Anasayfa DÜNYA Provokasyon sürüyor Venezuela direniyor

Provokasyon sürüyor Venezuela direniyor

Venezuela sokaklarından “Trump Elini Ülkemizden Çek” sesleri yükseliyor. Sınırda gerginlik devam ederken, Kolombiya Dışişleri Bakanlığı, Maduro hükümetini tanımadıklarını, diplomatik ilişkileri kesme kararının yok hükmünde olduğunu ifade etti

Binlerce Venezuelalı, cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’ya ve ABD önderliğindeki müdahale girişimine karşı büyük bir mitingle Caracas sokaklarını doldurdu. ABD eliyle Venezuela’da bir iç çatışma ortamı yaratıldığını medya aracılığı ile kamuoyunda çarpık bir algı oluşturmaya çalışıldığını ifade eden binler, “insani yardım” adı altında ülkelerinin bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne saldırı için zemini yaratılmasından duydukları endişeyi dile getirdi. Öte yandan, Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Kolombiya ile diplomatik ve siyasi ilişkileri kestiklerini açıklayarak ülkesinin bağımsızlığını gerekirse canı pahasına savunacağını söyledi. Kolombiya’dan ise “kararı tanımıyoruz” açıklaması geldi. Kendini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido ise ABD’ye seslenerek “Maduro’yu devirmek için tüm seçenekler açık olmalı” dedi.

tüm ilişkiler kesildi

Muhalefete verdiği destekle bilinen komşu Kolombiya’yı da eleştiren Maduro, bu ülkeyle diplomatik ve siyasi ilişkileri kestiklerini açıkladı. “Faşist Kolombiya hükümetinin saldırganlıklarına daha fazla tahammül edemem, bu yüzden Kolombiya ile her türlü ilişkinin kesilmesi kararını aldım.” diyen Maduro, bu ülkenin diplomatlarına Venezuela’yı terk etmeleri için 24 saat verdi.

Kolombiya Dışişleri Bakanı Carlos Holmes Trujillo Almagro, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Maduro hükümetini tanımadıklarını ve bu nedenle de verdiği kararın “yok” hükmünde olduğunu ifade etti. Bakan Almagro, “Maduro hükümetinin aldığı diplomatik ilişkileri kesme kararını tanımıyoruz.” dedi.

Askeri macerayı kınıyoruz

Askeri müdahale planlarını sert bir dille kınayan Küba Hükümeti, “ABD’nin Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti’ne karşı artan baskılar ve eylemlerle “insanı müdahale” adı altında başlattığı askeri macerayı kınıyoruz ve uluslararası kamuoyunu bu sürecin durdurulması için harekete geçmeye çağırıyoruz” dedi.

Rus senatör Konstantin Kosaçev ise, insani yardım tedariki bahane gösterilerek yapılan Venezuela’ya yönelik provokasyonların ülkenin işlerine ciddi bir müdahale olduğunu belirtti. Kosaçev, “Gelişmeleri dikkatle izliyoruz. Bugün despotik rejimin ülkelerinin özgür vatandaşlarıyla zıtlaşma halinde olduğuna dair bir yanılsama yaratmak için provokasyonların olacağı aşikârdı. Bu provokasyonlar, Venezuela hükümeti ile toplumu arasındaki ilişkilere laubali bir şekilde yapılan müdahaleden başka bir şey değil” diye konuştu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,662AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bu dalganın önüne set çekmeye kalkmayın

Siz bu yazıyı okurken Türkiye büyük olasılıkla İmamoğlu ve Yıldırım ile yapılan...

Ballıkayalar yarım saatten değerli

Kardelen TatarÇevre Mühendisleri Odası’nın (ÇMO) Kocaeli ve...

Havuza girmek riskli

Sıcaklıkların artmasıyla yurttaşlar çareyi deniz veya havuza girip serinlemekte buluyor. Ancak özellikle...

Ülkeyi Kartal İmam Hatip Lisesi ‘uçuruyor’: THY kadrolarına Ensar ve TÜRGEV damgası

RTÜK’teki üst düzey atamalara damgasını vuran hemşerilik ilişkilerinin bir benzerinin Türk Hava...

Uğur Dündar’dan ortak yayın için ilk yorum

Binali Yıldırım'ın moderatör olarak önerdiği gazeteci Uğur Dündar, Türkiye'yi ekran başına kilitleyen...

Anadolu Ajansı’ndan Ekrem İmamoğlu’na yanıt

Anadolu Ajansı (AA) ortak yayınında Ekrem İmamoğlu'nun 31 Mart akşamı AA'nın veri...

İstanbul, Yıldırım-İmamoğlu ortak yayınını böyle izledi

23 Haziran'da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye...

Binali Yıldırım’ın ‘İzmir’ yalanı

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile Cumhuriyet Halk Partisi...

Temelli açıkladı: HDP, 23 Haziran’da hangi adayı destekleyecek?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İstanbul Büyükşehir Belediye...

İmamoğlu ile Yıldırım canlı yayında karşı karşıya geldi

Türkiye'nin günlerdir merakla beklediği Ekrem İmamoğlu-Binali Yıldırım canlı...

Sonraki haber