Anasayfa GÜNCEL Plajların özelleştirilmesine karşı eylem: Kıyıları parası olanlar değil, herkes kullansın

Plajların özelleştirilmesine karşı eylem: Kıyıları parası olanlar değil, herkes kullansın

ŞEBNEM SUBAŞI

Türkiye’nin en gözde tatil beldelerinden Datça’da plajların kiralanmasına karşı dava açıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muğla Çevre Vakfı (MUÇEV) arasında imzalanan, özel kişi ve işletmelere plajları işletme hakkı veren protokolün iptali için Datça Kent Konseyi Muğla İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Datça Kent Konseyi Kıyı Grubu üyeleri tarafından önceki gün yapılan başvurunun ardından yapılan açıklamada, davanın her aşamasının takipçisi olunacağı bildirildi. Kıyıları parası olanların değil, herkes tarafından kullanılmasını isteyen Datçalılar, MUÇEV Limited Şirketi’nin sahilleri kiralayıp, fahiş tutarda paralar ödenerek girilebilir yerlere dönüştürmesinin halkı zor durumda bıraktığını kaydetti. Sahillere giriş ücretlerinin yanı sıra şezlong ve otopark ücretlerinin de dahil edildiğini, bu durumda sadece parası olanların plajlardan yararlanabildiklerini belirtti.

‘Kıyılar herkesindir’

Kent Konseyi Başkanı Hayriye Balkan, kıyıların sadece parası olanların değil, zengin-yoksul, kadın-erkek, yaşlı-genç, hiçbir ayrım olmaksızın, herkes tarafından eşit biçimde kullanılması gerektiğini söyledi.

Balkan, hukuka aykırı bu işlemlerin, benzerlerinin tekrarlanmasına engel olmak amacıyla MUÇEV ile imzalanan işletme protokollerinin tümünün iptali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yüzlerce imzalı dilekçe ile başvuruda bulunduklarını, ancak bakanlıktan kendilerine hiçbir yanıt verilmediğini söyledi. Balkan, “Bakanlığın bu olumsuz ve hukuka aykırı davranışına karşı, haklarımızı hukuk yoluyla korumak için Muğla İdare Mahkemesi’ne dava açtık” dedi.

Fahiş tutarda paralar ödenerek girilebilir

MUÇEP Datça Sekreteri Oya Özgüven ise, dava süreci ile ilgili BirGün’e yaptığı açıklamada, “Muğla’da birçok kıyı alanı, çeşitli türde turizm tesisleri, yazlık siteler gibi çeşitli kişi ve kuruluşlar tarafından kişisel olarak halkın kullanımına kapatılmış durumda. Buralar, fahiş tutarda paralar ödenerek girilebilir yerlere dönüştürüldü. Serbestçe kullanılamayan, sadece para ödenerek girilebilen plajlarımızın bir kısmı MUÇEV Turizm Ticaret Ltd. Şti. unvanlı bir şirket tarafından ya bizzat işletiliyor ya da işletmecilere kiralanıyor” ifadelerini kullandı.


Bu durumun sadece Datça için söz konusu olmadığını kaydeden Özgüven, “Tüm sahillerimiz aynı durumda. Denize girecek sahilimiz kalmadı ” dedi.

MUÇEV Limited Şirketi’nin işlettiği Kadın Azmağı ve İztuzu plajları için açılan davaların kazanıldığını, Danıştay tarafından da onandığını belirten Özgüven, sahillerin bir şirket tarafından kiralanmasının hukuksuz olduğunu vurguladı.

Özgüven, anayasanın “Kıyılar devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir” hükümlerini içerdiğine dikkat çeken Özgüven, kamu yararını gözetmek için dava açtıklarını ve sonun kadar da takipçisi olacaklarını belirtti.

BODRUM: GİRİŞ ÜCRETİ 200 TL

Önemli turizm merkezlerinden olan Bodrum’da özel plajlara giriş 40-200 TL arasında değişiyor. Marmaris, Datça, Fethiye, Dikili, Marmaris, Ayvalık ilçelerindeki özel plajlara giriş ücretinini yanısıra, şezlong ve şemsiye için ortalama 20 TL alınıyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,680AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına katılacak

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan...

Anadolu Efes final serisinde 3-2 öne geçti

Anadolu Efes, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisi 5. maçında Fenerbahçe...

Ağrı’da aşırı yağışların yol açtığı selde 4 kişi hayatını kaybetti

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde etkili olan selde 2'si çocuk, 4 kişi hayatını kaybetti.

Erdoğan: Herkesi kucaklamak için geliyorum diyen kişi, bu milletin, devletin valisine it diyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadim Dostlar Buluşması programında konuştu....

Rusya: Sınırlarımıza yaklaşan Amerikan B-52N’lere önleme yapıldı

Su-27 savaş uçaklarının, Karadeniz ve Baltık Denizi yönünden Rusya sınırlarına yaklaşan Amerikan...

Ekrem İmamoğlu’nun burs desteği sözüne İBB’den açıklama

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İstanbul Büyükşehir...

Arap Birliği Genel Sekreteri: Türkiye neo-Osmanlıcılık kisvesi altında Siyasal İslam’ı teşvik ediyor

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Türkiye ve İran'ı Ortadoğu'da genişleme...

İstanbul seçimine 6 gün kaldı: İmamoğlu ve Yıldırım bugün ne yaptı?

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik iptal kararının...

İmamoğlu: Her şey çok güzel oldu

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece'de miting düzenledi. İmamoğlu...

CHP’li Ağbaba: Çalınan Türkiye’nin itibarıdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 31 Mart'ta yapılan...

Sonraki haber