Prof. Dr. Galip Yalman: Kapitalist devletin otoriter biçiminin krizi yaşanıyor
16.04.2018 10:25 GÜNCEL

YAŞAR GÖKDEMİR

Özgür Üniversite’nin 2018 Bahar Dönemi, Galip Yalman’ın “Kapitalist Kriz Sarmalında XXI. Yüzyıl, Neyin Krizi?” başlıklı semineriyle devam etti. Yalman, “Bugün kapitalist devletin otoriter biçiminin krizini yaşıyoruz” dedi. BirGün’e Suriye’ye yönelik saldırıyı değerlendiren Yalman, “Obama döneminde de benzer şeyler oldu. Hatta Trump göreve gelir gelmez yine bir şeyler yaşandı. Bence bu olayın bir raundu daha olur” ifadelerini kullandı.

Özgür Üniversite’nin çok çeşitli başlıklarla ilgi çekici seminerlerin yapıldığı 2018 Bahar Dönemi, Galip Yalman’ın “Kapitalist Kriz Sarmalında XXI. Yüzyıl, Neyin Krizi?” başlıklı semineriyle devam etti. İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Özgür Üniversite’de gerçekleşen seminerde kapitalist sistemdeki krizlerden, özelleştirilmelere kadar birçok konuya değinildi.

Yalman kriz kavramına değinerek, “Kriz ya da bunalım kavramını neredeyse 19. yüzyıldan bu yana kapitalist sistem çerçevesinde konuşuyoruz. Dolayısıyla bu krizleri kapitalist sisteme özgü olduğunu düşünüyoruz. Eğer kriz, kapitalist sistemin tanımlayıcı unsurlarından birisiyse şöyle bir sonuca varacağız; kapitalizm sürekli krizde olan bir sistemdir” diye konuştu. Yalman, şöyle devam etti: Türkiye özelinde de söyleyecek olursak sadece neoliberalizmin krizi değil, bugün kapitalist devletin otoriter biçiminin krizini yaşıyoruz.”

Galip Yalman sunumunun ardından BirGün’e ABD, İngiltere ve Fransa’nın Doğu Guta’da kimyasal silah kullanımı bahanesiyle Suriye’ye saldırısını değerlendirdi. Yalman, “Zaten ilk açıklamalara bakarsak bir yanıyla destekliyorlar. İşte kimyasal silahlara karşı sessiz kalmayalım falan, öbür taraftan da bu saldırının tek seferlik bir olay olduğu, Amerika’nın Suriye savaşını daha fazla içine girmesinin söz konusu olmadığı resmi ağızdan söylüyor. Amerika’nın içinde de bir tartışma işareti var” diye konuştu.