış yapmadığı bu havaalanına gerçekten ihtiyaç olmadığı ve boşu boşuna tonla para harcandığı açıktır. Zaten doğru dürüst bir meteoroloji istasyonu bile yoktur.

İLK UÇUŞ 2001″DE
Atlasjet Havacılık A.Ş. 14 Mart 2001 tarihinde Öger Holding A.Ş. tarafından kuruldu, İç ve Dış Hatlarda Tarifesiz Seferlerle Yolcu ve Yük Taşımacılığı yapmak üzere ruhsatlandırıldı ve ilk uçuşunu 1 Haziran 2001 tarihinde gerçekleştirdi. Uçuş operasyonuna 2 adet Boeing B-757-200 tipi uçak ile başlayan Atlasjet, takip eden zaman içinde, Eylül 2001 ayında aynı tipte üçüncü ve Temmuz 2003 tarihinde yine aynı tipte dördüncü uçağını filosuna dahil etti. Nisan 2004 tarihinde, ETS Tur”n ve Öger Tur”un güçlerini bir-leştirmesiyle Atlasjet”te yeni bir yapılanmaya gidildi. 14 Haziran 2004″te “İç ve Dış Hatlarda Tarifeli ve Tarifesiz Seferlerle Yolcu ve Yük Taşımacılığı” yapmak üzere ruhsatlandırılan Atlasjet 1 Temmuz 2004 tarihinden itibaren iç hatlarda tarifeli seferlerine başladı.

VOLKAN ŞAHIN-OZLEM ZORCAN-OZGUR GURLEYEN

* * *

Radardan kaybolmadan yapılan görüşme
ATLASJET tarafından World Focus Havayollarından kiralanan uçak, İstanbul-lsparta seferi için Atatürk Havalimanı”ndan saat 00.51″de havalandı. Uçağının kaptan pilotu Serhat Özdemir, kalkıştan 28 dakika sonra Isparta”daki kuleyle bağlantı kurdu. Kaptan pilot: İsparta kule, iyi geceler. İsparta Kule: İyi geceler, devam edin. Kaptan pilot: Atlasjet KK 4203, İsparta vor üzeri.


İsparta Kule: Anlaşıldı. In-bound oluş ikaz. İsparta kule, “pisti görerek ineceğini” belirten kaptan pilota, meydanı gördüğü zaman yeniden temas kurma komutu verdi. Pilotla kule arasında son konuşma saat 1.36″da gerçekleşti. Kaptan pilot: İsparta kule, In-bound olduk.İsparta Kule: Anlaşıldı Atlasjet. Yaklaşmaya devam edin.Bu diyalogdan sonra uçakla irtibat kesildi. Bölge dağlık, hava karanlık olduğundan karadan arama çalışmaları zorklukla yürütülünce Ankara”dan Hava Kuwetleri”ne ait Cougar tipi helikopter bölgeye gönderildi. Helikopter, termal kamerayla uçağın düştüğünü tespit etti.


* * *
Hayatını kaybedenlerin isimleri belirlendi
UÇAKTAKİ
7 kişilik mürettebatının isimleri şöyle: Ferhat Özdemir (Kaptan Pilot), Fahir Aksoy (2. pilot), Çağatay Şirin (Kabin amiri), Mana Topçu (Hostes), Sinem Hatice Vurgul (Hostes), Mümine Bulut (Hostes) ve Alaattin Çelik Gürtürk (Teknisyen). Yolcuların isimleri ise şöyle: Özlem Karataş, Nuri Tığlı, Bahri Öndürücü, M.Rafî Taşkent, Muhsin Öndürü-cü, Şakir Özsoy, Kasım Mehmet Saygılı, Perihan Kudu, Sinem Kudu, Aysun Fatime Balcı, Mustafa Zengi, Davut Demirkurt, Hayri Tok-göz, TevfıkBüyükçayh, Mehmet Yiğitbaşı, Ze-liha Yiğitbaşı, Özgen Berkol Doğan, Engin Abat, Engin Arık, Sibel Uysal, Mehmet Yılmaz, Necati Kartal, Saniye Kartal, Hakan Ulu-taş, İskender Hikmet, Şenel Fatma Boydağ, Fahrettin Oğurlu, Özcan Oğurlu, Hakan Ya-kup Tullu, Alp Tezcan, Oğuz Cafer Çiftçi, Yusuf Çiftçi, Nazire Kurnaz, Gözen Polat, Mustafa Fidan, Doğan Göktaş, Hazal Kaynak, İsa Çobankaya, Saniye Çobankaya, Yaşar Çoban-kaya, Burhan Tepebaşı, Kuşen Mustafa Ham-za Hemreli, Fuat Güler, Mustafa Çalışkan, Kenan Büyük, Süleyman Hilal, Ayşe Cantürk, Melike Ceylan, Sadettin Baysal.


BİLİM İNSANLARI UÇAKTAYDI
Yolcular arasında Süleyman Demirel Üniversitesinin davetlisi olarak, konferans vermek üzere gelen bilim adamlarının da bulunduğu öğrenildi. SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi”nce bugün düzenlenecek “fizik” konulu bir konferansa katılmak üzere Atlasjet uçağına binen ve hayatlarını kaybettikleri bildirilen yolcular arasında, Boğaziçi Üniversitesinden Prof. Dr. Engin Arık, Araştırma Görevlisi Özgen Berkol Doğan, Yüksek Lisans Öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesinden Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ve Araştırma Görevlisi Mustafa Fidan da bulunuyor.


MD 80″İN SİCİLİ KABARIK
Mcdonnell Douglas 80 serisi uçaklar bugüne dek toplam 966 kişinin öldüğü 22 farklı kazaya karıştı. Mcdonnell Douglas (MD) 80 serisi, orta mesafeli seyahatler için 130 ila 170 yolcu kapasiteli uçaklar olarak tasarlandı ve 1980 yılından itibaren ticari seferlere başladı. Üretimine 1999 yılında son verilen MD-80 serisi uçaklar, halen American Airlines, Delta ve Alitalia gibi büyük havayolu şirketleri kullanmaya devam ediyor. Alaska Havayolları”na ait MD-83 tipi bir uçak, 2000 yılında Pasifik”e düşmüş ve kazanın ardından yapılan incelemede bu uçaklarda teknik bir hata saptanmıştı. 2005 yılında meydana gelen Swissir kazasının ardından ise, MD serisi uçaklarda kullanılan yalıtım materyalinin yanıcı olduğu ortaya çıkmıştı.


* * *
Ölümden döndü
DEVLET
Planlama Teşkilatı ile ortak yürütülen ve 10 farklı üniversitenin katılımı ile gerçekleşen teknoloji projesinde görevlendirildikleri için İsparta”ya giden Doğuş Üniversitesi öğretim üyelerinin, pazar günü yapılacak programa erken katılma kararı almaları nedeniyle bilederini de iki gün önceye aldıkları öğrenildi. Ekibin 4″üncü ismi ise Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkant Ali Çetin”di. Özel nedenler ile biletinin tarihini değiştirmeyen Çetin, hayatta kaldı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,153AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Süper Lig’de küme düşen takımlar açıklandı

2018/2019 sezonunda Süper Lig’e veda eden son iki takım belli oldu. Akhisarspor’un...

Binali Yıldırım: CHP adayı mağdurmuş. Hadi oradan. Bir mağdur varsa benim

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "CHP adayı mağdurmuş. Hadi...

Antalya’da orman yangını

Antalya'nın Finike ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, yaklaşık 3 hektarlık alanda...

Trump’ı sosyal medyadan eleştiren yargıç görevden uzaklaştırıldı

ABD'nin Utah eyaletinde görevli bir yargıç ABD Başkanı Donald Trump'ı sosyal medyada...

Suriye ordusunun İdlib operasyonu sürüyor: Kritik kasaba geri alındı

Suriye ordusunun İdlib'in kuzeybatısına doğru ilerleyişinde kritik bir öneme sahip olan Kefr...

‘Erdoğan’a hakaret’ gözaltıları: Bir kişi daha sosyal medya paylaşımından ötürü gözaltına alındı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan Erdoğan'a yönelik hakaret içeren görseller...

Sancaktepe’de toprak kayması: Bina boşaltıldı

İstanbul Sancaktepe'de yan tarafta bulunan inşaat alanındaki toprak kayması dolayısıyla girişi kullanılamaz hale...

Bursa’da iş cinayeti: İki işçi düşerek yaşamını yitirdi

Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Panayır Mahallesi’nde bir otelin dış cephe temizliğini yapan...

Urfa’da tarlaya uçaksavar mühimmatı bağlı balon düştü

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde bir tarlaya ucunda uçaksavar mühimmatı bulunan ve misinayla birbirine...

Kaftancıoğlu: Devlet, ilçe seçim kurullarını da mağdur ediyor

Beykoz İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin 23 Haziran seçimleri için oluşturulan sandık kurullarındaki...

Sonraki haber