Q7 başkan Beşiktaş şampiyon
ERAY ÖZER ERAY ÖZER
"Verdiğimiz şehitlerden dolayı çok üzgün durumdayım. Acınızı paylaşıyorum. Çok büyük bir kulübe geldiğime farkındayım. Başarı için kanımı bile akıtacağım. Buraya gelmem hayatımın en güzel kararı oldu. Birçok büyük kulüpten bana teklif vardı. Buraya gelmemdeki en büyük etken bu büyük taraftar. Beşiktaş'ın geçmişi ve yönetimin çabalarıdır. Hayatımın en güzel anlarını yaşıyorum. Buraya takım arkadaşlarımla beraber bu takımı şampiyon yapmaya geldim. Hepinize çok teşekkür ediyorum."
 
İşte böyle diyordu Q7 imza töreninde. Transferi epey zor olmuştu. Hatta Portekizli, Türkiye’de oynamaya sıcak bakmayınca transfer bitme noktasına gelmişti.

Fakat Serdar Adalı yönetimindeki transfer komitesi ısrarını sürdürmüş, Q7’yi büyük çabalar sonunda ikna etmiş, nihayetinde Türkiye’ye getirmişti.

Beşiktaş tarihinin en görkemli imza töreni yapılmış ve Quaresma sözlerine şehitlerimiz için duyduğu üzüntüden başlayarak siyah-beyazlı forma altında ilk golünü daha o dakika atmıştı.

Serdar Adalı’nın böyle büyük bir yıldızı nasıl olup da transfer edebildiğini yazıyordu gazeteler.

***

Şimdi Serdar Adalı Beşiktaş’ın başkan adayı. Şike yapmak suçlamasıyla yargılanıyor. Geçen yılın kupa finali öncesi İbrahim Akın ve İskender Alın’ı transfer etmek istediği tarafların beyanıyla sabit. Fakat asıl suçlanma nedeni transferi koz olarak kullanarak bu iki oyuncudan final maçında Beşiktaş’a karşı iyi oynamamalarını istemesi.

Yıldırım Demirören’in de Serdar Adalı’yı desteklediği söyleniyor. Adalı birkaç ay önce hapiste yalnız bırakıldığını, kimsenin arkasında durmadığını hissederek yönetim kurulundaki görevinden istifa etmişti. Demirören dava kapsamındaki ifadesinde İbrahim Akın ve İskender Alın transferlerinden kendisinin haberinin olmadığını, böyle bir transfere asla izin vermeyeceğini söylemiş, bir anlamda Adalı’yı ortada dımdızlak bırakıvermişti.

İşte şimdi Demirören’in diyet ödediği, günah çıkarmak için Serdar Adalı’yı desteklediği konuşuluyor.

***
 
Adalı’nın bir destekçisi daha var. Habertürk’ün haberinden aynen alıntılıyorum:

Gün geçmiyor ki Beşiktaş’ta ilginç olaylar yaşanmasın... Başkanlık konusunda her kafadan ayrı ses çıkarken, takım içinden, Kartal’ın Portekizli yıldızı Quaresma’dan gelen bir iddia hayretler uyandırdı. Her davranışı olay olan Quaresma, Galatasaray derbisi öncesi Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri’nde yine bomba gibi bir iddia ortaya attı.
Daha önce de ilginç söylemlerde bulunan Portekizli yıldızın, Yıldırım Demirören’in ayrılmasından sonra maddi yönden endişeye kapılan yabancılara “Dert etmeyin, Serdar Adalı geliyor” dediği öğrenildi.
 
Quaresma’nın futbol şube sorumlusu olduğu dönemde oyuncularla arası çok iyi olan ve cebinden birçok kez para veren Serdar Adalı’nın başkan olacağını söyleyip “Çok iyi bir yerden duydum, Serdal Adalı göreve geliyor. Dayanın, o geldiği zaman sorun kalmayacak. Daha önce bize çok yardımcı oldu. O geldiğinde hiçbir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum” dediği öğrenildi.
 
Q7’nin sözlerine devam edip “Serdar Adalı’ya maddi yönden çok önemli destek sağlayanlar da olacak” dediği ileri sürüldü. Portekizli yıldızın bu sözlerinin yerli futbolcuların da kulağına gittiği ve “Bunları nereden duydun. Serdar Bey seni mi aradı?” şeklindeki sorulara ise cevap vermekten kaçındığı öğrenildi. Adalı, futbol şubesinde görev yaparken Cengiz Zülfikaroğlu ile takım içindeki sorunların çözümü için büyük fedekarlıklar yapmış, futbolcuların büyük sevgisini kazanmıştı.

***

Q7, Atletico Madrid maçında sahada yürüdü. Geçtim büyük yeteneklerini, takımı için canını dişine takmayı filan, sadece yenilmek duygusundan hoşlanmayan herhangi birisi bile Quaresma’nın o geceki oyununun katbekat üstünde bir performans sergilerdi.

Bu geldiği günden bu yana böyle. Quaresma, Türkiye’de Beşiktaş’a epey pahalıya patlayan bir tatil yapıyor.

Artık tribünlerin de sabrı taşmış durumda. Herkes Portekizlinin ayrılacağı günü bekliyor.

Ama daha işi var.

Kendisini Türkiye’ye getiren sevdiği yöneticinin, Serdar Adalı’nın başkanlık koltuğuna oturduğu günü görecek daha.

***

Serdar Adalı başkan, Quaresma şampiyon!

İşte yeni Beşiktaş...

Hepimize hayırlı olsun...

 
(Ha bir de diğer başkan adayımız Levent Erdoğan var. Onu da başka bir yazıya anlatırım artık.)