Protestoya engelleme
10.10.2018 07:58 YAŞAM
Türk Tabipleri Birliği’nin ‘şiddet yasası’ talep eden basın açıklaması, polisler tarafından engellendi. Polis hekimlere ‘Beni kışkırtmayın, gerekirse gözaltına alırım’ dedi

Türk Tabipleri Birliği, sağlık çalışanlarına karşı şiddete ve hekimlerin öldürülmesine karşı açıklama yapmak istedi. Polis açıklamayı engelledi.

Hekimler, “hastane çevresinde basın açıklaması yapılamayacağını” iddia eden polisten yazılı karar istedi. Yazılı karar sunamayan polisler, doktorları tehdit etti.

Eski Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Şehsuvar Ertürk, hastanenin tutumunun polisin engelleyebilmesinin yolunu açtığını söyledi.

Polis grubu arasından bir polis açıklama yapmakta ısrar eden doktorlara “Beni kışkırtmayın gerekirse gözaltına alırım” ifadelerini kullandı.

Hastalara izin yok
Hasta ve hasta yakınları doktorların açıklamasına destek vermek istedi. Destek için gelenler polis tarafından uzaklaştırılmaya çalışıldı.

Polisin uzaklaştırmaya çalıştığı bir hasta “Sen benim nereye gireceğime karar veremezsin” diyerek tepki gösterdi.

İzmir’de 3 noktada
İzmir Tabip Odası’nın çağrısıyla kentteki hekimler, üç ayrı hastane önünde toplanarak şiddeti protesto ettiler.

DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Medical Park İzmir Hastanesi önünde toplanan sağlık emekçileri, özellikle AKP döneminde artan şiddet olaylarına dikkat çekti.

DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi önündeki protesto eyleminde konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Funda Obuz, sağlıkta şiddet konusunu konuşmak için iktidar partisinden bir haftadır randevu alamadıklarını söyledi.