-Reklam-
Anasayfa DÜNYA Popülist sağ dalga ve Tropik Trump

Popülist sağ dalga ve Tropik Trump

ABD’de Donald Trump, Macaristan’da Victor Orban, Hindistan’da Narendra Modi, Filipinler’de Rodrigo Duterte, Polonya’da Jaroslaw Kaczynski, İtalya’da Matteo Salvini… Liste daha da uzatılabilir. Yükselen sağ popülist dalganın iktidara taşıdığı son isim Brezilya’nın Trump’ı olarak adlandırılan Jair Bolsonaro.


Dünyanın farklı coğrafyalarında da olsalar benzer zeminler üzerinden yükseliyorlar. İsimleri farklı olsa da yok aslında birbirilerinden farkları. Hepsi aynı siyasi iklimin ürünleri. Hepsi de sağcı otoriter bir anlayışın tezahürleri.

Ortak özellikleri kadın, emek, sol düşmanı olmaları, ötekilerden nefret etmeleri, otoriter, neo liberal kapitalist yağmayı savunmaları. Sağ iktisadi fikirlerle popüler bir muhafazakâr kültürel söylemi bir araya getirerek, kitleleri korkular üzerinden teslim alabiliyorlar.

Muhafazakar sağcı popülist liderler Trump, Bolsonaro gibi zengin işadamları içinden çıkabildikleri gibi, Orbán, Modi, Duterte gibi alt orta sınıf bir geçmişten de gelebiliyorlar.

Sağ popülist dalga yükselirken
Kapitalist küresel krizin yarattığı hoşnutsuzluk kapitalist merkezlerde merkez siyasetleri sarsarken, ortaya çıkan öfke üzerinde tepinen aşırı sağcı figürler bu krizi fırsata çevirebiliyorlar.

Dünya bir Trump ile baş edemezken, dört bir tarafta yeni Trump’lar sırayı bekliyor. Trump’ın akıl hocalarından Steve Bannon, aşırı sağ dalgayı örgütlemek için Avrupa’da karargâh kurarken, Almanya, Fransa, Norveç, Danimarka, Hollanda, Avusturya, İngiltere gibi ülkelerde yabancı düşmanı, aşırı sağcı popülist partilerin yükselişi de sürüyor.
Alman AfD, Bavyera’nın ardından Hessen eyaletinde de büyük sıçrama yaptı. Alman faşistler bütün eyaletlerde parlamentoya girmeyi başardılar. Anketlere göre ülke genelinde ise ana muhalefet konumundalar! Benzer yükseliş Finlandiya’dan Baltık Devletleri’ne, Avusturya’dan Slovakya’ya kadar bütün kıta genelinde sözkonusu.

Trump’ın Latin versiyonu Bolsonaro
Latin Amerika da bu popülist sağ dalgadan azade değil. ‘Tropik Trump’ olarak da adlandırılan Bolsonaro her yönüyle Trump’ın Latin versiyonu. ABD destekli sağ muhalefetin siyasi türbülansa sürüklediği önce parlamento ardından da yargı darbelerinin gerçekleştirildiği ülkede, işkenceden tecavüze, eşcinsellerden kadınlara, Amazon ormanlarından siyah Brezilyalılara yönelik açıklamaları nedeniyle tepki çeken bir isim. Kadınlara, siyahilere, eşcinsellere ve yerlilere açıktan düşman. Suç oranını düşürme, sokakları güvenli hale getirme, bireysel silahlanmanın önünü açma, kürtaj karşıtlığı gibi vaatlerle çıkış yaptı.

Bolsonaro’nun seçilmesiyle ülkedeki vatandaşlık hakları ile siyasi ve sosyal hakların tehdit altında. Eski bir yüzbaşı olan, darbe dönemini savunan Bolsonaro, Brezilya’yı küresel kapitalizmin istekleri doğrultusunda özelleştirmelerle neo liberal yağmaya açmayı da vaat ediyor. Devasa zengin yeraltı ve yerüstü kaynaklarına sahip Brezilya, petrol başta olmak üzere yabancı şirketler tarafından yağmalanacak.

Dış politikası da Trump’ın bir kopyası. Ülkesini Paris İklim Anlaşması’ndan çekebileceğini söyleyen Bolsonaro, anlaşmanın şartlarının Brezilya’nın egemenliğini sınırladığını ve Amazon bölgesine dair alınacak kararlar konusunda hükümetin elini bağladığını savunuyor. Trump’ın politikaları ile örtüşen bir diğer yaklaşımı ise İsrail’i önceleyen dış politikası.

Latin Amerika’yı bekleyen tehlike
İki binli yılların başından bu yana ülkeyi yöneten İşçi Partisi iktidarının devredilmesiyle birlikte, Güney Amerika’nın ve de dünyanın en büyük ülkelerinden Brezilya’da bir dönem sona ermiş oldu. Durum sadece Brezilya için değil Latin Amerika açısından da iç açıcı değil. Venezuela ile birlikte Latin Amerika’daki “solcu iktidarlar kuşağı”nın beslendiği ülkelerdendi Brezilya. Ve artık yok.

Brezilya’nın da kaybedilmesiyle Güney Amerika tamamen sağın, ABD dostu neo liberal iktidarların insafına bırakılmış oldu. ABD’nin emperyalist hegemonya alanı Latin Amerika’yı her zamankinden de zor günler bekliyor.

Zor günler sadece Brezilya’yı ve Latin Amerika’yı değil, bütün dünyayı bekliyor olacak. Sağ popülizmin bu kadar yükseliyor oluşunun küresel ölçekteki etkileri kendisini yakında gösterecektir. İki dünya savaşı arasındaki sağcı, otoriter, popülist liderlerin neler yaptığına tarih tanıktır.


- Reklam -

SON HABERLER

Sri Lanka’daki saldırılar: Ölü sayısı 359’dan 253’e çekildi

Sri Lanka'da, Sağlık Bakanlığı geçen Pazar günü meydana gelen patlamalarda ölenlerin sayısını...

Fenerbahçe, üst üste 5’inci kez Dörtlü Final’de

THY Avrupa Ligi play-off turu dördüncü maçında Fenerbahçe Beko, deplasmanda Litvanya'nın Zalgiris...

Orhan Gencebay’ın oğlu bıçaklandı

Orhan Gencebay'ın oğlu Gökhan Gencebay Beşiktaş'ta tartıştığı bir taksici tarafından bıçaklanarak yaralandı....

23 Nisan New Haven’de Atapark’ta kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Amerika Birleşik Devletlerinin Connecticut eyaletine...

Soma protestosuna polis saldırısı: Gözaltılar var

DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği üyeleri, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş....

Kadınlar sokakta: İstismara sessiz kalmıyoruz

Küçükçekmece’de 5 yaşındaki kız çocuğunun cinsel istismara maruz bırakılması üzerine başta olayın...

İBB veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasını durdurdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mahkeme kararında belirtilen hususların yerine getirilmesi için veri kopyalama...

Cumhuriyet Gazetesi çalışanları yeniden cezaevine girdi!

Cumhuriyet gazetesi davasında 5 yılın altında hapis cezasına mahkum edilen ve mahkumiyet...

Hapse girmek için gün sayanın tuhaf düşünceleri

Nereden başlayalım? Hiç kuşkusuz günün günlerin olayı, nihayet seçilmiş olan kişiye...

Garanti Bankası’nın ismi değişiyor

Garanti, BBVA Grubu'nun yürüttüğü dijital dönüşüm stratejisi doğrultusunda, gerekli yasal süreçlerin tamamlanmasından...

Sonraki haber