Anasayfa GÜNCEL ‘Projemiz yoksullara işsizlere dokunmak’

‘Projemiz yoksullara işsizlere dokunmak’

Türkiye’nin en yoksul kentlerinden Ağrı’da belediye başkanlığı yapan Sakık, şimdi de bir başka yoksul kent Muş’tan aday. “Proje çok, ancak para yok” diyen Sakık, hedefinin yoksullara dokunmak, onların hayatını kolaylaştırmak olduğunu söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Muş’ta Belediye Eşbaşkanlığına Sırrı Sakık’ı aday gösterdi. Daha önceden Ağrı Belediye Başkanlığı yaparken yerine kayyum atanarak görevden alınan Sırrı Sakık, Muş’ta ilk defa çok güçlü olduklarını ve merkezde seçimi kazanacaklarını vurguladı. Halkla bütünleşerek hareket edeceklerini söyleyen Sakık, iktidarın ayrıştırıcı diline karşı Muş’ta bir birliktelik oluştuğunu ve yoksullara yönelik çalışmalar yapacaklarını belirtti.

>> Muş’ta HDP ve öncesindeki partiler belediye başkanlığını hiç kazanamadı? Sizin adaylığınız bu durumu değiştirebilir mi?

İlk kez böyle bir şansımız var. Burada yüksek bir halk desteği var. Sadece HDP’liler değil. AKP’den, İYİ Parti’den, CHP’den insanlar bize destek veriyor. Burada aslında Türkiye’nin özlediği bir tablo var. Parlamento hiçbir zaman uzlaşmaz, kutuplaşır. Ancak biz burada, bütün halkın ittifakını 31 Mart akşamı bir meşale yakarak armağan edeceğiz.

KAYYUMLAR SAYIŞTAY RAPORLARINDA GÖRÜLEBİLİR

>> AKP, seçimlerle alamadığı belediyeleri kayyum yoluyla yönetimine bağlama adımlarını daha önce attı. Şimdi de yine kayyum tehditleri dile getiriliyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Belediyesine kayyum atanan bir yerden buraya geliyorum. Çok kötü bir manzara söz konusu. Kayyumların neler yaptığını bütün Türkiye kamuoyu görüyor, Sayıştay raporları da bunları söylüyor zaten. Halkın iradesi yerine bir memur atamak, halkın iradesine gem vurmak… Bunun adı demokrasi değil ve bundan da hiçbir şey çıkmaz. Bu ülkede insanlar özgür olmalı. Parlamento kanalları da açık olmalı, yerel yönetimlerin kanalları da açık olmalı.

>> Muş’un sorunları nelerdir, halkın talebi nedir?

Türkiye’nin en yoksul kentlerinde gittim, oralarda faaliyet gösterdi. TÜİK verilerine göre Ağrı Türkiye’nin en yoksul kenti oluyor. Bazen Muş en yoksul kent oluyor bazen Ağrı en yoksul kent oluyor. İkisinin sıralaması ara ara değişiyor ama ikisi de en yoksul kentler. Ağrı da Türkiye’nin en yoksul kenti Muş’ta Türkiye’nin en yoksul kenti. Cumhuriyetin kuruluşundan beri bu sorun çözülmemiş hep böyle kalmış. Zaten ekonomik kriz hayatı durdurmuş. Kentin sorunu çok. İnsanlar şunu istiyor, biliyorlar evet bu devasa sorunları bizim kısa süre içerisinde çözemeyeceğimizi biliyorlar. Ancak adil bir yönetim olacağımızı biliyorlar. Dayanışma iklimidir bizi önde kılan. Adam kayırmacılık, aşiretler siyaseti belirliyor ve biz bundan yorulduk. Biz halkın yönetimini hep birlikte kuracağız. Şeffaf olacağız. Yalan söylemeyeceğiz. Halkın belediyesinde, parasında pulunda gözümüz olmayacak. Halkın istediği de budur. Biz de burada bunu büyüteceğiz.

>> Siz Muş için neler yapacaksınız?

Proje çok, ancak para yok. Borç batağı içinde olan bir belediyeden söz ediyoruz. Biz slogan taşıyan, afaki projeler yapmayacağız. Sokakta olacağız, yoksulların başında olacağız. Kentimizi temiz tutacağız. Yoksullara dokunacağız, sürekli onlarla temasımız olacak. Yoksulların yüzde 90’lara vardığı bir kentte biz yapabileceklerimizi yapacağız. Yoksulların suya erişimini kolaylaştıracağız. Ekmeği ucuz yapacağız. Yoksullara yönelik çalışmalar yapacağız. En büyük projemiz; çok şeffaf olacağız. Adil bir şekilde şehri yöneteceğiz. Belediyenin gelir giderlerini panolarla ilan edeceğiz. Ovacık’ta yapılanların hepsini biz daha önce Ağrı’da yapıyorduk, şimdi de Muş’ta yapacağız.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,944AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Geride kalanlar

Seçimler de geçti bakalım şimdi nefret tayfa ne yapacak. Son haftalarda artık yurttaşa...

G-20’ye doğru dünya ekonomisi

Küresel kapitalizm 2019’u bedbin bir ruh hali içerisinde geçiriyor. Fazla geriye gitmeye...

Şimdi başlıyor

Sandıklardan umut çıktı. İktidar, demokrasinin kırıntısı olarak elinde tuttuğu sandığı bir YSK tekmesiyle yıkmıştı....

Çarpıtılmış umut

Seçimlerin ardından sevinç içinde sokağa çıkan insanları izlerken içimde nedense tuhaf bir hüzün...

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

Sonraki haber