Anasayfa ÖZEL ‘Profesyonel’ modele geçişte ilk adım: Müdürlük yan görev olmaktan çıkacak

‘Profesyonel’ modele geçişte ilk adım: Müdürlük yan görev olmaktan çıkacak

100 günlük eylem planında duyurulan, “İdareciliğin profesyonellere bırakılması” projesinde ilk adım atıldı. MEB, meslek lisesi müdürlüğü için atölye ve laboratuvar öğretmeni olmak, imam hatip lisesi müdürlüğü için ise din öğretmeni olmak şartı getirdi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yol haritasının belirlendiği, “Vizyon Belgesi”nde ifade edilen profesyonel okul yöneticiliğine ilişkin ilk adım atıldı.

Bakanlığın, “Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği”nde yapılan değişiklikle eğitim yöneticiliğinde profesyonel modele geçişin önü açıldı. Değişiklikle mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları müdürlüğü için atölye ve laboratuvar öğretmeni olmak, imam hatip liseleri müdürlüğü için ise alan dersi öğretmeni olmak şartı getirildi. Eğitim Sen Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan, yönetmelik değişikliğiyle eğitim yöneticiliğinin ikincil görev olma özelliğini yitirdiğini savundu.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin ilk 100 günlük eylem planında duyurulan, “Eğitim yöneticilerinin profesyonellere bırakılması” projesiyle ilgili ilk somut adım atıldı. MEB’in, “Eğitimde Kalite Endeksi” uygulamasına dahil ettiği, MEB Yönetici Atama Sistemi’nde yapılan değişikliklerin ardından, Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği yeniden ele alındı. Mesleki ve teknik eğitim veren liseler ile imam hatip liselerini kapsayan yeni düzenlemeyle okul yöneticiliğine başvurulara kısıtlama getirildi. Yalnızca alan dersi öğretmenlerinin müdür olabileceği yeni düzenlemeyi eleştiren Eğitim Sen Yöneticisi Bozdoğan, değişikliğin ilk bakışta olumlu göründüğünü ancak olumsuz sonuçlar üreteceğini bildirdi.

İKİNCİL GÖREV OLMALI

Yönetici görevlendirmelerine ilişkin yönetmelik değişikliğinin daha büyük bir değişikliğin parçası olduğunu vurgulayan Bozdoğan, şunları söyledi:

“Bizler, eğitim yöneticiliğinin öğretmenlerin ikincil görevi olduğu düşüncesini taşımaktayız. Şu an var olan mevzuatta da eğitim yöneticiliği bu şekilde düzenlenmiştir. Bunun anlamı eğitim yönetiminin de okulda veya kurumda devam eden eğitim öğretim sürecinin bir parçası olmasıdır. Söz konusu ikincil göreve getirileceklerin belirlenmesinde en temel ilkenin de okulun tüm bileşenleri ile beraber eğitim yöneticisinin demokratik bir şekilde belirlenmesi olması gerekir. Eğitim yönetiminin kolektif olması kurumun işleyişinin en önemli unsurlardan biridir.”

PROFESYONEL KARİYER ALANI

Bozdoğan, Vizyon Belgesi’ne göre okul yöneticiliğinin yüksek lisans düzeyinde mesleki uzmanlık becerisine dayalı profesyonel bir kariyer alanı olarak yapılandırılacağını anımsatarak “Değişiklikleri, bunları belirleyen politik yaklaşımla beraber değerlendirmek zorundayız” dedi. Okulların profesyonel yöneticiler tarafından yönetilmesinin, eğitimin kamusal hizmet olma özelliğini yitirmesine neden olacağının altını çizen Bozdoğan, “Eğitim yöneticiliğinin öğretmenlerin ikincil görevi olmasında ısrar etmek en önemli ilke olmalıdır” diye konuştu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,509AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Marmaris’te Milli Park’a açılan yola tepki

Muğla'nın Marmaris ilçesi Baklabükü Koyu'nda bulunan Marmaris Milli Park ve Orman İşletme...

Uşak’ta çevreyi katleden madenlerle ilgili Bakanlık desteğiyle ‘olumsuz algıyı kırma’ paneli

BERKAY SAĞOLİçişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı...

Suruç anmasına polis saldırısı: 22 kişi gözaltına alındı

Suruç Katliamı’nın 4’üncü yıl dönümünde Kadıköy’de yapılmak istenen kitlesel yürüyüşe polis saldırdı....

Erbil Emniyet Müdürlüğü: Mazlum Dağ’a yardım eden Muhammed Bisksız yakalandı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Erbil'deki Türk Başkonsolosluğu görevlisinin hayatını kaybettiği saldırının...

Fox TV’de 3 ayrılık birden

Disney ile 21. Century Fox şirketlerinin birleşmesi sonucu oluşturulan yeni yapılanma bir...

Bursa’da maaşlarını ve tazminatlarını alamayan Slam Tekstil işçileri eylem yaptı

Bursa'da 1 Haziran'da kapatılan tekstil fabrikasından maaşlarını ve tazminatlarını alamayan 132 işçi,...

İstanbul’da tekne yangını

Kuzguncuk açıklarında seyreden "Boğaz Çocuğu" isimli yatta henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Açıkta yanmaya...

Twitter İran’a ait 3 ajansın hesabını askıya aldı

Sosyal medya platformu Twitter; İran resmi haber ajansı (IRNA), İran devlet televizyonuna...

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni: Röportajın yapılmaması gerektiğini Yavuz Bey’e ilettik, buna rağmen yapıldı

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, yeni parti kurma hazırlığındaki eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla...

Caretta caretta yuvalarına zarar veren magandanın ehliyetine el konuldu

Antalya'nın Kumluca ilçesinde caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının üreme alanında dirft yaparak...

Sonraki haber