Rakam her yıl yüzde 10 artıyor: E-atıklar toplanacak

Yaşadığımız elektronik çağ, beraberinde birçok atığa yol açıyor. ELDAY (Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği İktisadi İşletmesi), Ataşehir Belediyesi, Migros ve Exitcom, elektronik eşyaların toplanması için ortak bir protokol imzaladı. Kullanılmayan elektronik eşyasını Migros’a teslim edenler, Money puan kazanacak ve bunları alışverişlerinde harcayabilecek. Proje, 15 Mart’ta başlayıp 1 yıl boyunca, pilot bölge seçilen Ataşehir’de geçerli olacak.

Doğal kaynaklar hızla tükenmesin
Geri dönüşüme gönderilmeyen elektronik atıklar hem insan sağlığını tehdit ediyor hem de çevreye kalıcı zararlar veriyor. Aynı zamanda bu atıkların geri dönüştürülmeden çöp olarak tabiata bırakılması, ekonomide kayıp yaratıyor.
Bu sebeple uygulanacak çevre politikalarının başında; doğal kaynakların hızla tüketilmesinin engellenmesi, üretilen atıkların çevre ve insan sağlığı için bir tehdit olmaktan çıkartılması ve bu atıkların ekonomi için bir girdiye dönüştürülmesi geliyor.

ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç da projeyle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Ülkemizde her yıl 500 bin ton e-atık çıkıyor ve her yıl bu rakam yüzde 10 artıyor. Bu atıkların çoğunu da evlerimizde, işyerlerimizde kullandığımız çamaşır makinesi, fırın, kahve makinesi, elektrikli süpürge, faks, yazıcı gibi eşyalar oluşturuyor. Maalesef doğru ve sistemli bir şekilde toplanmadığında bu atıklar çöpe gidiyor. Bu proje ile elektrikli ve elektronik atıkların standartlara uygun bir şekilde geri dönüşümünü sağlayarak söz konusu atıkların içeriğinde bulunan civa, kurşun, fosfor, CFC gazı gibi zararlı maddeleri ayrıştırarak bertaraf edecek; demir, bakır, alüminyum, plastik gibi malzemeleri de dönüştürerek ekonomiye kazandıracağız.”

Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz ise iklim değişikliklerinin etkisinin çok fazla hissedildiği bu yüzyılda tüm atıkların kaynağında ayrı toplanarak geri dönüşüme gönderilmesinin büyük önem arz ettiğini belirtti.


BİZİ TAKİP EDİN

359,019BeğenilerBeğen
54,853TakipçiTakip Et
1,080,609TakipçiTakip Et
7,421AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL