Anasayfa ARŞİV Politik tiyatro-2

Politik tiyatro-2

Birinci Dünya Savaşı’nın devrimci gelişmeler taşıyan kriz yıllarında, Alman İşçi Tiyatrosu’nda, reformist ve küçük burjuva niteliklerle dolu ‘dernek tiyatroları’ biçimi egemendi. Bu topluluklar Alman İşçi Tiyatroları Birliği çatısı altında toplanmıştı. Birliğin organı da ‘Volksbühne/Halk Sahnesi’ idi. Devrimci çıkışlar Proletkült (Proleter Kültürü) sahnelerinde ya da proleter podyumlarda görülebiliyordu. Bu oyun malzemelerinde ise, genelde bir devrim heyecanı, etkili sahne söylevi ve yoldaş
ça dayanışma çağrısı ağırlıktaydı.
Erwin Piscator yönetiminde, Berlin’de ‘Proleter Tiyatro’ kuruldu. Tiyatro sanatını kolektif bir eylem olarak özümlemiş ve bu tutumla gerçekleştiren bu topluluğun, çoğunluğu işçi oyunculardan meydana geliyordu ve kendine özgü bir de seyirci organizasyonu vardı. 1921’e kadar, Karl August Wittfogel’in ‘Sakat’, Andor Gabor’un ‘Büyük Kapı Önünde’, Lajos Barta’nın “Rusya’nın Günü”, Maxim Gorki’nin ‘Düşmanlar’, Upton Sinclar’in ‘Prens Hagen’i oynadıkları oyunlara örnek olarak verilebilir.
Bu yıllarda Alman Komünist Partisi ve ilerici kitle örgütleri daha yoğun bir şekilde kitle çalışmasına yöneldiler. Devrimci ajitasyona hizmet eden her araçtan ve sanatsal ajitprop çalışmalardan da sonuna kadar yararlanılıyordu. İşçi tiyatrosu bu yönden çok zengin ve etkili olanaklar getirmekteydi. Solcu tiyatro grupları, reformist tiyatro birliğinden ve dernek amatörlüğünden hızla kopmaya başladılar, yeni örgüt biçimleri oluşturdular. Proleter oyun ekipleri, işçi kabareleri ve nihayet devrimci ajitprop topluluklar kurdular.
Dünya ekonomi krizi yıllarında ajitprop topluluklar hareketi doruğuna ulaştı. Büyüyen faşist tehlikeye karşı proleter birlik-cephesi için yorulmadan mücadele eden devrimci işçi oyuncu topluluklarının sayısı 400’ü aşıyordu. İşçi tiyatrosunun bu başarılı etkinliği, hâkim sınıfın da artan terörüne neden oldu. Devlet mekanizması, ajitprop topluluklara karşı baskı yöntemleri uyguluyordu. 1933’de Nazi iktidarı ile işçi tiyatrosu tam faşist terör altına alınana kadar, yasaklama, tutuklama ve işçi oyuncular aleyhine açılan davalar gündelik olaylardan olmuştu. Bu dönemde ajitprop eylemin sanatsal ve yöntem sorunları üstüne, işçi tiyatrosu içinde geniş bir tartışma oluştu. İşçi tiyatrosu, işçi oyuncuların nitel gelişimi için sistem oluşturdu. İlerici profesyonel sanatçılarla işçi oyuncuların sürekli birlikte çalışmalarının sağlıklı biçimleri gerçekleştirildi. Konu olarak da işçi tiyatrosuna yeni alanlar açıldı. Repertuvar daha da zenginleşti. Çerçevesi sahne baladından tüm akşamı dolduran bütüncül ajitprop oyuna genişlerken sahne montajı da dramaturji prensibi aşamasına varıyordu.
Yükselen sosyalist hareketlerle birlikte sanatçı, savaşa, askerliğe, monarşiye, burjuvaziye ve faşizme karşıydı; bunun yerine proletaryayı ve sınıfsız bir toplumu öngörüyordu, bunun içinde sanatçının politikayla yakından ilintili olması gerektiğine inanıyordu. İşte bu yıllarda politik tiyatro; işçi tiyatroları, ajitprop topluluklar bünyesinde şekillenmeye ve ağırlık kazanmaya başlar. Ardından Epik Kuram, B.Brecht’in dehası tiyatro tarihine eklemlenecektir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,005AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Babacan başkanlık mı istiyor?

Bizim başkanlık sisteminin tam olarak ne olduğunu anlamak için YSK’nın İstanbul seçimi ile ilgili gerekçeli...

Yeni bir Nevin Yıldırım vakası daha

Isparta, Yalvaç’ta kendisine tecavüz eden Nurettin Gider'i av tüfeği ile öldürüp başını...

Sınır vizyonda: İnsanlar, insansılar ve hayvanlar

İki ülke arasındaki hayali çizgidir sınır. Bizle ötekileri ayırır. Ama başka sınırlar...

Leyton Orient FC: Amatör futbol candır

Leyton Orient FC… Londra’nın Fulham’dan sonra en eski takımı, 117 seneden sonra 2016-17...

İmamoğlu: İBB’de kibir ve partizanlık üzerine kurulu bir düzen var

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı...

Mağluptur bu 
yolda galip!

Yunis AlaçamSüper Lig’de geçen hafta Başakşehir’i yenerek...

Erdoğan: Bizim literatürümüzde UBER diye bir şey yoktur

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da esnaf ve sanatkarlar ile bir araya...

Endonezya’da Agung Yanardağı’nda patlama

Endonezya'nın Bali Adası'ndaki Agung Yanardağı'nda patlama meydana geldi.

İptal oyu veren YSK üyesinin eşi AKP aday adayı çıktı

İBB seçimlerinin iptali yönünde oy kullanan YSK üyesi İlhan Hanağası'nın eşi Avukat...

Selçuk Kozağaçlı’ya ‘Lawyers For Lawyers’ ödülü

‘Lawyers For Lawyers’ ödülü tutuklu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’ya...

Sonraki haber