Proje, geri dönüşü imkânsız zararlar verir

189 farklı kuş türünün yaşadığı, dünya flamingo nüfusunun yüzde 10’una, Avrupa flamingo nüfusunun ise yüzde 30’una ev sahipliği yapan Gediz Deltası’nı tehdit eden Körfez Geçiş Projesi’ne karşı açılan davada yeni gelişmeler yaşandı. Yaşam savunucularının ve meslek örgütlerinin açtığı davada bilirkişi raporu açıklandı. Yurttaşları pek çok noktadan haklı çıkaran rapora göre, projenin yapılması demek geri dönüşü imkânsız bir tahribatın yaratılması anlamını taşıyor. Proje flamingoların üreme alanını tehdit ettiği için büyük tepki çekiyor.


AKP’nin İzmir’de hayata geçirmeyi planladığı projelerden biri olan Körfez Geçiş Projesi’ne verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu’ kararına karşı, iki ayrı dava açıldı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı bazı meslek odaları ile 80 yaşam savunucusunun İzmir 3’üncü İdare Mahkemesi’nde açtığı ‘ÇED iptal’ davasında bilirkişi raporları tamamlandı. Raporda, projenin planının temel ilkeleri ve öngörüleri ile uyumlu olmadığı ve ÇED raporunun yeterli olmadığı görüşüne yer verildi. Raporda ayrıca “Projenin uygulanması halinde bu bölgede giderilmesi mümkün olmayacak zararların ortaya çıkabileceği kanaatine ulaşılmıştır” ifadeleri kaydedildi.

Ekosisteme etkisi büyük olur
Bilirkişi heyeti, ÇED dosyasında toplamda 19 milyon 870 bin 542 metreküp tarama çalışması yapılacağının belirtildiğini hatırlatarak, bu miktardaki malzemenin özelliğinin bilinmeden, nasıl bertaraf edileceğine ve bu faaliyetlerin İzmir Körfezi ekosistemine yapacağı etkilerine ilişkin değerlendirmelerin yetersiz olduğu kanaatine vardı. Projenin koruma alanları ve Gediz Deltası sulak alanı üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkilerin yeterince incelenmediği de yine raporda yer alan bir diğer ayrıntı oldu.

Proje mevzuata uygun değil
Bilirkişi raporunda, projenin kuzey aksının çok önemli bir doğa koruma alanı içerisinden geçtiği, bölgede uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmış alanların ve koruma statülerinin bulunduğu, güzergâhın güney bölümünde de tescil altına alınmış koruma statülerinin ve korunacak tarım alanlarının bulunduğu belirtilerek, koruma statüleri açısından ortaya konan güzergâhın mevzuatla uygun olmadığı, planlama ilke ve esasları ile de bağdaşmadığı dile getirildi.

proje-geri-donusu-imkansiz-zararlar-verir-485917-1.

Raporda “Projenin uygulanması halinde bu bölgede giderilmesi mümkün olmayacak zararların ortaya çıkabileceği kanaatine ulaşılmıştır” denildi. Yine projenin Çiğli çıkışından otoyol bağlantısına kadar olan kısmında geniş kapsamlı bir dolgu faaliyetinin söz konusu olacağı ve inşaat kalemi nedeniyle de canlı hayatının olumsuz etkileneceği vurgulandı.

Belediye Başkanı’na çağrı
Açılan ‘ÇED iptal’ davasına, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yanında müdahil olan İnciraltı Bahçelerarası Narlıdere Bölgesi Körfez Geçiş Platformu, İnciraltı Yeni Kale Askeri Tesisleri önünde açıklama yaptı. Platform adına açıklama yapan Avukat Mustafa Kemal Turan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun davaya katılması için çağrıda bulundu. Turan ayrıca, “Olmayan plan üzerinden ÇED raporu verilmesi doğru değil. Kaçak bir imalata doğru gidiyoruz. Hayali bir ÇED raporu alıyorlar. Hayal projesi üzerine ÇED raporu alınması doğru değil” diye konuştu.


BİZİ TAKİP EDİN

359,126BeğenilerBeğen
54,886TakipçiTakip Et
1,081,682TakipçiTakip Et
7,472AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL