Putin'le görüşmesi sonrası Trump'a ülkesinden sert tepki
17.07.2018 11:31 DÜNYA

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapılan ikili zirvede Rusya Devlet Başkanı Putin karşısında "alttan almakla" suçlanan ve Rusya'nın 2016'daki seçimlere müdahale ettiğine inanmadığını belirterek kendi istihbaratında zaafiyet olduğunu söyleyen ABD Başkanı Donald Trump'a hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat senatörlerden tepki yağdı. Eski CIA Direktörü Brennan ise Trump'ın sözlerini "vatana ihanet" olarak niteledi.

Zirve sonrası bünyesinde 16 eyaletin istihbarat servisinin yer aldığı Amerika Birleşik Devletleri İstihbarat Topluluğu'nu (IC), seçimlere Rus müdahalesini araştırırken, zaafiyete düşmekle suçlayan Trump'a ağır ifadelerle yüklendi. Yapılan açıklamada üstü kapalı bir dil kullanılarak, "İstihbarat Topluluğu ülkemizin ulusal güvenliği adına yalın ve tarafsız istihbarat verisi sağlamaya devam edecektir" denildi.

"PUTİN'LE GÖRÜŞTÜM VE İŞİN ARKASINDA RUSYA'NIN OLMADIĞINI SÖYLEDİ"

Trump, Rusya'nın 2016 yılında ABD'deki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları hususunda ülkesinin iç istihbarat ve güvenlik gücü olan Federal Soruşturma Bürosu'na (FBI) karşı Rusya'nın yanında yer almayı tercih etti.

Trump, ortak basın toplantısında kendisine Rusya'nın başkanlık seçimlerine müdahale edip etmediği hakkında yöneltilen soruya Amerikan istihbaratını işaret ederek, "Onlar Rusya'nın karıştığını söylüyorlar. Fakat Başkan Putin'le görüştüm ve bu işin arkasında Rusya'nın olmadığını söyledi; ben de olması için bir sebep görmüyorum" ifadelerini kullanmıştı.

ABD'den yükselen tepkiler de ilk sıralarda yer alan isimlerden biri Amerikan Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Parti'ye mensup başkanı Paul Ryan oldu. Moskova'nın 2016 seçimlerine müdahalesi konusunda şüphesi bulunmadığını öne süren Ryan, "Trump, Rusya'nın müttefikimiz olmadığını kabul etmeli" diye konuştu.

Yazılı bir açıklamada bulunan ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Dean Coats, "Rusya'nın 2016 başkanlık seçimlerine karıştığı, demokrasimizin altını oyma konusunda devam eden mütecaviz çabaları konusundaki değerlendirmelerimizde net olduk" ifadelerini kullandı.

CUMHURİYETÇİ SENATÖR MCCAİN'DEN SERT TEPKİ

Trump'a kendi partisinden yükselen diğer itiraz ise Cumhuriyetçi Senatör John McCain'den geldi. ABD Başkanı'nın "utanç verici bir performans" gösterdiğini belirterek, "Daha önce hiçbir başkan kendisini bir tiranın önünde bu denli alçakça küçük düşürmedi" dedi.

Demokratlara mensup senatörlerden Mark Warner ise Trump'ın yaptığı açıklamaların "başkanın ülkesini rakiplerine karşı korumakla ilgili görevi ihmali etmek" anlamına geldiğini vurguladı.

Putin'in ortak basın toplantısı sırasında ABD'nin 2026 Dünya Kupası'nın ev sahiplerinden biri olmasına göndermede bulunarak, Trump'a Rusya'nın ev sahipliğinde gerçekleşen 2018 Dünya Kupası'na ait bir futbol topunu hediye etmesi ise ayrı bir tartışmanın konusu oldu.

Senatör Lindsay Graham, Trump'ın "oğluma hediye ederim" diyerek Putin'in verdiği topu alması üzerine yaptığı paylaşımda, "Onun yerinde olsam, futbol topunda dinleme cihazı olup olmadığını kontrol ederdim ve asla Beyaz Saray'a alınmasına izin vermezdim" ifadesini kullandı.

Eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde CIA direktörü olan John O. Brennan ise en sert tepkiyi veren isim oldu. Brennan sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı iletisinde Trump'ın açıklamalarının 'vatana ihanetten aşağı kalır yanı olmadığını' söyledi. (Kaynak: Euronews)