Anasayfa GÜNCEL Rabia Naz'ın ölümü Meclis gündeminde

Rabia Naz’ın ölümü Meclis gündeminde

T

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Giresun’un Eynesil ilçesinde 13 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı bulunup hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlaması için Meclis’e yazılı soru önergesi verdi.

Beştaş yaptığı açıklamada, Rabia Naz’ın adli tıp raporunda ölümün intihar olmadığı, “bedensel travma” olduğu tespitinin yer aldığına dikkat çekerken, “Rabia Naz’ın babasının anlatımlarına göre olayın yargı mercilerince yeteri kadar soruşturulmadığı; kızının yaşamını yitirdiği gün, polise saat 17.00 sıralarında bir kız çocuğuna siyah bir aracın çarptığına ilişkin bir ihbarda bulunulduğu ve kızının yaralarının temizlenmiş olduğu belirtilmektedir” ifadelerini kullandı.

Bektaş, “Olay sonrasında savcının keşif bitmeden olay yerinden ayrıldığı, Rabia Naz’ın elbiselerinin adli tıpa gönderilmediği, delillerin karartılmaya çalışıldığı, savcılığın soruşturmayı tüm yönleri ile yürütmediği, Eynesil belediye başkanının yeğenlerinin aileyi tehdit ettiği, AKP’li siyasetçilerin devreye girerek cinayetin aydınlatılmasının engellendiği şeklinde çeşitli iddialar da gündemde yer almaktadır” diyerek Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması için verdiği soru önergesi şu şekilde:

 1. Rabia Naz’ın ölümü ile ilgili soruşturma hangi aşamadadır? Bakanlığınız konu ile ilgili bir çalışma yürütmekte midir?
 2. Savcının olay yerine geldiği ancak keşif tamamlanmadan oradan ayrıldığı yönündeki iddialar doğru mudur? Şayet bu iddialar doğru ise savcının bu tutumuna ilişkin Bakanlığınızca bir inceleme başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa sebep ve gerekçesi nedir?
 3. Rabia Naz’ın ölümü ile ilgili savcılığın gerekli çalışmaları yürütmediğine dair iddialar araştırılmış mıdır? Elde edilen bulgular nelerdir?
 4. Rabia Naz’ın ölümü ile ilgili savcılığın görevi ihmal yahut görevi kötüye kullanma durumu mevcut ise savcıya yaptırım uygulanması ve olayın detaylı bir şekilde soruşturulmasının sağlanması gündeminizde olacak mıdır?
 5. Rabia Naz’ın ölüm şekli ile ilgili olarak haklarında suç duyurusunda bulunulan kişiler hakkında bir soruşturma başlatılmama ve ifadelerinin alınmama gerekçesi nedir?
 6. Rabia Naz’ın ölümüne neden olanların Eynesil belediye başkanının akrabaları olduğu iddiaları neden değerlendirilmemektedir?
 7. Rabia Naz’ın ölümü ile ilgili soruşturmanın neticelenmemiş olma nedeni faillerin belediye başkanının akrabaları olması mıdır?
 8. Rabia Naz’ın ölüm şekline ilişkin çalışmaların sağlıklı yürütülmesi için adli tıp birimlerine neden Rabia Naz’a ait kıyafetler gönderilmemiştir? Delillerin karartıldığına ilişkin şüpheler neden gözetilmemektedir?
 9. Delillerin karartılması iddiaları bağlamında neden ölüm anına ilişkin kamera kayıtları soruşturma dosyasına konulmamaktadır?
 10. Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin hazırlanan adli tıp raporunda “ölümün intihar olmadığı, bedensel travma” olduğu tespitleri neden soruşturmada değerlendirilmemektedir?
 11. Rabia Naz’ın ölümüne sebebiyet verdiği iddia edilen kişilerin akabinde Rabia Naz’ın ailesini arayarak tehdit eden kişiler hakkında başlatılmış bir soruşturma var mıdır?
 12. Rabia Naz’ın ölümüne sebep olanların korunduğu ve hatta partinize mensup kişilerin olaya müdahil olarak soruşturmanın akıbetini yönlendirdikleri iddialarına ilişkin bir çalışma yürütüyor musunuz? Bu konuda bir açıklamanız olacak mıdır?
 13. Rabia Naz’ın ölüm şekline ilişkin ortaya atılan yeni iddialar karşısında Bakanlığınız bir soruşturma ve inceleme başlatacak mıdır?
 14. Yakın geçmişte de otomobil kazası neticesinde yaşamını yitiren kişilerin ölümlerine neden olanların siyasetçilerce korundukları hususu kamuoyu gündeminde yerini korurken, bu konuda Bakanlığınız olayın gerçek sorumlularının bulunması ve adalete olan güvenin yeniden tesisi için bir çalışma yürütecek midir?
- Reklam -

SON HABERLER

Mansur Yavaş: 10 puandan fazla fark atacağız

Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında Yenimahalle'de bulunan Başkent Oto Sanayi ve Şaşmaz...

Güney Kore’de Mitsubishi’nin varlıklarına el koyma kararı

Japonya'nın Kore Yarımadası'ndaki sömürge yönetimi döneminde 'Koreli işçileri zorla çalıştırdığı' suçlamasıyla mahkum...

Hint kültüründe baharın gelişi: Holi Festivali

Senegal, Bangladeş, Nepal ve Hindistan gibi ülkelerde Hint kültüründe baharın gelişini simgeleyen...

AKP’liler MHP’lileri hastanelik etti

Kırşehir'in Mucur ilçesinde AKP'liler, MHP'li aday Hasan Hüseyin Köşker'in kardeşi Hulusi Köşker'in...

Danıştay’dan hukuksuz bildiri kararı

Danıştay 8. Dairesi üniversitelerde izinsiz bildiri dağıtmaya kınama cezası veren maddeye yapılan...

Galatasaray Başkanı: Görevimizin başındayız

Galatasaray'da zorunlu seçim kararı ile sonuçlanan genel kurulun ardından başkan Mustafa Cengiz...

İran’da sel felaketi: 11 ölü

İran'da sel felaketi sonucu 11 kişi hayatını kaybetti, 35 kişi yaralandı.

Tanzim sonrası sebze fiyatlarında yüzde 220’ye varan artış

Tanzim satışlarıyla birlikte başlayan indirimler kalıcı olmadı. Son günlerde hal esnafının sebze...

Ebeveynlerinin sünnet etmeye çalıştığı bebek yaşamını yitirdi

İtalya'da evde yapılmaya çalışılan sünnet 5 aylık bir bebeğin ölümüne neden oldu....

İtalya’da yerel seçimleri aşırı sağ kazandı

İtalya'nın güneyindeki Basilicata bölgesindeki yerel parlamento seçimlerini aşırı sağ partilerin ittifakı kazandı....