Anasayfa GÜNCEL ‘Projemiz yoksullara işsizlere dokunmak’

‘Projemiz yoksullara işsizlere dokunmak’

Türkiye’nin en yoksul kentlerinden Ağrı’da belediye başkanlığı yapan Sakık, şimdi de bir başka yoksul kent Muş’tan aday. “Proje çok, ancak para yok” diyen Sakık, hedefinin yoksullara dokunmak, onların hayatını kolaylaştırmak olduğunu söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Muş’ta Belediye Eşbaşkanlığına Sırrı Sakık’ı aday gösterdi. Daha önceden Ağrı Belediye Başkanlığı yaparken yerine kayyum atanarak görevden alınan Sırrı Sakık, Muş’ta ilk defa çok güçlü olduklarını ve merkezde seçimi kazanacaklarını vurguladı. Halkla bütünleşerek hareket edeceklerini söyleyen Sakık, iktidarın ayrıştırıcı diline karşı Muş’ta bir birliktelik oluştuğunu ve yoksullara yönelik çalışmalar yapacaklarını belirtti.

>> Muş’ta HDP ve öncesindeki partiler belediye başkanlığını hiç kazanamadı? Sizin adaylığınız bu durumu değiştirebilir mi?

İlk kez böyle bir şansımız var. Burada yüksek bir halk desteği var. Sadece HDP’liler değil. AKP’den, İYİ Parti’den, CHP’den insanlar bize destek veriyor. Burada aslında Türkiye’nin özlediği bir tablo var. Parlamento hiçbir zaman uzlaşmaz, kutuplaşır. Ancak biz burada, bütün halkın ittifakını 31 Mart akşamı bir meşale yakarak armağan edeceğiz.

KAYYUMLAR SAYIŞTAY RAPORLARINDA GÖRÜLEBİLİR

>> AKP, seçimlerle alamadığı belediyeleri kayyum yoluyla yönetimine bağlama adımlarını daha önce attı. Şimdi de yine kayyum tehditleri dile getiriliyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Belediyesine kayyum atanan bir yerden buraya geliyorum. Çok kötü bir manzara söz konusu. Kayyumların neler yaptığını bütün Türkiye kamuoyu görüyor, Sayıştay raporları da bunları söylüyor zaten. Halkın iradesi yerine bir memur atamak, halkın iradesine gem vurmak… Bunun adı demokrasi değil ve bundan da hiçbir şey çıkmaz. Bu ülkede insanlar özgür olmalı. Parlamento kanalları da açık olmalı, yerel yönetimlerin kanalları da açık olmalı.

>> Muş’un sorunları nelerdir, halkın talebi nedir?

Türkiye’nin en yoksul kentlerinde gittim, oralarda faaliyet gösterdi. TÜİK verilerine göre Ağrı Türkiye’nin en yoksul kenti oluyor. Bazen Muş en yoksul kent oluyor bazen Ağrı en yoksul kent oluyor. İkisinin sıralaması ara ara değişiyor ama ikisi de en yoksul kentler. Ağrı da Türkiye’nin en yoksul kenti Muş’ta Türkiye’nin en yoksul kenti. Cumhuriyetin kuruluşundan beri bu sorun çözülmemiş hep böyle kalmış. Zaten ekonomik kriz hayatı durdurmuş. Kentin sorunu çok. İnsanlar şunu istiyor, biliyorlar evet bu devasa sorunları bizim kısa süre içerisinde çözemeyeceğimizi biliyorlar. Ancak adil bir yönetim olacağımızı biliyorlar. Dayanışma iklimidir bizi önde kılan. Adam kayırmacılık, aşiretler siyaseti belirliyor ve biz bundan yorulduk. Biz halkın yönetimini hep birlikte kuracağız. Şeffaf olacağız. Yalan söylemeyeceğiz. Halkın belediyesinde, parasında pulunda gözümüz olmayacak. Halkın istediği de budur. Biz de burada bunu büyüteceğiz.

>> Siz Muş için neler yapacaksınız?

Proje çok, ancak para yok. Borç batağı içinde olan bir belediyeden söz ediyoruz. Biz slogan taşıyan, afaki projeler yapmayacağız. Sokakta olacağız, yoksulların başında olacağız. Kentimizi temiz tutacağız. Yoksullara dokunacağız, sürekli onlarla temasımız olacak. Yoksulların yüzde 90’lara vardığı bir kentte biz yapabileceklerimizi yapacağız. Yoksulların suya erişimini kolaylaştıracağız. Ekmeği ucuz yapacağız. Yoksullara yönelik çalışmalar yapacağız. En büyük projemiz; çok şeffaf olacağız. Adil bir şekilde şehri yöneteceğiz. Belediyenin gelir giderlerini panolarla ilan edeceğiz. Ovacık’ta yapılanların hepsini biz daha önce Ağrı’da yapıyorduk, şimdi de Muş’ta yapacağız.

SON HABERLER

İzmir Newrozu’nda 16 gözaltı

İzmir'de HDP il örgütünce organize edilen Newroz kutlamalarında "Abdullah Öcalan lehine slogan...

Facebook, kullanıcılarının şifrelerini ‘düz metin’ olarak saklıyormuş

Sosyal medya platformu Facebook, kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını açıkladı.

UEFA’dan Ronaldo’ya ‘gol sevinci’ cezası

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nde oynanan Atletico Madrid maçındaki gol sevinci nedeniyle Juventus'un Portekizli...

İstanbul Valiliği, Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı

İstanbul Valiliği, 27 Mart Tiyatrolar Günü yürüyüşünü yasakladı. Gerekçe olarak "seçim öncesi...

Trump: İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki egemenliğini tanımanın zamanı geldi

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail işgali altındaki Suriye toprağı Golan Tepeleri için...

Yozgat’ta preslenmiş varil içerisinde cansız beden bulundu

Yozgat'ta preslenmiş varil içerisinde erkek cesedi bulundu. Kent...

Avustralya’da kıyıya 1,8 metrelik güneş balığı vurdu

Avustralya'nın güneyinde, kıyıya vurmuş güneş balığı fotoğrafı internette viral oldu.

‘Brexit iptal edilsin’ dilekçesine 1 milyondan fazla imza

İngiliz hükümetine Brexit’i iptal çağrısı yapan dilekçedeki imza sayısı 1 milyonu geçerken,...

Facebook: Yapay zekâmız Yeni Zelanda saldırısının canlı yayınını yakalayamadı

Facebook'tan yapılan yazılı açıklamada, Christchurch kentinde 50 kişinin yaşamını kaybettiği saldırı anlarının...

ABD Genelkurmay Başkanı’ndan ‘S-400’ çıkışı: Zor bir mesele

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, ABD ve Türkiye arasında tartışma yaratan Rusya'dan...