Plan yerine şov yaptılar göçmenler hedef oldu
18.05.2017 08:54 GÜNCEL
Göçmenlerin entegrasyonu yerine siyasi şovu uygun gören iktidarın uygulamaları yine göçmenleri hedef haline getiriyor. İstanbul Sultangazi’de göçmenlerle mahalleli arasında yaşanan gerilimin arka planını mahallede yaşayanlara sorduk

Meltem Yılmaz
@meltemmmylmz

İstanbul Sultangazi’deki İsmetpaşa mahallesinde Afgan göçmenlerle 15 Mayıs günü mahalle sakinleri arasında başlayan ve Ramazan Şahin adlı bir kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan olayın yankıları devam ediyor. Mahallede yaşayan Afgan ve Pakistanlıların neredeyse tamamı tahliye edilmişti. Yaşananlar ‘sığınmacıların entegrasyonu ve sığınmacılara yönelik saldırılar’ konularını tekrar gündeme getirdi. Zira Türkiye’nin her yerinde tehlikeli boyutlara tırmanan olayların sağlıklı biçimde çözülmemesi halindeyse toplumsal fay hatlarının kırılması tehlikesi söz konusu. Sultangazi’de de aynı durum geçerli. Mahalleli, sağlık hizmeti alamamalarından, iş bulamamalarından, kiraların yükselmesinden göçmenleri ‘sorumlu’ tutuyor. Dahası, bölgede, mahallenin ‘gençlerinin’, Afganlar’ın evlerini basıp silah ve bıçakla haraç kestiği mafyatik bir ilişkiler ağı oluşmuş durumda. Mahallede konuştuğumuz kişiler, polisin Suriyelileri tahliye etmemesi durumunda, haftasonu büyük çatışmaların çıkacağını söylüyor. BirGün olarak gittiğimiz mahallede, çok çarpıcı gerçeklerle karşılaştık.

‘Olay namus değil, haraç meselesi’

Öncelikle mahalle esnafı, olayın iddia edildiği gibi, Afganların bir genç kıza laf atmasından değil, mahalledeki birtakım gençlerin Afganlardan sıklıkla haraç kesmesinden kaynaklandığını anlatıyor. Kebap restoranı olan bir esnaf, “Bu mahallede 2 bin 500 civarında Afgan, yaklaşık 4 yıldır yaşıyor. Bu insanlar toplu halde ev tutup yaşar, ayakkabıcılık başta olmak üzere çeşitli sektörlerde çalışır, ekonomiye katkı sağlarlardı. Oldukça terbiyeli, namuslu insanlardı. Bizim bugüne kadar onlardan hiçbir sıkıntımız olmadı. Ancak onlar büyük sıkıntı içerisindeydi” diyerek, şöyle devam ediyor:

“Afganlar, mahallenin gençlerinin sık sık bıçaklarla, silahlarla evlerini basıp kendilerinden haraç kestiklerini anlatıyorlardı. ‘Türkiye çok büyük problem’ diyorlardı. Son zamanlarda, korkularından evlerinde elektriği bile yakamıyorlar, fenerlerle geziyorlardı. Benim gözlemlerime göre de bizim halkımız çok büyük haksızlıklar yaptı onlara. Son olayda da, sanki Afganlar bir kıza laf atmış gibi yansıttılar ve bu bahaneyle hepsini mahalleden attırdılar” diye konuşuyor.

plan-yerine-sov-yaptilar-gocmenler-hedef-oldu-288352-1.

Benzer şekilde, mahallede süt satan Murat Aydın da, Afganların dürüst ve zararsız bir yaşam sürdüklerini söylüyor. “Bu mahallede Türkler Afganlar’dan, Suriyeliler de Pakistanlılar’dan haraç keser. Çünkü bizim millet çalışmıyor, onlar çalışıyordu, ekonomiye katkıları oluyordu. Şimdi az ilerdeki fabrika bile bomboş. Ama bu insanların bu mahalleden gönderilmesi kasıtlı bir kışkırtma. Birileri karışıklık çıkarmaya çalıştı. Ölen kişinin amcaoğlu ile konuştum geçenlerde, o bile bütün Afganlar’ın gönderilmesi için ‘canilik’ dedi, ‘biz İsrail miyiz?’ diye sordu.”

‘Gençler zevkine haraç kesiyor’

Kebap restoranı sahibinin iddialarını, öldürülen Ramazan Şahin’in akrabası Sedat Yıldırım’a soruyoruz. Yıldırım, mahallenin gençlerinin Afganlardan haraç kestiklerini kabul ediyor. Gerekçesi ise ilginç. Yıldırım, gençlerin “zevkine haraç kestiklerini” söylüyor:

“Bizim gençler hızlı yaşamayı sever, o nedenle gasp ederler. Ama namusumuz da her şeyimizdir, kimse bizim karımıza kızımıza laf atamaz. Hem o Afganlar misafir, ne olursa olsun bize silah çekmemeleri lazımdı. Ramazan öldü, ölen canımız geri gelmez ama Belediye Başkanı bize mahalledeki bütün Afganların sınır dışı edileceği sözünü verdi. Zaten çoğu gönderildi, gönderilmeyen de kaçmış. Bu durumdan memnunuz.”

Haftasonu Suriyeliler’e saldırı olacak iddiası

Berber Cihan Çatır da Türkiye Cumhuriyeti’nin pek çok yurttaşı gibi, devletin sağlayamadığı temel hizmetler ile işsizlikten göçmenleri sorumlu tutuyor. Dahası, haftasonu, mahalleli ile Suriyeliler arasında çatışma olacağının bilgisini veriyor: “Afganlar da Pakistanlılar da ucuza çalışıyor, bizimkiler işsiz kalıyor. Suriyelilere gelince, onlar da yüksek fiyatlara ev tutup buradaki kiraları yükseltiyorlar. Bende olmayan para onlarda var. Olan bize oluyor. Bu tahliye işi daha önce yapılmalıydı. Zaten eğer birkaç gün içerisinde Suriyeliler de tahliye edilmezse, büyük olayların çıkacağı duyumunu alıyoruz.”

Sultangazispor Taraftar Derneği’nin de internet sitesinde paylaşılan bir açıklama da, berber Çatır’ın verdiği bilgileri doğruluyor. İnternet sitesinde, birebir şu ifadeler yer alıyor:

“Biz Tepkimizi Dile Getirerek Gerekli Siyasi Adımların Atılarak Tahliye İşlemlerini Başlanması Sağladık. Söz Konusu Adımlar Dur aksayana Kadar Taraftarlar Derneği Olarak Herhangi Bir Protesto Yürüyüş Organizasyonumuz Yoktur. Münferit Olarak Sokağa Çıkacak Olan Vatandaşların Sorumluluğu Asla Ve Asla Sultangazispor Taraftarlar Derneği Sorumluluğunda Değildir. ADIM GECİKMESİ VEYAHUT AKSAMASI DURUMUNDA TEKRAR SOKAKLARDAKİ YERİMİZİ ALACAĞIMIZDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN.”

‘Suriyelilerin evleri yakılıp yıkılacak’

Bakkal Ömer Şahan da, şu ana kadar tüm Afganların “evlerinin yakılıp yıkıldığını”, bundan sonra da Suriyelilerin “evlerine aynı şeyi yapacaklarını” belirterek, mahallenin göçmenlere duyduğu öfkenin nedenlerini şu sözlerle anlatıyor:

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ev bulamıyorken, bu Afganlar istedikleri gibi toplanıp ev tutuyorlar. Biz sağlık hizmeti için telefonla randevu için aylardır beklerken, göçmenler sıraya girmeden sağlık hizmeti alıyorlar. Bizim gençlerimiz işsiz gezerken bunlar günde 20 liraya çalışıp bütün işleri kapıyorlar. Bir esnaf, dükkanı için vergi öderken, Suriyeli bir esnaf 5 yıl boyunca vergi vermiyor. Bu durumda ne oluyor? Halk bu göçmenlere öfkeleniyor. Çünkü bu göçmenler bizim sırtımızdan yiyip içip bize zarar veriyorlar. Zaten son zamanlarda gözleri iyice açıldı. Devlet buralarda ne yaşandığının farkında değil. Devlet olanları görmediği için millet cezasını kendisi kesiyor.”

‘Afganların ölümü gizlendi’

Mahallenin ismini vermek istemeyen bir başka esnafı ise çarpıcı bir iddia ortaya attı. Ramazan Şahin adlı yurttaşın öldürülmesinin ardından çıkan çatışmada, birden çok Afganın öldürüldüğünü, ancak bu olayın gizli tutulduğunu iddia ederek, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bugüne kadar yetkililere çok kere bildirdik, mahallede gerginlik olacak diye söyledik. Ama Tayyip Erdoğan’ın mitingine binlerce polis gelirken, buraya bir tane polis gelmiyor. Geçen gün yaşanan olayda da, halk bir polisi linç etmeye kalkıştı zaten. Çünkü polis her şeyi bir kenara bırakmış, görüntü alıyoruz diye bizi tehdit ediyor. Burda biz mülteci durumundayız, ama bunun suçlusu göçmenler değil, devlet. Fakat gel gör ki bunu cahil insana anlatamazsın, onlar göçmenleri suçlu buluyor ve bu yüzden saldırıyorlar.”