Plastikten kurtulmanın oldukça basit beş yolu
12.07.2018 07:44 YAŞAM
Dünyanın başına dert olan atıkların başında gelen plastikleri günlük hayatta en aza indirebilecek basit önerileri derledik. Unutmayın, plastik doğada çözünmeden yüzlerce yıl kalabilir

Çevre kirliliğinin en büyük sebeplerinden biri olan plastik atık ve benzer doğada çözünemeyen maddeler, gezegenimizin geleceğini tehdit ediyor. Plastikler doğada yaklaşık 400 yıl çözünmeden duruyor ve özellikle okyanuslar ile içinde yaşayan canlılar için büyük bir sorun haline geliyor. Araştırmalara göre okyanuslardaki plastik atık miktarı ortalama 150 milyon ton. Plastiği azaltmak için devlet politikaları hayata geçirilmeli ama bizlere de görevler düşüyor. İşte günlük yaşantınızda plastik kullanımını en aza indirebileceğiniz ve hayatınızı aslında daha pratik hale getirebilecek birkaç öneri:

Bez çanta edinin
Günlük hayatta en fazla plastik atık oluşturan araç-gereçlerden biri de poşetler. Neredeyse her gün uğradığımız marketlerden, bakkallardan, manavlardan ve kişisel bakım marketlerinden ve bunlara benzer yerlerden plastik poşetlerle çıkıyoruz. Omuza takılabilen ve katlanınca neredeyse bir cüzdandan daha küçük olan bez çantaları rutin bir eşya gibi çantamızın bir köşesinde bulundurmak, alışverişlerimizin ardından aldığımız ürünleri plastik poşete gerek duymadan taşımamızı sağlayacaktır. Sırf bu yöntemle bile doğaya büyük katkı sunacaksınız.

Su matarasına yer açın
Özellikle yaz aylarında dışarıda su içmeden durmak neredeyse imkânsız. Her kişinim her gün 1 şişe su aldığını düşündüğümüzde ise ortaya çıkan plastik atığın büyüklüğünü anlayabiliriz. Su matarası edinir ve evden çıkmadan doldurursanız, hem dışarıdan su almak zorunda kalmazsınız hem de sürdürülebilir bir dünya için kendi adımınızı atmış olursunuz.

Plastik kamışları hayatınızdan çıkarın
Plastik kamışlar denizlerimiz için kötü haber niteliği taşıyor. Bir içecek siparişi verirken kamışa gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünün; eğer yoksa istemediğinizi söyleyin.

Plastik çatal-bıçak kullanmayın
Kafeden salata ya da yoğurt aldığınızda ya da dışarıdan yemek siparişi verdiğimizde önümüze gelen çatal-bıçaklar genelde plastik oluyor. Dışarıdan yemek söylediğimizde restoran veya kafeye plastik çatal-bıçak istemediğinize dair not düşebilirsiniz. İş yerindeki çekmecenize çatal koymak da iyi fikir.

Atıkları geri dönüşüme bırakın
Her ne kadar dikkat etsek de evlerimize az da olsa plastik girmeye devam edecektir. Bu durumda da yapmamız gereken şey bu plastikleri, neredeyse artık her mahallede bulunan geri dönüşüm konteynırlarına bırakmak.