-Reklam-
Anasayfa ÖZEL ‘Profesyonel’ modele geçişte ilk adım: Müdürlük yan görev olmaktan çıkacak

‘Profesyonel’ modele geçişte ilk adım: Müdürlük yan görev olmaktan çıkacak

100 günlük eylem planında duyurulan, “İdareciliğin profesyonellere bırakılması” projesinde ilk adım atıldı. MEB, meslek lisesi müdürlüğü için atölye ve laboratuvar öğretmeni olmak, imam hatip lisesi müdürlüğü için ise din öğretmeni olmak şartı getirdi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yol haritasının belirlendiği, “Vizyon Belgesi”nde ifade edilen profesyonel okul yöneticiliğine ilişkin ilk adım atıldı.

Bakanlığın, “Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği”nde yapılan değişiklikle eğitim yöneticiliğinde profesyonel modele geçişin önü açıldı. Değişiklikle mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları müdürlüğü için atölye ve laboratuvar öğretmeni olmak, imam hatip liseleri müdürlüğü için ise alan dersi öğretmeni olmak şartı getirildi. Eğitim Sen Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan, yönetmelik değişikliğiyle eğitim yöneticiliğinin ikincil görev olma özelliğini yitirdiğini savundu.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin ilk 100 günlük eylem planında duyurulan, “Eğitim yöneticilerinin profesyonellere bırakılması” projesiyle ilgili ilk somut adım atıldı. MEB’in, “Eğitimde Kalite Endeksi” uygulamasına dahil ettiği, MEB Yönetici Atama Sistemi’nde yapılan değişikliklerin ardından, Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği yeniden ele alındı. Mesleki ve teknik eğitim veren liseler ile imam hatip liselerini kapsayan yeni düzenlemeyle okul yöneticiliğine başvurulara kısıtlama getirildi. Yalnızca alan dersi öğretmenlerinin müdür olabileceği yeni düzenlemeyi eleştiren Eğitim Sen Yöneticisi Bozdoğan, değişikliğin ilk bakışta olumlu göründüğünü ancak olumsuz sonuçlar üreteceğini bildirdi.

İKİNCİL GÖREV OLMALI

Yönetici görevlendirmelerine ilişkin yönetmelik değişikliğinin daha büyük bir değişikliğin parçası olduğunu vurgulayan Bozdoğan, şunları söyledi:

“Bizler, eğitim yöneticiliğinin öğretmenlerin ikincil görevi olduğu düşüncesini taşımaktayız. Şu an var olan mevzuatta da eğitim yöneticiliği bu şekilde düzenlenmiştir. Bunun anlamı eğitim yönetiminin de okulda veya kurumda devam eden eğitim öğretim sürecinin bir parçası olmasıdır. Söz konusu ikincil göreve getirileceklerin belirlenmesinde en temel ilkenin de okulun tüm bileşenleri ile beraber eğitim yöneticisinin demokratik bir şekilde belirlenmesi olması gerekir. Eğitim yönetiminin kolektif olması kurumun işleyişinin en önemli unsurlardan biridir.”

PROFESYONEL KARİYER ALANI

Bozdoğan, Vizyon Belgesi’ne göre okul yöneticiliğinin yüksek lisans düzeyinde mesleki uzmanlık becerisine dayalı profesyonel bir kariyer alanı olarak yapılandırılacağını anımsatarak “Değişiklikleri, bunları belirleyen politik yaklaşımla beraber değerlendirmek zorundayız” dedi. Okulların profesyonel yöneticiler tarafından yönetilmesinin, eğitimin kamusal hizmet olma özelliğini yitirmesine neden olacağının altını çizen Bozdoğan, “Eğitim yöneticiliğinin öğretmenlerin ikincil görevi olmasında ısrar etmek en önemli ilke olmalıdır” diye konuştu.

- Reklam -

SON HABERLER

Hayvanların öldürülmesini yürüyüşle protesto ettiler

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde toplu hayvan öldürülmelerini protesto etmek için Tekirdağ'daki hayvanseverler birlikte...

Bahçeli’den saldırıyı destekleyici açıklama

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Antalya dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bahçeli, CHP...

Musa, 1 puanı çağırdı

Başakşehir, ligin en iyi takımlarından birisini evinde konuk ettiği kritik maçta 1...

Öztrak: Bu saldırının azmettiricileri bellidir

CHP Sözcüsü Faik Öztrak Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıya ilişkin açıklamada bulundu.

Kılıçdaroğlu’na saldıran 6 kişinin kimliği belirlendi

Ankara'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan saldırı sonrası 6 saldırganın...

Ayvalık’ta zeytin ve meyve ağaçları yandı

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, zeytin ve meyve ağaçlarının bulunduğu ormanlıkta çıkan yangında, 6...

Kılıçdaroğlu’na cenazede saldırı

Hakkari’de yaşamını yitiren asker Yener Kırıkçı’nın Ankara'daki cenaze töreninin ardından olaylar çıktı....

Adana’da ‘tüpçü’ diyene de ‘hırsız’ diyene de kapıyı açıyorlar

Adana'da hırsızlık olaylarına karşı bilinçlendirme çalışması yapan polis ekipleri kendilerini "tüpçü" olarak...

Palandöken Barajı’nın boru hattı patladı, Erzurum susuz kaldı

Erzurum'un içme suyu ihtiyacını karşılayan Palandöken Barajı'nın boru hattında meydana gelen patlama...

AKP’den İYİ Parti’ye geçen belediyede 41 bin 155 TL höşmerim borcu

AKP’den İYİ Parti’ye geçen Susurluk Belediyesi’nin 58 milyon TL borcu var. Bu...

Sonraki haber